Články týdne – 14. srpna

clanky_tydne

Ropa je na šestiletých minimech

Kvantitativní uvolňování a dopad na komodity

Obchodujete akcie Applu? Pokud ano, doporučuji tento článek.

C. Icahn investuje do zemního plynu

Událostí týdne je bezpochyby devalvace čínské měny. Budu se jí věnovat podrobněji v pondělí. Objevují se už názory, že čínská devalvace = japonský problém. 

 

 

EBOOK ZDARMAZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálnì

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“
  • + „kalkulačky“

Ke stažení ZDE

Komentáře
  1. Pet napsal:

    I na zdejším fóru probíhá střet odpůrců USD a ostatních, beroucích situaci tak jak je ložená. Zaregistroval jsem článek – China Devalues in Search of Demand ve WSJ, ke kterému se vrací i Trimbroker – https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Pettis-Cina-ma-problem-exportovat-aj-pri-ni . Jednoduchý závěr – Objem svetového obchodu by mal tento rok poklesnúť, kedy medzi rokmi 1950 a 2010 rástol v priemere trojnásobne vyššie než globálny ekonomický rast. Cesta pre rast exportu je teda komplikovaná: Európa sa samotná snaží uťahovať opasky a čo najviac exportovať, Japonsko politiku Abenomics založilo na podobnom modeli a pokles prebytkov obchodných bilancií komoditných ekonomík (Austrália, Brazília, Čile…) kvôli poklesu cien komodít tiež spôsobí, že tieto krajiny nebudú mať zdroje na financovanie nákupov tovarov a služieb zo zahraničia.
    —— Jedinou možnosťou je tak US ekonomika a zvýšenie deficitu bežného účtu jej platobnej bilancie, teda opätovné kŕmenie žalúdkov US spotrebiteľov. ——-
    Tak nakonec ten USD budou potřebovat i zarytí odpůrci USD a paradoxně za delší setrvání nynějšího status quo na USD mohou poděkovat Chině (resp. BRICK zemím). ( Jak se říká – všechno je jinak zpátky na stromy)

  2. xmart napsal:

    Velice zajímavý a pravdivý článek o tom, jaké přínosy má burza
    https://skutecnosti.cz/burza-pokrivenych-zazraku/

  3. VoDo napsal:

    xmart: hehe ten clanek je fakt bomba, docela rad bych vedel co ten pan dela za zamestnani.

  4. Libri napsal:

    tak shodou okolnosti Petra Havlíčka znám osobně 🙂 začal podnikat ještě za komárů – tehdy se tomu tak samozřejmě ještě nemohlo říkat – šlo o jakousi přidruženou výrobu v rámci JZD (využíval jejich truhlárnu). vyrábí luxusní schodiště z masivu – fakt paráda. dlouhodobě ještě dělá starostu ve své vesnici. publikuje již delší dobu a pokud se nesnaží o rozbor finančních trhů tak to má hlavu i patu. jinak články o tradingu od něj ani neotvírám to je ztráta času.

  5. Jan Dvořák napsal:

    jasně, to že si firmy půjčují na odkupy vlastních akcií je velmi často důsledek daňových systémů. Vyjde je to totiž levněji, než kdyby akcie odkupovaly za vlastní.

  6. Oracle napsal:

    @ Dvořák
    Bonusová otázka:
    Čo sa stane ak firmy nebudú môcť splácať tie úvery za ktoré nakúpili vlastné akcie alebo nebudú môcť zobrať nové úvery?

    Počkáme a uvidíme. 🙂

  7. Jan Dvořák napsal:

    Ty firmy si většinou nebraly úvěry na zpětné odkupy akcií proto, že by na to neměly vlastní peníze. Braly si úvěry proto, že je to vyšlo LEVNĚJI než to financovat z vlastních prostředků, které měly a mají.

  8. Libri napsal:

    Oracle: pokud si úvěr vezme managament s IQ tykve, tak to dopadne úplně stejně jako když si vezme hypotéku negramotný nezaměstnaný. když si vezme úvěr finančně gramotný managament, tak na tom setsakra vydělá. co myslíš, řídí privátní firmy většinou idioti nebo spíše lidé z druhého konce gaussovy křivky?

  9. No ty jo, ten článek od Mr.Havlíčka je fakt mazec.
    Klasika od člověka, který na burze zjevně nikdy nezobchodoval ani brambor 🙂 Zarážející je, že to píše člověk, který se vymezuje proti komunistickému způsobu myšlení… spíš bych to čekal od někoho s levicovým stylem života a myšlení….
    Jinak je sranda, že mi taky volají borci z call center brokerů. Tím se bavím. Nechám borce pohovořit, dám pár dotazů – a zavládne zpravidla velké „ééééé, nooo, vonoooo“. Na závěr chlapcům sdělím, že se tradingem roky živím a jestli to mají stejně. No a pak se zpravidla rozloučíme 🙂
    Každý má svoji cestu. I když je pravda, že někdo to má v životě prostě těžké 🙂

  10. Oracle: Je to jak píšou kolegové. Je levnější půjčit si 10 milionů na 4%, než mít v obchodu vlastní cash. Vemte to tak, že vydělám třeba z těch 10 milionů další 1 mil za rok. No a peníze mne stály jen 400.000 Kč na úroku. 600.000 Kč je mých.
    Takže ten, kdo má u mne 10 milionů je happy, má víc než v bance.
    Já mám taky radost, protože kromě mých 5 milionů mám dalších 80mil od investorů… Na vlastní kapitál takto mohu vydělat dalších 3,200,000 Kč za rok právě z půjčených peněz.
    Zkuste si to přepočítat na procenta a absolutní výnos a je pak jasné, proč je lepší pracovat s půjčeným kapitálem – je to win-win pro obě strany. A přesně takto pracují firmy. Je to rozdíl od financování domácího rozpočtu, kdy většina lidí počítá jen s tzv. „výplatou“, nikoliv se schopností zúročit kapitál.

  11. Libri napsal:

    Oracle: ještě si prostuduj tento text a třeba ti bude víc věcí zřejmějších: https://roklen24.cz/a/iUkiA/dve-ulohy-managementu

  12. xmart napsal:

    Díky Libri za zajímavý článek.

    Takže jestli tomu dobře chápu, tak jak ubývají investiční příležitosti do reálné ekonomiky, která něco opravdu produkuje a klesá neustále jejich výnos, raději se dám na spekulace a začnu vykupovat své akcie.

    Jako management to mám pod kontrolou – mám větší výnos – díky vyšší cenně akcii si vyplatím vytím vyšší bonusy + získám více za prodej svých akcií. Nejlépe si na zpětný odkud ještě půjčím, protože je to daňově výhodnější a levný kredit je dostupný. A vše funguje do doby, dokud je dostupný levný kredit, ale co se stane když najednou kreditní bublina praskne – https://www.silverdoctors.com/algos-outgun-the-ppt-the-disastrous-day-that-confidence-broke/

  13. xmart napsal:

    Pan Havlíček má pravdu v tom, že burza odsává prostředky z reálné ekonomiky, podobně jako financování států pomocí dluhopisů.

    Jen ve financializované ekonomice to vůbec nevadí, je to dokonce účelné – když máme levný kredit alespoň se bude více půjčovat. Ti správní lidé si pomocí legálních a často i nelegálních spekulací s využitím insider informací značně vydělají a těm ostatním zbydou jen nesplněné sliby.

    Ale dostupný levný kredit nelze mít nekonečna viz. exponenciální funkce složeného úroku = matematický důkaz, proč se sytém musí brzy změnit. Jen připomenu sérii videí o o exponenciální funkci, kterou nám Honza Dvořák také sdílel
    https://www.youtube.com/watch?v=9znsuCphHUU#t=12

  14. plukin napsal:

    Burza/futka umoznuji hedging. Bez hedgingu muze byt podnikani prilis riskantni a muze skoncit spatne a muze tak byt leckdy lepsi se do niceho ani nepoustet a nechat si prachy v matraci. To by pak vsichni ti co je takovy hedger zamestnava vubec praci nemeli a stat prisel o dane. Kdo timhle ziska? Nikdo..
    Sysleni prachu „doma“ (at uz pod matraci nebo na uctu velkeho investora) „realne“ ekonomice nepridava.
    Veci nejsou tak cernobile jak se zdaji. 😉

Přidat komentář