Posilujícímu dolaru jsem se nedávno věnoval. Nyní se na něj podívám z jiného úhlu. Bude Fed zvyšovat sazby? Pokud ano, k čemu to může vést? Co všechno musí Fed při brát v úvahu? Nejde o to, zda ke zvýšení sazeb dojde za měsíc, nebo za rok. Ani nemusí jít o sazby na předkrizových úrovních (nad 5%), ale o mnohem menší zvýšení.
Nezapomínejme, že mezinárodně uznávaný dolar je největším aktivem Spojených států. Udržet tuto jeho pozici je hlavním cílem politiky Spojených států. Logicky.
Je dolar opravdu problém všech, kromě Spojených států? Fed se zcela přirozeně řídí zájmy Spojených států. Těžko ho lze nařknout z toho, že se neohlíží na zájmy jiných. Rozhodnutu, které je v zájmu Spojených států může odstartovat problémy na druhém konci světa. Ostatní země se také řídí svými zájmy a ty naopak nemusí vyhovovat Spojeným státům.
K čemu by tedy zvýšení sazeb Fedem mohlo vést? Prvním dopadem by bylo další posílení dolaru, pravděpodobně k paritě s eurem, mne-li ještě více. To by posílilo negativní dopady na všechny dlužníky, kteří si půjčovali v dolarech, protože to bylo za nízké úrokové sazby a dolar byl také levný, a to včetně řady společnosti převážně z rozvojových zemí (tamní dolarový dluh se blíží hranici 6 biliónů dolarů) v očekávání, že Fed bude držet „nulové sazby“ po řadu let.
Silná americká ekonomika a silný dolar by mohli vést k ekonomickým problémům v těchto zemích a paradoxně tak mohl zvětšit tlak na odklon těchto zemí od dolaru. I když za cenu krátkodobého „skoku“ dolaru směrem nahoru. K tomu ale Fed musí zohlednit fakt, že americké společnosti generují téměř polovinu svých příjmů v zahraničí, a proto jim silný dolar může ublížit. Fed tuto skutečnost sám akcentuje v nedávném prohlášení.
Čína, Rusko a další země se ze sféry vlivu dolaru snaží dostat zcela otevřeně. Proto se Čína snaží dostat juan do struktury SDR. Jednání v posledních týdnech nabírají na intenzitě. Proto Čína zakládá AIIB, Rusko i Čína pracují na alternativních systémech schopných nahradit SWIFT atd. atd.
Snaží se, aby začalo platit ‚“dolar je vaše měna a také váš problém“.
Všechny výše zmíněné faktory bude Fed jistě brát při svém rozhodování v úvahu. Bude mít co dělat – množství faktorů a následných reakcí, které bude muset vzít v úvahu, není malé.
Každý jeho tah vyvolá tah protihráče. Proto Fed musí ke zvyšování sazeb přistoupit jako k šachové partii. Celé to směřuje k patu (pokud se jedna strana nedopustí fatální chyby).