Brexit a londýnská Citi. Jaké byly první prognózy a jaká je realita?
Zákon akce a reakce platí i nadále. A to nejen ve fyzice.
Chcete vypadat jako pitomci dnes nebo až zítra? Zajímavý rozhovor s Ch. Martnesonem
Teorie efektivních trhů. Jak to s ní dnes vypadá? Je mrtvá nebo není?
Řada investorů přechází na indexové investování. To však s sebou nese jedno málo známě riziko.
Může Bitcoin přebrat roli zlata?
Investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.
🎓🎓 Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat 🎓
Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji kromě e-booku zdarma tyto články:
Pohled na pár vybraných akcií:
Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:
EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně
Ke stažení ZDE
Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Paul Craig Roberts: „Může Bitcoin přebrat roli zlata?“
Nevím, jestli bitcoin může nahradit zlato. Co však vím je, že Robertsův argument je falešný.
Tvrdí, že sice bitcoin má omezenou zásobu, ale že mohou vznikat (a také vznikají) jiné kryptoměny a že tedy celkově krypto-prostředí je inflační.
Jenže ty jiné kryptoměny mají vztah k bitcoinu asi jako ke zlatu má stříbro, měď, železo, hliník, uhlík, křemík, vápník, …
Jak „neomezená“ zásoba křemíku znehodnocuje cenu zlata?
Ano, již dnes je asi 800 různých kryptoměn. A vznikají další. Ale většina z nich se nedostane ani na cenu jednoho centu za jednotku dané měny. Většina z nich zanikne a upadne v zapomnění. Lidé chtějí bitcoin a ne nějaký shitcoin. Stejně jako si prostředky chtějí ukládat do zlata a ne do křemíku.
Myslím si tedy, že bitcoin nahradí zlato? Nevím!
1) Je možné, že bitcoin bude překonán nějakou kryptoměnou nové generace, které bude mít pro lidi znatelně větší užitek (rychlejší a levnější transakce, větší bezpečnost a anonymita, přidané služby typu smart contracts, atd…). A sám bitcoin pak upadne v zapomnění. Je to asi jako kdyby na zem dopadl (a rozprskl se na široké území) meteorit složený z nějaké nové, neznámé, vzácné, superužitečné a krásné suroviny a všichni ji chtěli víc, než zlato.
2) Vše záleží i na státu. Kdyby státy za sebou neměly historii vyvlastňování zlata, historii zákazu vlastnění zlata, historii kapitálových kontrol, historii útoků na zlaté alternativní měny (e-gold, Nothaus, …), historii domovních prohlídek a hraničních kontrol, atd… tak by bitcoin nikdy ani nevznikl. Kdyby zde fungovaly systémy typu e-gold, stát se nebránil vzniku konkurence, držitelé zlata a zlatých vkladů nežili pod neustálou hrozbou útoku ze strany státu, Satoshi by neměl důvod bitcoin vymýšlet. Bitcoin vznikl jako „znouzecnost“. Právě kvůli smutnému konci projektů typu e-gold zde byla taková poptávka po něčem anonymním, kryptovaném, decentralizovaném, státem nezničitelném. Kdyby státní tyranie zítra skončila a nastala svoboda vytvářet kryté měny, freebanking, atd… možná bitcoin skončí.
Pokud ale naopak státy budou šrouby jen utahovat, omezovat a posléze rušit hotovost, zavádět záporné úroky, zavádět všemožné dohledy a špiclování, rušit bankovní tajemství, atd… bude prostor pro kryptoměny nadále růst. Dokonce se dost možná stane, že státní útlak bude tak vyšponovaný (a nadcházející kolaps penzijního systému k něčemu takovému spíše povede – snaha někde sebrat peníze aspoň na dalších pár let), že kryptoměny a decentralizovaná anonymní ekonomika obecně se stanou JEDINÝM útočištěm před hrabivou rukou bankrotujícího státu.
Tedy jednoduše: na svobodném volném trhu by asi bitcoin proti zlatu neměl šanci. Ale my nemáme volný trh a budeme ho mít čím dál míň!
Ministr Pilný již naznačil, že penze NEBUDOU.
Jenže když půlce voličů řeknete, že penze nedostanou, přestože platili vysoké sociální pojištění, tak se spravedlivě rozhořčí. A zvolí si někoho, kdo jim slíbí ty „zasloužené“ penze NĚJAK zajistit. Za jakoukoli cenu – protože penzistovi je fuk, co to bude mít za následky za 15 let – a politikovi to je fuk tuplem. Za cenu progresivního zdaněné nemovitostí a akcií. Za cenu vyvlastnění zlata. Za cenu znárodnění či vysokého zdanění ČEHOKOLI, na co státní aparát dosáhne. A fyzicky dosáhnout nemůže pouze na něco, na co dosáhnout nejde. Na bitcoin. Nebo ještě méně na totálně anonymní Monero či Z-Cash. A dále: pokud se politik bude snažit vyždímat pro své seniorské voliče maximum, zavede brutální zdanění produktivní populace + si bude peníze tisknout (= vyvolá vysokou inflaci). A v takovém prostředí je nejlepší obranou odejít do šedé, nebo do decentralizované kyberekonomiky. Nebo přes internet pracovat pro zahraniční firmy. Jen nemít zdanitelný oficiální příjem.
Příjem mít v neinflační kryptoměně. Kryptoměně, kterou na rozdíl od zlata domovní prohlídka neodhalí. Kryptoměně, kterou si mohu zcela nepozorovaně odeslat do zahraničí a nebát se kontroly na hranicích.
Mimochodem: podívejme se, kde kryptoměny „frčí“ nejvíc. Ano, je to tam, kde stát je v té buzeraci před námi (Indie, Čína, Venezuela, …) a tam, kde se demografie a zadlužení blíží té kolapsové hranici (Japonsko).
Zajímavě se vybarvila právě jižní Korea a Japonsko, kde se bitcoin prodává o několik stovek dolarů dráž, než jinde ve světě! To je možné POUZE díky tomu, že v těchto zemích (které si většina lidí MYLNĚ ztotožňuje s volnotržním kapitalismem) existuje mnoho kontrol a překážek volnému toku financí. Jinak by totiž tento rozdíl rychle někdo využil k arbitráži, levně nakoupil bitcoiny v EU či USA, odeslal do JP či KOR, tam draze prodal, peníze si poslal zpět do EU/USA, zase nakoupil bitcoiny, a tak stále dokola. Kdo ale v těchto zemích někdy byl, tak ví, jak svázané tam vše je. A rozdílná cena BTC je toho důkazem.
Berme JP jako indikátor toho, kam směřujeme – co do demografického vývoje, co do vývoje státního dluhu, co do zoufalosti opatření státu a centrální banky, co do kontrol a omezení. A i tam to je teprve začátek…
Nejsem IT expert, tak to berte spise jako oponovani „z principu“ pro hledani slabych mist. Z toho co vim, je zrejme mozne vysledovat kdo si kryptomenu koupil a kam ji poslal. Jednicky a nuly nejsou az tak imaginarni, daji se vysledovat – jako vsechno, co internetem probiha. Neverim v „anonymni, tajny“ nakup na internetu. A pak uz je jen otazkou legislativy ustanovit prislusny trest za drzeni a obchodovani s „nelegalni menou“, nejlepe se zduvodnenim boje proti terorismu. Myslim, ze by Vas nasli stejne, jako devianty, kteri vyhledavaji na internetu pedofilni materialy. V zadnem pripade bych nepodcenoval statni aparat, ze nema moznosti sledovat, co delam na internetu.
Ja ale nemyslim, ze se celosvetove dohodne zruseni hotovosti, vlastneni zlata apod. Tak jako se nedohodnou celosvetove jednotna pravidla o zdanovani. Vzdy si bohati vytvori legislativni (nebo jinou) moznost, jak sami sebe neznarodnit. Ale souhlasim, ti, kteri nebudou mit pristup k protekcnimu „odklonovani“ majetku, budou biti. A skupina postizenych se bude rozsirovat.