O největších ekonomikách na světě či ekonomických blocích se mluví dost často. Do tohoto články jsem vybral základní ekonomické ukazatele největších ekonomik či „bloků“. Nepracuji se skupinami zemí, proto tam třeba není BRICS apod.
Zaměřím se na Spojené státy, Japonsko, Evropskou unii a Čínu. Údaje o HDP a HDP na obyvatele asi nikoho moc nepřekvapí.
HDP podle parity kupní síly – je zde evidentní „silná trojka“
HDP podle parity kupní síly na obyvatele – zde se Čína propadá. Ano, je to dáno počtem obyvatel – Spojené státy jich mají 313 miliónů, EU 500 miliónů, Japonsko 127 miliónů ale Čína 1,34 miliardy.
Jako zajímavější se mi jeví údaje o zahraničním obchodu, státních rozpočtech nebo struktuře HDP, respektive podílu investic na HDP
Zahraniční obchod – údaje jsou v pořadí export, import, saldo zahraničního obchodu, Musím přiznat, že mě deficit zahraničního obchodu EU docela překvapil (i když velký objem dovozu je ropa a plyn). Japonsko také přišlo o své dlouhodobé přebytky zahraničního obchodu a je rádo za „kladnou nulu“
Jak moc do ekonomiky zasahuje stát, ukazuje objem státního rozpočtu. Zde všechny drtí Evropská unie, jejíž objem státních rozpočtů je při ekonomice srovnatelné se Spojenými státy několikanásobně větší, i když deficit mají Spojené státy nakonec větší… Všechny země jedou na dluh.
Údaje jsou v pořadí příjmy státního rozpočtu, výdaje státního rozpočtu a přebytek či deficit státního rozpočtu
Na závěr jsem si nechal údaje o růstu počtu obyvatel za rok. Bez něj (nebo bez růstu produktivity práce), nelze ufinancovat důchody (při neustále prodlužujícím se věku dožití).
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
dotaz – o jaké období se jedná – rok 2013, nebo aktuální y/y . údaj je jen u poslední položky – růst počtu obyvatel za rok.
je to 2013
Šlo mi o to, že v tisku se pořád mluví o desetinkách procent změny HDP, ale málokdy o absolutních číslech.
Podobně se mluví o deficitu rozpočtu, ale málokdy o absolutní částce příjmů a výdajů…
Přidám taky pár zajímavých čísel https://svobodnenoviny.eu/usa-v-koncich-37-smutnych-a-sokujici-faktu-o-kdysi-nejvyspelejsi-zemi-sveta/
2 J@ – aktuální propočty nejsou ? 9,5 měsíce stará data – co s tím? – aktuálně je zajímavá výše dluhu – https://www.zerohedge.com/news/2014-09-16/us-national-debt-has-grown-more-trillion-dollars-last-12-months The U.S. National Debt Has Grown By More Than A Trillion Dollars In The Last 12 Months On September 30th, 2013 the U.S. national debt was sitting at $16,738,183,526,697.32. As I write this, the U.S. national debt is sitting at $17,742,108,970,073.37. That means that the U.S. national debt has actually grown by more than a trillion dollars in less than 12 months a k tomu struktura celkového dluhu s představou o možnostech úhrady nákladů na obsluhu dluhu
https://www.zerohedge.com/news/2014-09-11/why-us-interest-rates-can-never-rise-1-chilling-cbo-chart The U.S. gross federal debt currently stands at $17.548 trillion, and net interest payments to our creditors are the fastest-growing item in the budget. In 2014, the Congressional Budget Office projects that the nation will spend $233 billion on interest payments. By the end of the budget window in 2024, however, CBO forecasts that interest payments will nearly quadruple to an astonishing $880 billion ————— k tomu se přidala jedna negativní zpráva – stagnaci ve spotřebitelských cenách. Jádrový index CPI poprvé od října roku 2010 nevykázal meziměsíční růst, meziročně pak růst cen zpomalil na 1,7 % z červencových 1,9 % o zamrzlém US trhu práce nemá cenu mluvit – míra nezaměstnanosti klesá díky vypadnutí práce schopných osob z evidence
https://www.mineweb.com/mineweb/content/en//mineweb-gold-news?oid=253255&sn=Detail
Nechci hledat nějaký článek o zlatu a tam to lepit,myslím že je tohle ale užitečná informace
@ Pet Do CPI sa pridáva všeličo okrem energie, jedla a bývania a hedonisticky sa upravuje rôznymi koeficientami náhradami, takže sa to už nedá použiť na meranie inflácie.
–
@ kubik
Áno, Šanghajská zlatá burza sa otvára 22.9.2014 pričom aj tam bude fix (neviem ako sa to bude robiť, ale určite nie ako v Londýne), čo ale je oveľa zaujímavejšia Šanghajská strieborná burza má strieborné rezervy len na 2 mesiace (vrátane tohto mesiaca). Dôvodom tohto nedostatku je obrovský pobyt po striebre, ktorý je nielen monetárny ale aj priemyselný kov (elektronické hračky, solárne kolektory a aj spodky). Čo sa stane keď Číne dôjde striebro?
Kúpi ju niekde inde, lenže v Londýne LBMA a COMEX ani zďaleka nemá toľko striebra na koľko predalo papierových potvrdeniek.
Zdá sa, že niekto bude mať fakt veľké problémy.
Podobné problémy bude mít i další komodita:
ŠČ, 19.09.2014 04:01:21Surfuji s Firefoxem
Břidlicová bublina
Je to po dlouhé době, co musím dát greenovi za pravdu (green, 18.09.2014 11:09:13). Byl jsem loni na konferenci v Kievě (letos taky) a měla tam přehledový referát jedna doktorka (Ruska), pracující v USA u firmy Schlumberger. Analyzovala všechna dostupná naleziště a ukázala, že díky frakování mají vrty na břidlicový plyn 3x menší životnost a ještě 2-3x větší náklady na provoz (nutné tlakování, čerpání vody, …). A to bez nákladů na sanaci vodních zdrojů, které se dnes neřeší. Tím jsou skutečné náklady na stejný objem plynu cca 10x větší než u klasických vrtů.
Vláda v USA tento rozpor zatím řešila dotacemi na nové vrty (byly dotovány až do výše 100% nákladů). Tyto dotace byly ukončeny v letošním roce. Pravděpodobně (podle mě) to souvisí s transferem peněz z jiných světových lokalit, které má USA pod kontrolou. Méně pravděpodobně to jde celkově na dluh federálního rozpočtu USA.
Obojí ale znamená, že je to jen bublina, která praskne a to velice rychle, protože je dlouhodobě neudržitelná. Pak teprve přijdou ke slovu skryté náklady na řešení otázek životního prostředí, které si zatím USA vůbec nepřipouští (asi z propagandistických důvodů).
2 Oracle – šak to nepoužívej – nerozumím, proč to připomínáš – každý si používá co uzná za vhodné
Oracle: mam takovy pocit, ze to o akutnim nedostatku kovu jsem za posledni rok ci dva uz nekolikrat cetl..a presto je cena tam kde je. Hm..jestli on nemanipuluje nekdo ty informace nez trh samotny..
@ Pet
Iste každý režim používa na balamutenie voličov taký CPI, akú uzná za vhodné. 🙂
–
@ plukin
Kto má najväčší záujem okrem politikov na udržaní zdania normálnosti?
Žeby bankári? A to bez rozdielu na to či pracujú v komerčných alebo v centrálnych bankách. A podľa Vás nie je znepokojujúce to, že Nemci dostali naspäť minulý rok len 5 ton zlata zo sľúbených 300?
Asi nie, keď píšete takéto hlúposti.
Fakt je, že väčšina Západného zlata a striebra buď už je na Východe alebo tam smeruje. Skôr či neskôr chlapci z LBMA a COMEX nedostanú pomoc zo žiadneho CB a budú musieť priznať farbu (hovorí tu niekomu niečo re-re-re-rehypotekácia?). Vtedy ale hra skončí, lebo Východ povie nie na nekonečne tlačené farebné papieriky.
„lebo Východ povie nie“ – no vypadá to, že to bude trvat spíše déle – Russia Risks Going the Way of Argentina – https://www.themoscowtimes.com/opinion/article/russia-risks-going-the-way-of-argentina/507319.html – smutné vyhlídky pro Rusy i pro Evropu
k tématu se hodí čl. – EU měla v roce 2012 podíl 23 % na výkonu světové ekonomiky – Světový HDP v roce 2012 dosahoval 56,6 bilionu eur. EU se na něm podílela 23 %, následována USA s 22 %, Čínou s procenty 12 a Japonskem s osmi procenty. https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/9/19/eu-mela-v-roce-2012-podil-23-pct-na-vykonu-svetove-ekonomiky/
@ Pet
Rusi majú suroviny a kontakty, v najhoršom prípade im veci zafinancuje Čína, lebo vie keď padne Rusko v tejto vojne ona je na rade.
Druhá vec menové SWAPY s Čínou, nedávne oznámenie Gazpromu, že plyn bude predávať za Ruble a Yuany a nedávna emisia RMB dlhopisov Gazpromom umožní týmto firmám zostať nad vodou.
Tretia vec Číňania neprepáčili Západu tie ópiové vojny, takže je to jednak dôvod pomôcť Rusom a jednak to západné tlačenie obeživa v konečnom dôsledku destabilizuje aj ich ekonomiku (pred pár dňami aj oni oznámili, že urobia jedno QE).
–
Iste obaja hrajú nebezpečnú hru s ohňom na to poukazuje nedávny prepad Rubľu v dôsledku špekulatívneho útoku.
Takže keď Číňania nedostanú svoj kúpený kov, už nebudú môcť kúpiť v Afrike alebo na Západe čo iné kúpiť alebo USA vyvedie nejakú hlúposť. Hra skončila.
„prepad Rubľu v dôsledku špekulatívneho útoku“ – jejky – začínáte vytvářet novou historii? – propad začal po okupaci Krymu a to ještě ani žádné sankce nebyly. Ale to je jedno co zde napíšete, je to Váš názor, názor ruské vlády je evidentně jiný a ruská centrální banka se bude muset fakt otáčet – rezervy cca 450 mld. USD se rozplynou asi dříve než padne USD a co potom až začnou lidi převádět ruble na tvrdou měnu? Zatím pokrývá firmy – https://www.zerohedge.com/news/2014-09-16/russia-central-bank-responds-domestic-dollar-shortage-starts-currency-swaps , ale až přijdoó mužici do banky a dostanou na rubl 2,5 % úroku při 7% inflaci – není potřeba domýšlet – historie zažila podobné situace mnohokráte – a jen vsuvka – Ruské energetické společnosti Rosněfť a Novatek žádají každá 80 až 150 miliard rublů ze státního fondu. S odvoláním na ministra financí Antona Siluanova o tom v pátek informovala ruská média – asi vědí proč – Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliardy dolarů na straně rozpočtových daňových příjmů. Tak už dopředu hlásí Kudrin – Moskva – Ruská vláda nebude schopna poskytnout domácí ekonomice potřebné investice. Důvodem jsou vysoké státní výdaje na sociální systém. Uvedl to podle agentury Reuters bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin – a nastavení finanční spolupráce s Chinou – reálně za 20 let !!!!!( podle ruských odhadů
daleko více je zajímavá jiná věc – Rusko pravdepodobne podporí energetické firmy Rosnefť a Novatek, a to každú sumou 3,9 miliardy USD z fondu národného bohatstva, ktorý krajina založila na pomoc penzijnému systému a to formou nákupu firemních dluhopisů. A to je ještě dobré – v Číně došlo na QE – Čínská centrální banka přesouvá celkem 500 miliard jüanů do velkých státem vlastněných bank, aby podpořila zpomalující ekonomiku.
Finanční injekce má mít podobu tříměsíčních půjček s nízkou úrokovou sazbou. Čínská lidová banka (PBOC) ji prý poskytne pěti hlavním čínským bankám. Jsou jimi Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications Company.
Někteří čínští bankéři a představitelé poukazují na ochabující zájem čínských podniků o půjčky, což ovlivňuje neradostné vyhlídky ekonomiky.
Tedy výsledek bude stejný jako u TLTRO, když banky vyčerpaly jen 82,6 miliardy eur z celkové nabídky 400 miliard eur.
Centrální banky nebudou mít možnost za pár měsíců dostat money do ekonomiky, bo firmy si nechtějí půjčovat – tomu říkám změna systému.
Oracle: spekulativni utok na rubl? vzhledem k tomu co vsecko studujes bych ocekaval povolanejsi nazor.
Co takhle: Rusko vleze na Krym = nervozita..a tohle kapital tohle nema rad a tak se zacne sunout z rublu pryc. A udalosti kolem Ukrajiny jim daly akorat za pravdu, pac na klidu drzitelum rublu zrovna nepridaly, a buhvi co jeste bude, tak je lepsi prodat ruble a drzet tvrdou menu.. Hledaje za vsim spekulace a manipulace..jake ze mas vysledky? Ja jen, ze na tom tak vehementne trvas.
koukam ani zde nic noveho:
– spekulace a konspirace se ze zoufalstvi uz hleda i za tim, ze v lese vyrostlo dalsi mraveniste,
– a drahe kovy jsou neuveritelne zmanipulovane, nicmene stale plati, ze jejich cena je neuveritelne vyhodna, a to bez ohledu na cenu, je to vlastne jedina komodita, ktera ma tuto zazracnou vlastnost… 🙂
tak jo, okurkova sezona pokracuje v plnem proudu, jen i toto forum casem prirozenym zpusobem trochu zhubne, az vytrvala postapa prestanou psat, bo najdou v sobe silu pripustit, ze jejich uspesnost je dlouhodobe nulova…
Korecke na trzich se nicmene IMHO blizi, kdo vytrva, sklidi ovoce.