Kdo by dnes neznal elektronický systém chicagské burzy CME Group, kde se obchodují např. kontrakty ropy, akciových indexů, úrokových sazeb jako Eurodollar, měn, dluhopisů, kovů či dalších komodit jako kukuřice? Ano, jedná se o proslulý Globex, který slaví v tomto roce 20. výročí. Systém byl uveden do provozu 25. června 1992. V podstatě si ještě pamatuji dobu na počátku tohoto století, kdy jsem kontroloval, zda se daná pozice dá realizovat elektronicky a nemusí se volat na parket burzy, avšak systém byl stále v podstatě jen pomocníkem, který byl veden obchodováním na pitech.
Koncem 80. let burza CBOT, která je dnes součástí CME Group, zavedla večerní parketovou seanci na obchodování s kontrakty na americké vládní dluhopisy. Důvodem byl ohromný zájem ze strany zahraničních investorů, kteří chtěli obchodovat ve svých „pracovních“ hodinách. Avšak po krátkém čase to bylo pro pitové obchodníky více než mohli sami zvládnout. Proto byl představen v r. 1987 elektronický systém Globex, který původně sloužil jako tzv. after-hours, tj. fungoval po zkončení hlavní pitové seance. Krok k zásadní změně odstartovalo uvedení mini kontraktu na akciový index S&P 500 E-mini S&P koncem 90. let. I tak se původně jednalo o to, že pitoví obchodníci měli na parketu terminály a dělali v podstatě arbitráže mezi regulérním „velkým“ S&P 500 kontraktem a globexovým E-mini S&P 500. Mimchodem, regulérní S&P 500 kontrakt je dnes stále v hlavní obchodní seanci obchodován pouze na pitu a v Globexu až ve večerní seanci.
V r. 2000 zavedla burza CME politiku „open access“, kdy v podstatě kdokoli na světě může prostřednictvím brokera umožňujícího přístup na Globex kontrakt obchodovat. Tak jak paralelně běžely v hlavní seanci pit i Globex (a stále běží), tak přístup obchodníků z celeho světa udělal z Globexu systém, který začal být hlavní a dá se říci, že dnes slouží jako směrodatný i pro parketové obchodníky a odvážil bych se říci i pro akciové burzy NYSE a Nasdaq v New Yorku. Dnes se v elektronice na burze CME Group zobchoduje měsíčně přes 200 mil. kontraktů. Pojďme se podívat na jednotlivé mezníky ve vývoji Globexu a také na objem příkazů, které tímto systémem protečou v posledních letech v mld. na levé ose (modré sloupce, měsíční data):
Zdroj: CME Group
Datová centra Globex elektronické platformy jsou strategicky ve světě rozmístěna, kromě centra v Chicagu, také v Londýně, Mexico City, Miláně, New Yorku, Paříži, Singapuru, Sao Paulu, Seulu a v Kuala Lumpur. Mnoho kontraktů je v dnešní době obchodováno na Globexu v podstatě 24 hodin denně, 5 dní v týdnu s další otvíračkou v neděli večer a oficiálně má burza vyhrazeno okno pro údržbu serverů Globexu mezi 16:15 až 16:45 pondělí až čtvrtek chicagského času, tj. 23:15 až 23:45 středoevropského času.
Na pitech burzy v Chicagu je stále živo, nicméně elektronický Globex již má větší objemy
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Zajímalo by mne, jaký smysl má pit, když se většina objemu zobchoduje elektronicky. Nenapadá mne jediný benefit.
Velice dobra poznamka. Mnoho velkych „hracu“, prevazne instituci ma svoje lidi na pitu, kde v podstate nemusi cekat v rade jako by cekali s velkou objednavkou v elektronice…Taktez pro komplexni strategie jako opcni kombinace a spready, ktere maji svuj specificky trh a kotace bid/ask bud v elektronice nejde zobchodovat, resp. je mnohdy lepsi dostat kvalitnejsi plneni na pitu…Dale pak je vyhoda mit sve lidi na pitu, kdyz elektronicky system spadne nebo nejaky „fat finger“ zpusobi rychly trh s obrovskymi bid/ask…Kvalita plneni je vubec to nejdulezitejsi v tradingu, co nakonec rozhoduje hru (je samozrejme nutme mit edge ve strategii)…