Celý finanční svět žil výsledkem hlasování ve Velké Británii. Komentářů a analýz na toto téma byly publikovány mraky. Díky tomu se Číně povedl úžasnou kousek – v tichosti devalvovala měnu o necelé jedno procento.
Co mě osobně zaujalo, bylo prohlášení dlouholetého šéfa Fedu Alana Greenspana, že svět by se měl vrátit ke zlatému standardu.
Z toho důvody by si každý měl přečíst jeho stať Gold and Economic Freedom z roku 1966 (i když se jejími závěry mnoho let sám neřídil).
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pro zájemce v češtině: https://www.mises.cz/terralibera/2004_02_vol_5_no_2.pdf
Tak si říkám – Německo má zákonem stanovený vyrovnaný rozpočet – v UK se od tohoto záměru tento týden upustilos ohledem na předpokládané následky Brexitu. V USA se blíží presidentské volby – o vyrovnání rozpočtu se již ani nemluví – přesto všichni dosahují při obsluze dluhu výrazných úspor a investoři při záporných výnosech prý ztrácí investované prostředky – to je jistě dlouhodobě neudržitelné, pokud nenásleduje zhodnocení kurzu, v tom okamžiku si přijde investor na své, nebo ne? a stát již má vyděláno na úsporách – dá se říci, že skokové zhodnocení kurzu nahrazuje vyšší úrokové sazby? – model je prakticky totožný – devalvace vlivem QE – USA, GB, Japonsko, EU, ev. intervence – Swiss, následně výrazné posílení měny, poté přijmutí nových opatření z oblasti neekonomických prostředků – volby, referendum a následně nový tlak na oslabení měny. Otázkou je, zda to co trvá jindy roky – USA, Swiss, Japonsko, GB bude v případě EU trvat měsíce.