Podle manažera hedge fondu Jima Chanose ano. Ve své nedávné prezentaci na konferenci v New Yorku mluvil o bublině v Číně. Podle něj pochází více než polovina čínského HDP ze stavebnictví. Obrázky mrtvých měst nebo údaje o 200 miliónech volných bytů již zprávami proběhly. Přitom ve městech již žije zhruba 900 mil obyvatel. Množství potenciálních přistěhovalců do měst je tak velmi omezené, nemají na to, aby zaplnily tyto prázdné byty. Jinak se venkov zcela vylidní.
Podle všeho se jedná o úvěry tažený boom, úvěry jsou přitom poskytovány lokálními vládami developerům. Za tímto účelem jsou zakládány speciální společnosti, které tyto úvěr poskytují. Tyto úvěry tak nenajdete v rozvahách bank. Podobnost s uléváním aktiv z rozvah amerických bank je čistě náhodná?
Centrální vláda se snaží tomuto jevu zamezit, je si vědoma rizik. Až polovina těchto půjček může být problémová, přičemž u čtvrtiny je to víceméně tutovka. Pokud vláda šlápne na brzdu razantně, odstartuje tak vlnu zabavování.
Podle jeho slov byla každá firma, na jejíž účetnictví se detailně podíval, byla zralá na short. Nezapomínejme, že J. Chanos je člověk, který mezi prvními upozorňoval na Enron či Worldcom.
Jeho slova bych proto nebral na lehkou váhu. I když shortovat jednu z největších světových ekonomik s největšími devizovými rezervami není nic pro slabé nátury…