Ve čtvrtek 5. a pátek 6. září se v Rusku uskuteční jednání hlav států skupiny G20. Tomuto jednání předchází jednání náměstků ministrů financí zemí skupiny G20 běžící již několik dní před tím.
Tato jednání mohou zapálit zápalnou šňůru vedoucí k odstřelu amerického dolaru z pozice hlavní světové měny. Zejména, pokud opravdu americká delegace nebyla pozvána (jako záminka je uváděna aféra kolem E. Snowdena a jeho azylu v Rusku).
Jednání, kde jedna soupeřící strana není přítomna, lze velmi snadno využít ke schválení rozhodnutí, případně k vydání prohlášení, vysílající jasné signály. Z pohledu Ruska a Čína jde o ukázání toho, že dolar přestává být hlavní světovou měnou.
Za stávajícího využívání dolary v mezinárodním obchodě velký objem mezinárodních plateb, ani když nemají co do činění se Spojenými státy, prochází New Yorkem, konkrétně New York State Dept of Financial Services, který byl vytvořen před dvěma lety. Vyhnutí se tomu je jednou z hlavních motivací Číny k zakládání měnových swapů s řadou různých zemí.
Klíčem je vystrnadění dolaru z pozice hlavní světové měny prostřednictvím obchodování ropy nejen za dolary (takový systém bude velmi pravděpodobně diskutován), zavedením nové (zlatem kryté?) měny, zavedením barterového systému vypořádávaného ve zlatě či něčeho podobného. Jakýkoliv takový systém musí mít předem zajištěno rozšířené používání. Kdyby se nepoužíval, zašel by na úbytě a dolar by naopak upevnil své pozice.
Že se něco chystá, je jasné. Jinak by ruský premiér Medveděv sotva vyzýval ruské občany, aby stáhly své prostředky ze západních bank. Bezpochyby, Spojené státy se budou bránit, budou mít na jednání i tak své spojence. Jde o to, co jim případně blok vedený Ruskem a Čínou může nabídnout a zda může některé z nich přetáhnout na svoji stranu. Ještě k tomu – země BRICS měly nedávno vlastní jednání, na který pozvaly dalších 19 zemí z Afriky.
Jakékoliv výstupy (včetně neoficiálních a všech rozhovorů) tohoto jednání si zaslouží naši pozornost. Mohou totiž velice rychle postavit stávající systém na hlavu. Na měnovou reformu není potřeba moc času.
P.S.
Událost či Číslo týdne začne vycházet od příštího týdne, kdy bude pokrývat první zářijový týden. Kdyby článek vycházel již dnes, bylo by Číslem týdne číslo 25,3.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
No jsem zvědavej co vše nás v září čeká, je toho mnohem více než jen G20,… taky QE v půlce září, Sýrie, Řecko – no myslím, že volume pujde UP
Vypadá to na měsíc plný historických událostí. Budu s napětím sledovat jak se co vyvine.
Také jsem rád za to, že Jan Dvořák napsal:
31. Srpen, 2013 v 21:23
„Jak jsem psal v článku – čtenáři, kteří budou mít zájem výhradně o neplacené články, je zde pořád najdou“
Tak to je fajn, protože pro drobného investora jako jsem já, by placené odborné články neměly valný význam. A tak díky za toto upřesnění.
Ještě bych rád doplnil jedno News a to, že se 22. září v Německu uskuteční volby do Spolkového sněmu. I když je hlavním kandidátem na vítězství je konzervativní CDU Angely Merkelové, která si podle průzkumů drží náskok asi 15 % před druhými socialisty – doporučuji i tento fundament pečlivě sledovat.
Volby můžou byt dulezite, ale nemusí
Ano jen že jsem nahoře psal co nás čeká a pro doplnění dal ještě i tyto volby.
ad nemecke volby:
– Nemci maji prozatim plne zaludky a bylo jim pekne vysvetleno, ze vlastne na te zachrane Recka strasne vydelali 🙂
– viz. predvolebni debata uplne v poklidu, 50/50, volici dokonce nejsou proti velke koalici
– takze prozatim na EUtanicu vsechno v pohode, kapela vyhrava o 106 🙂
velice pekne, strucne shrnuti situace kolem Syrie – kdo, s kym a proc …
https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Syrsku-vojnu-vyhrava-Rusko-20130902
Kapela vyhrává a cestující jsou stále klidní.
Voda je sice již v podpalubí, ale vodotěsné přepážky (ECB) PRÝ dělají loď nepotopitelnou.
Čo tak zaviesť AJ platbu s mobilom na platené články, stačí pár korún zaplatiť a je to.
evropsky problem urcite nekonci …
https://www.investicniweb.cz/2013/9/4/evropsky-problem-nekonci-nezamestnanost/