Řecký premiér v nejbližší době navštíví Berlín i Moskvu. Informace o obou plánovaných návštěvách byly oznámeny v odstupu pouhých několika hodin. Během dalších pár hodin, řecký ministr zahraničí absolvoval rozhovory s vysoce postaveným americkým politikem. Kola se dala do pohybu. Na evropském kontinentu se rozjíždí nejen další kolo ekonomických problémů, ale i geopolitické krize.
O co by šlo v této krizi?
Řecko používá svoji geostrategickou polohu jako nástroj vydírání ostatních zemí eurozóny. V případě další destabilizace Řecka hrozí podle slov vysokých řeckých představitelů velká vlna emigrantů směrem severnější země Evropské unie. Západní země doufají, mže řecký premiér Tsipras pouze blafuje, ale jisté si být nemohou.
Přesto je trpělivost věřitelů u konce. Pokud nenajde Tsipras společnou řeč s kancléřkou Merkelovou, dostane velkou výhodu Putin. Ten potom bude moci nabídnout Řecku to, co mu Německo nenabídlo a využít Řecko jako pověstného trojského koně v rámci eurozóny a Evropské unie.
V rámci krize by šlo ale nejen o přežití eurozóny, ale i o vojenskou sílu. Kdyby se Řecko významným způsobem přimklo k Rusku, bylo by dramaticky oslabeno jižní křídlo NATO. Rusko by se rádo stalo „protektorem“ Řecka, věřím, že do toho by bylo ochotno investovat značný objem finančních prostředků, i když samo si nyní moc vyskakovat nemůže.
Kdyby k takovému vývoji přece jenom došlo, věřím, že s nabídkou pomoci Řecku přijdou Spojené státy – jejich armáda má na Krétě významné centrum logistické podpory pro Středomoří. O něco takového jistě Spojené státy nebudou chtít přijít.