Ve svém reportu Energy efficiency market report 2016 pařížská Mezinárodní energetická agentura (IEA) poukazuje na zvýšení energetické efektivity za poslední rok. Respektive energetická intenzita jako množství energie použitelné na tvorbu jednotky HDP se minulý rok zvýšila o 1,8%, což je rychlejší tempo růstu než v roce 2014, kdy se jednalo o nárůst 1,5%. Navíc se tak jednalo o ztrojnásobení průměrného tempa růstu v poslední dekádě a při nízkých cenách, které obvykle vedou k poklesu energetických úspor. Stále se však jedná o méně než předpokládaných 2,6% ročně nutných k dlouhodobějšímu bezuhličitému energetickému systému.
Jako příklad, ekonomičtější palivové standardy v dopravě ušetřily 2,3 miliónů barelů denně nebo 2,5% globálních zásob ropy minulý rok. Členské země EIA ušetřily 540 miliard USD v energetických výdajích. Nárůsty intenzity byly patrnější mimo země OECD. Kupříkladu v Číně se zvýšila o 5,6%. Primární energetická poptávka rostla jen 0,9%, nejnižším tempem od roku 1997.
Analýza EIA zdůrazňuje, že pro dosažení cílů redukcí emisí do roku 2040 musí být dosaženo z jedné třetiny uplatněním politik energetické efektivity. Apeluje tak na jejich posílení a další rozšíření. Pro zdůraznění přístupu pak agentura zavedla index Efficiency Policy Progress Index (EPPI), který má za cíl monitorovat uplatnění mandatorních politik a budoucí progres v této oblasti.
S tím souvisí pak otázka, zda má například cena ropy šanci na opětovné testování hranice 100 USD za barel v nejbližší budoucnosti? Dle PricewaterhouseCoopers je to v řádů několika nejbližších let nepravděpodobné a spíše se očekává limita 60-70 USD za barel. Komodita by měla růst z důvodu znatelného poklesu v kapitálových výdajích energetických firem o 40% v porovnání s lokálním maximem v roce 2014. Firma Wood McKenzie pak předpokládá právě kolem 60-70 USD za barel bude docházet k silnějšímu návratu k investicím a přidávání k již rozsáhlé nabídce černého zlata na trhu. Sentiment je charakterizován změnou „z nižší ceny na dlouho na nižší provždy“ a tak překročení každé 10-ti dolarové hranice pravděpodobně povede k využití situace.
Podle posledního měsíčního reportu OPECu se produkce ropy kartelu zvýšila v říjnu o 244 tisíc barelů za den na rekordních 33,64 miliónů barelů za den, což je o 1 miliónů barelů nad předdohodnutou hranicí v září v Alžíru. Převážně je to pak důsledek obnovování exportů Iránu od doby redukcí sankcí v rámci nukleární dohody. Jak avizoval Donald Trump v předvolební kampani, bude žádat o přehodnocení dohody. Tak uvidíme, jak se bude situace vyvíjet.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny aktivního kontraktu na ropu WTI a její komoditní spread s červnovým kontraktem 2017 na burze v Chicagu (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: