Prokrastinace – to je podle mě to nejvýstižnější slovo, jak popsat chování Fedu. Odsouváním pokud to jen jde. Fed se „pro teď“, jak se vyjádřil ve svém prohlášení, rozhodl nedělat nic.
Loni v prosinci Fed tvrdil, že během tří let zvedne postupně sazby o tři procentní body. Uplynulo devět měsíců a kde nic, tu nic. Očekávání sazeb na konci příštího roku šla dolů z 1,625 % na 1,125%. To signalizuje 4 pohyby sazeb v dalších 15 měsících.
Medián pro konec roku 2018 klesl z 2,375 % na 1,875 %. Tedy pohyb o 0,75% během roku 2018 – 3 zvýšení sazeb. Pro rok 2019 jsou nyní očekávány opět tři zvýšení sazeb na 2,625%
Zjednodušeně řečeno – loni Fed oznámil zvýšení sazeb o 3 procentní bod během tří let, nyní zvýšení o cca 2,375 procentního bodu během 4 let. To je zbrzdění o dvě pětiny.
Bank of Japan také nedělá prakticky nic. Obě banky si jen pomalu připravují půdu, aby příští kroky nebyly neočekávané. Toho se bojí jak čert kříže.
Stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:
EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně
Kompletní know-how fundamentální analýzy formou Online kurzu najdete zde.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Výraz „prokrastinace“ má spíše negativní vnímání. Ale bylo by dobře, kdyby FED „neprokrastinoval“ ? Jasně, můžeme mu otloukat o hlavu, že neplní do puntíku předem ohlášené, ale to dělají centrální banky málokdy (a nemluvím jen o švýcarské). Otázku bych si spíše položil takto: Je v současné možné s vyšší pravděpodobností očekávat pozitivní vliv změny úrokových sazeb než kdybychom sazby nezvýšili? No, kdo by dnes dal ruku do ohně za to, že když se mj. zdraží úvěry, ekonomika na tom bude líp… Inflace neroste, populace stárne, zadlužení neklesá… Na druhou stranu není tak špatně, aby se něco zkoušelo udělat s rizikem rozkolísání a nevelkou pravděpodobností zlepšení.
Já také pojem „prokrastinace“ vnímám negativně.
Fed prováhal začátek zvyšování už před 5-6 lety.