Velké množství menších a středních komoditních firem so obchoduje na burzách v Kanadě. Setkávám se proto s otázkami, jaký to má vliv na investice.
U akcie nezáleží na tom, v jaké měně je denominována / obchodována. Pokud se akcie obchoduje na různých burzách, tak určující pro cenu akcie je většinou domovská burza, tedy burza s největším objeme obchodů dané akcie. Cena akcie na jiných burzách pak de facto s mírnými odcyhlkami kopíruje cenu na domovské burze. Jakékoliv nesrovnalosti by byly okamžitě srovnány spekulanty aplikujícími arbitráž, tedy nákup na jedné a prodej na druhé burze.
Podle mne není velký rozdíl, jestli člověk investuje do US, kanadských nebo jakýchkoliv jiných společností. Jenom je třeba dát si pozor na likviditu a spread u té samé akcie na různých burzách. Čím větší firma, tím menší rozdíly mezi jednotlivými burzami. Kde je společnost registrována / obchodována je podružné. Klíčem výkonnosti společnosti je skutečnost, v jaké měně společnost stanovuje ceny a vykazuje tržby a v jaké měně má náklady. Proto je třeba na tyto faktory ve svých analýzách nezapomínat. V případě komoditních firem se tržby odvozují od objemu tržby a ceny komodit. Náklady jsou pak v domácí měně. Posilování domácí měny má negarivní dopady na hospodaření společnosti.
Ve svém důsledku mohou paradoxně na případném pádu USD nejvíce vydělat americké komoditní společnosti. Jejich tržby budou stejné jako u srovnatelné firmy odjinud. Náklady však budou u americké firmy relativně nižší právě díky poklesu USD.