Že čínská ekonomika není v ideální kondici, o tom si již delší dobu cvrlikají vrabci na střeše. Faktorů ej více – počínaje rekordním poklesem poptávky po oceli až po finanční sektor, který bohužel není v ideální kondici.
Oficiální čísla oznamují, že podíl špatných pohledávek v bankovním sektoru činí 1,25 %. Odhad banky BNP Paribas se však blíží hranici 10 procent, další odhady různých analytiků se blíží až dvojnásobku této hodnoty. V čem se ale všichni shodují je skutečnost, že oficiální údaje nelze vůbec brát vážně.
Tak jako tak, Bank of China oznámila minulý týden nejvyšší nárůst objemu opravných položek ta posledních 10 let.
Tato fakta nasvědčují tomu, že Číně hrozí problémy. Doufejme, že se Čína poučila z bankovní krize ve Spojených státech roku 2008. Zatím stále má čas se na ně připravit, tedy pokud vezme vážně varování přicházející z různých zdrojů. Ani bankovní krize ve Spojených státech, ani vývoj Japonska od počátku 90. let není jistě to, co by Čína ráda následovala.
Malá výhoda je v tom, že Čína má reaktivně vysokou míru povinných minimálních rezerv, přesahující 15 procent (např. v ČR jsou povinné minimální rezervy již řadu let na úrovni 2 procent).
Od roku 0218 budou čínské banky povinny přejít na mezinárodně uznávanou metodiku vykazování nedobytných pohledávek. Je tak dost možné, že pokud jsou opravdu špatné pohledávky významně podhodnoceny, budou čínské banky postupně – čtvrtletí po čtvrtletí – zvyšovat jejich podíl ,aby v roce 2018 nedošlo k dramatickému skoku.
Na další vývoj jsem opravdu zvědav.