Rusko je jednou ze zemí, které významně doplácí na nízké ceny ropy. O tom, jak má která země nastavený státní rozpočet, respektive s jakými cenami ropy počítá, jsem psal nedávno. Ruský státní rozpočet je nastaven na sto dolarů za barel. Za poslední rok cena ropy klesla o přibližně 45 %. Pro předplatitele jsem připravil pohled na cenu ropy. Kdo podle Ruska kontroluje cenu ropy?
Podle nedávného vyjádření CEO společnosti Rosněfť není Saúdská Arábie tou zemí, která největší měrou ovlivňuje cenu ropy. Podle něj to jsou Spojené státy. Země OPEC totiž nepřijímají žádné usnesení, nic. Podle všeho se s touto nízkou cenou ropy smířily a naopak, snaží se jí využít k navýšení tržního podílu.
A takto nízko ji drží i přes to, že 25 producentů ropy zaměřených na těžbu ropy z ropných písků, má dluhy cca 150 miliard dolarů a že break-even ceny ropy pro těžbu z ropných písků je nad 80 dolary za barel. Vypadá to jako hra, kdy vydrží déle.
Výsledkem jsou významné odpisy amerických firem zaměřujících se na těžbu ropy z ropných písků. Odpisy za 6,5 miliardy ve třetím čtvrtletí nejsou zanedbatelná položka. Analytici banky Barclays očekávají dalších 10- 15 miliard odpisů. Firmy jsou nuceny odepisovat aktiva v okamžiku, kdy se významně změní předpokládané budoucí příjmy z vrtů. Není se co divit, počet vrtů v ropných píscích klesl z 1600 o celou tisícovku
Co mě vadí nejvíce? Analogie. Přesně takhle začínaly odpisy bank koncem roku 2007 a počátkem roku 2008. Doufám, že u ropy to nedopadne obdobně.
A u kterých firem lze čekat největší odpisy? Sledujte v listopadu oznamované výsledky firem Apache, Chesapeake Energy, Devon Energy, Encana a Newfield Exploration