Odkaz na tento článek měl původně být zahrnut v zítřejších Článcích týdne. Vzhledem k závažnosti jsem se rozhodl zpracovat jeho stručný výtah v češtině. Zde je.
Steve Eisman, jedna z investičních hvězd zavírá svůj hedge fond. Podle jeho názoru nelze dělat investiční rozhodnutí o nákupu či prodeji akcií jednotlivých společností pouze na základě jejich „čisté“ fundamentální analýzy. Tento názor vyjádřil v květnovém reportu pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC).
Nyní se za základní kroky ještě před fundamentální analýzou konkrétní společnosti považuje analýza zdraví finančního systému.
Jinými slovy, pokud chcete nakupovat cenné papíry, musíte se přizpůsobit situaci a být připraven v případě potřeby rychle reagovat.
Pokud jste optimisté (býci), vidíte sklenici z poloviny plnou. Akcie se vám mohou zdát zajímavě oceněné, trh není předražený, ceny akciových indexů jsou blízko historických maxim. S minimálními výnosy dluhopisů vám zbývají jen akcie, nic jiného. Obraz je optimistický.
Pokud hlavně hlídáte rizika, vidíte sklenici z poloviny prázdnou. Rizik vidíte celou řadu. Politika nulových úrokových sazeb zkresluje realitu a nikdo nemá zkušenosti s tím, jak takováto politika skonči. Pokud výnosy firem táhnou tištěné peníze, pak za takové zisky jste ochotni platit menší násobky, nežli dříve. Schillerovo P/E je na 25, tedy velmi vysoké. Obraz je pesimistický.
Je na každém, jaký pohled si zvolí.
Celé to jednou skončí. Někdy a nějak. Uvidíme.
P.S.
Moje pozice je jasná. Rád uvítám i články optimistů.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Optimista sice jsem, ale asi ne úplně akciový 🙂
Nakupovat se má ve slevách.
Vysoké ceny nakupují zoufalci, kteří hledají k dalšímu prodeji jen ještě větší zoufalce.
Ovšem při míře tištění peněz se nedá podle mého spolehlivě určit co je vyjádřeno ve fiat měně jako laciné nebo drahé.
Takže oči nám z grafu sice říkají, že je to drahé, nicméně reálnou hodnotu určit je velmi obtížné. můžeme si pomáhat bartrovým srovnáním (např. přepočtem na zlaté unce, na kusy krav nebo hektar pozemku či cenu průměrného automobilu), pak budeme asi pravdě nejblíže. Pokud vezmeme v úvahu, že i cena zlata může být uměle stlačená nekrytými short pozicemi, je obezřetnější vzít najednou do úvahy více srovnání. Problém může být, jak vzít správné hodnoty reálných komodit z historie. Nejjednodušší je asi zlato.
k tomu přepočtu na zlato – před pár lety jsem si dělal grafy HDP ČR vyjádřeného v uncích zlata – i přes progresivní růst HDP v Kč, ve zlatě šlo o pozvolné klesání. zlomilo se to až při zvýšení marginů na obchodování zlata, které zahájilo výprodeje zlata. u zvířat je zase cena zkreslována dotacemi do zemědělství.
cena půdy by nemusela být regulatorními zásahy příliš měněna a to samé se možná dá tvrdit i o cenách aut. šrotovné a vykupování krachujících automobilek sice nejsou úplně volnotržní aktivity, nicméně na cenu aut v dlouhodobějším průměru by to nemělo mít zase tak zásadní vliv. určitě bude rozdíl brát cenu průměrné škodovky z 80.let anebo VW z téže doby. pro dnešní dobu bych spíše porovnával ceny VW.
ano, obecne snazit se v dnesni monetarni expanzi urcovat vrcholy trhu je sebevrazda, ukazatele typu P/E, fundament, prekoupenost apod. uz davno moc nefunguji a trhy jsou plne zavisle na dobrotach dodavanych v nekonecnem mnozstvi od centralnich bank. A protoze se na lepsi casy neblyska, tak dobroty budou dodavany spis ve vetsi a vetsi mire v novych programech, ktere uz se radsi ani nebudou pojmenovavat a prezentovat, volatilita nam vzroste, a proste je treba se opet prizpusobit. A tak pro bezneho neboheho spekulanta hledajici jistotu tak zbyva jistota jedna jedina – drive nebo pozdeji trhy zkoriguji o 20-30 nebo kdyz se zadari i o 50 procent (je uplne ukradeny jaky bude duvod tentokrat, neco najdeme az bude ten spravny cas) a to bude ten vhodny okamzik byt opet v blocich. Do te doby jezdit kratke swingy, kochat se prirodou, a nedivit se, pokud bude DOW za rok ci dva na 20 tisicich, neni zadny duvod proc by byt nemohl, stejne jako neni zadny duvod proc by nemohl byt za rok na polovine, je to jen hra.
https://svobodnenoviny.eu/veskere-americke-zlato-je-prodano-paul-craig-roberts/
Nechapu,proc nam ti analytici porad kecaji,vzdyt zlata je vsude plno…
kubik: to sis nabehl, to sis zase vyslechnes… 🙂 cozpak neumis cist? pisou tam ze zlato uz neni, tak proste neni! A mozna se brzy prida jeste druha medialni komicka figurka znudena vekem, sam samotny Dr. Zkaza Roubini, a mame kasparkove divadlo kompletni…
Presne tak,je to videt i na jeho cene,kdyz jsem dneska otocil pocitac vzhuru nohama,tak krasne pada
https://aeronet.cz/news/70-milionu-americanu-na-potravinovych-poukazkach-prazdne-regaly-ve-wal-martech-a-panika/
70 milionů američanů je na potravinových lístcích.To jim asi dobře všechno šlape.
Honzo, proc by akciovy byci meli byt optimisti, proc ne realisti? Proc se centralni banky hrnou do akcii z bondu jak jsi psal drive? Jsou to snad optimisti? Nebo zminovaly ze jim vadi rizika bondu vsude po svete a nijaky vynos? Nerikam, ze centralni banky maji patent na rozum, nicmene maji slusny kapital. Rekl bych taky, ze prave kvuli zdanlive drahosti trhu je vetsina fondu bokem, v cashi, cekajice na korekci ktera neprichazi. Jenze kdo by prodaval kdyz ubyvaji rozmne alternativy? A to porad nemame v akciich retail..
–
Vsechno je spojeno se vsim a je uplne jedno jak je na tom US ekonomika, protoze zbytek sveta na tom muze byt (je) hure at uz ekonomicky nebo stabilitou nebo kapacitou trhu..kapital reaguje globalne, kdyby videl (relativni) bezpeci jinde, bude to v trhu videt tj. bude rust jiny trh a z akcii ci jineho trhu se bude kapital odlevat. To je proste realita.
Soude podle toho vseho strachu a negativismu okolo za posledni mesice bych rekl, ze k poradne bubline mame jeste pekne daleko. Koneckoncu vetsina chce nakupovat kdyz si veri.. Ale taky vime, ze vetsina ztraci, takze to chce prekonat strach a mit oci otevrene aby to jeden dokazal spravne zhodnotit.
Jasné, každy ma svůj názor. Banky nejsou optimisti, to je vliv na trhy…
Kdy bude další bublina se ukáže. Na par zajimavych informaci jsem narazil. Zpracují je a vydám je.
Ale ano, vlastne jsem optimistou. Protoze at uz prinde cokoliv, hodlam v tom videt v prve rade prilezitost a hodlam na tom maximalne vydelat. 🙂 Na smeru (nahoru/dolu) nezalezi, ten neovlivnim.
@plukin: píšete „Koneckoncu vetsina chce nakupovat kdyz si veri..“
Spíše jde o to, že nově vyvtořené peníze se někam musí udat, aby vynášeli ještě více… https://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=232
xmart: proc zminujes nove vytvorene penize? Soude podle objemu vetsina ucastniku trhu je mimo, v cashi. To nejsou nove penize, to jsou stavajici penize ktere cekaji az bude trh „na rozumnych cenach“..a bude-li trh dale rust tak drive ci pozdeji nakoupi at uz proto, ze jim ruply nervy nebo proto, ze budou potrebovat ukazat vysledky pro sve klienty v pripade fondu.
Btw tihleti cekajici kupci podle me limituji potencialni poklesy, uz jenom proto, ze cekali prilis dlouho na „lepsi“ ceny..