Hrozba deflace v EU nepolevuje

Počátkem týdne vydal Eurostat aktualizované měření inflace v eurozóně. Roční změna cen na úrovni 0,8 % je extrémně nízká hodnota a pod psychologickou hranicí 1 % se pohybuje již od října minulého roku. Inflace v eurozóně je dokonce aktuálně nižší než v Japonsku, a tak mezi investory roste přesvědčení, že eurozóna reálně balancuje nad propastí deflace.

Inflace v eurozóně se pohybuje extrémně nízko a hraničí s deflací

Počátkem týdne vydal Eurostat aktualizované měření inflace v Eurozóně. Roční změna cen na úrovni 0,8 % je extrémně nízká hodnota a pod psychologickou hranicí 1 % se pohybuje již od října minulého roku. Inflace v eurozóně je dokonce aktuálně nižší než v Japonsku, a tak mezi investory roste přesvědčení, že eurozóna reálně balancuje nad propastí deflace.

K velmi slabým inflačním tlakům vede v první řadě silné euro, které se pohybuje na dvouletých maximech. Jedním z důvodů pro růst eura je rozdíl v úrokových sazbách mezi USA a eurozónou. Evropské banky kontinuálně splácejí mimořádnou pomoc LTRO, kterou dříve obdržely od ECB, a snižují tak množství dostupných peněz na mezibankovním trhu. Méně volných peněz pak zvyšuje efektivní úrokové míry. Zatímco v USA stále centrální banka pumpuje do systému 65 miliard nových dolarů měsíčně, v Evropě dochází naopak ke stahování peněz – krátkodobá úroková míra EONIA se za poslední tři měsíce vyšplhala z 0,08 % na 0,16 %. ECB tedy dovolila při padající inflaci nelogické utažení měnové politiky.

Dalším faktorem nízkého růstu cen je slabá domácí poptávka, která je zapříčiněna nízkým růstem mezd a také procesem oddlužování. Domácnosti i firmy stále preferují splácení starých dluhů, což signalizuje, že reálné úrokové míry jsou pro mnoho zemí nastaveny příliš vysoko. Růst úvěrů je přitom typický předpis pro zvýšení poptávky v ekonomikách, které čelí pomalejšímu růstu platů. Mzdy i přes postupné oživení evropských ekonomik stále stagnují, neboť extrémní přebytek volných pracovních sil vede k nízkým tlakům na zaměstnavatele, aby zvyšovaly platy. A jak se ukázalo v posledních dvou dekádách v Japonsku, strukturální změny ve mzdách mají hluboké deflační tlaky do ekonomiky a později je velmi těžké je vymýtit.

Cesta k evropskému QE otevřena

ECB se v minulosti vyjádřila, že pokud deflační hrozba přetrvá, bude velmi rázně jednat. Centrální banka má výběr nyní z několika možností. Další snížení úrokových sazeb z 0,25 % na 0,10 %, nastolení záporných depozitních sazeb či ukončení sterilizace nákupu vládních dluhopisů, a tedy efektivního zavedení programu tisku peněz – QE. ECB byla prozatím nečinná a pouze přihlížela kontinuálnímu kolapsu v inflaci a propadu nových půjček, to vše za současného růstu nezaměstnanosti a rekordně rostoucích špatných úvěrů na periferii eurozóny. Pokud by jestřábi v ECB dál pokračovali v odmítání uvolněnější měnové politiky, dočkáme se brzy naprostého kolapsu v inflačních očekáváních. V takovém případě se deflace zabuduje do chování spotřebitelů a na jakoukoliv akci bude příliš pozdě.

Dostáváme však pozitivní signály o změně smýšlení na klíčových rozhodovacích postech, neboť v pondělí německá Bundesbanka prohlásila, že je otevřena otázce ukončení sterilizace měnových operací. To v praxi znamená, že ECB může kupovat z trhu vládní dluhopisy a nemusí peníze dodané do trhu zpátky vysát a blokovat. Prohlášení Bundesbanky tedy naznačuje, že budoucí kroky ECB povedou právě cestou zavedení QE, což by mělo pevně ukotvit sazby peněžního trhu blízko nuly a dále uvolnit měnovou politiku.

Bude QE efektivní?

Myslíme si, že QE bude v Evropě méně efektivní než v USA, přesto svoji významnou roli sehraje. Klíčový kanál vidíme skrze slabší měnu a následně silnější exporty. Evropská ekonomika není totiž tolik citlivá na změnu ve výnosové křivce jako USA, kde dluhopisový trh i sekuritizace jsou mnohem více rozvinuty. V Evropě hrají klíčovou roli ve financování stále banky a ty budou rozhodovat o tom, zda levnější peníze do ekonomiky pustí. Pokud by ECB chtěla skutečně rozhýbat ekonomiku, mohla by se inspirovat u Bank of England a jejích cílených programů pro podporu úvěrování malých a středních podniků, což jsou ve finále motory ekonomického růstu.

 

 

Autoři: Jan Kaška, Jan Rohrbacher, Investiční výbor Charles Bridge Global Macro Fund

www.chbridge.com

Poučení o rizicích

Informace uvedené v této analýze (dále jen „Analýza) jsou pouze informativního a vzdělávacího charakteru a nejsou myšleny jako návrh nebo nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Rozhodnutí obchodovat s finančními instrumenty je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Hodnota finančních instrumentů v čase kolísá a návratnost investice není zaručena. Výsledky minulého období nejsou zárukou výnosů budoucích. Informace a data v Analýze mohou být čerpána z externích zdrojů. Autor neodpovídá a neručí za aktuálnost, úplnost, zákonnost, včasnost či správnost veškerých informací, dat a prohlášení.

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Deflace neni vůbec špatná, je to strašák těch co žijí na dluh. Deflace také znamená sleva, tak jak se to děje ve světě technologií. Deflace bude a to i z důvodu demografie, pokud se ovšem nezavedou hypotéky zdarma pro důchodce s tím že se přeci bude žít až do sta let.

  2. lulinak napsal:

    presne tak, ruzna QE pod ruznymi nazvy a modely se nam teprve IMHO zacnou poradne rozjizdet, toto bylo jen nepodstatne zahrivaci kolo, jeste nam bude padat brada nad tim, co elity vymysli za programy na podporu zdraveho rustu, hlavne se nezakopavat do krytu, mohlo by to byt velmi dlouhe cekani….

  3. diego004 napsal:

    – jaky rust uveru? domacnosti i staty jsou brutalne predluzene, viz. napr. pocet exekukuci v CR, na zapad od nasich hranic je zadluzeni jeste vetsi
    – problemem neni likvidita, problem je kredibilita 🙂

  4. VoDo napsal:

    diego: ano ale je to podobná situace jako když kaźdý má milion na účtě, je tudíž každý boháč? Z pohledu před třiceti lety jo, z dnešního ne. Paroubek měl pravdu když řekl že dluhy se neplatí. Jen se splácejí, to že dalším dluhem je už fuk. Stejně jsou to jenom nuly v počítačích a než se to zhroutí tak to bude trvat ještě nejmíň jednu generaci.

  5. Libri napsal:

    Děsí mne jak i finančně vzdělané osoby používají výraz deflace ve spojení s hrozbou. Hrozba to je přesně jak píše VoDo pouze pro krachující předlužené entity. Zdravé entity děsí akorát tak inflace. Jedním ze zjednodušujících pohledů, přesto plně výstižných, na fungující volný trh je právě snižování cen. Pokud ceny dlouhodobě klesají, tak žijeme ve volném a konkurenčním prostředí, tedy kapitalismu. Pokud ceny rostou, žijeme v regulovaném prostředí, které straní monopolům a kartelům – tedy vlastně v socialismu.
    Pokud funguje malá násobilka pro čísla s málo nulama, funguje úplně stejně i pro čísla s mnoha nulama. Pokud politici vymýšlí jiná pravidla pro malou násobilku a nazývají to makroekonomikou, pak jednoduše podvádí a lžou.

  6. diego004 napsal:

    Vodo: – jasne, jenze ted uz soudruzi bankeri nemaji komu ty virtualni nuly nacpat jako uver s pekne vypecenym urokem … 🙂
    – protoze veskera bonita/kredit je pryc, az na vyjimky roven 0
    – a proto vsechny ty QE atd. nemaji vliv na mainstreet/ekonomiku/nezamestnanost…
    – a jak zminuje lulinak, uvidime, co jeste vymysli… jak donutit to stado utracet penize co nemaji… 🙂

  7. lulinak napsal:

    stale plati, ze nase filozoficke tlachy jsou tak nejak maximalne na ukrojeni dlouhe chvile, k nicemu jinemu… svet i trhy si si budou se sirokym usmevem dal delat co uznaji za vhodne podle toho, jaka barva knofliku tam nekde „nahore“ bude zrovna pro trhy nastavena.
    Nase tlachy jsou jim uplne ukradene, stejne jako milion grafu uz (desitky) let ukazujicich, ze kolaps je jasne a nevyhnutelne za dvermi, a kdyz to zase nevyslo, premalujeme je a ukazeme zase za pul roku…
    proste bud clovek JE schopen ze stavajicic situace neco na trhu vytezit, a tedy soucasne deni uspesne zobchodovat, anebo jej z nejakeho duvodu ignoruje a dal neuspesne ceka na kolaps, ktery jak si mysli jiste zobchoduje vyrazne lepe, ale proc ne, cekani zase tolik nestoji…
    ale ze je situace na trzich uz pekne dlouho na vyliz p… v tom souhlas, protiskneme se asi az do stratosfery…

  8. diego004 napsal:

    – to je vono, ted s tou nezamestnanosti soudruzi zameteme…
    🙂
    – a stat to pry bude „jen“ nejakych 21 mld. Ojro/rok… 🙂

    https://www.investicniweb.cz/2014/3/11/nezamestnanost-mladych-evropa-jde-do-boje-vyzbrojena-systemem-zaruk/

  9. diego004 napsal:

    lulinak: jasne, ale aspon tlachame… 🙂 stado jen u piiiva cumi na vecerni vymyvacku zakoncenou zviratky/borec na konec… 🙂
    – prozatim je to jen 14let, co se establishment snazi odvratit „zimu“… uvidime, jak dlouho jim to vydrzi… mozna se toho ani nedozijeme…

  10. VoDo napsal:

    diego: to je furt dokola, pamatuji se jak evropa rvala a nasi mocipani prikyvovali, ze cesky narod ma malo vysokoskolaku, tudiz je cesky narod nevzdelany a zijou tam jen lopaty, nacez se ukazalo, ze ceska hlava dokaze vystudovat prava za letni prazdniny, ze kdyz se prejmenuje vedouci smeny na managera a necha se ho vychodit managerska vejska, je hned cesky narod vzdelanejsi, to ze je to vse jen nalestena bida nikomu nevadi, hlavne ze je dneska standard vejska, stejne jako byl standard pred dvaceti lety maturita, obtiznost stejna, jen se lide flakaji dyl za penize tech co makaj. Nedelam si iluze ze je to nekde jinde jiny, neni proste mozny aby bylo v populaci vetsina lidi prudce inteligentnich a to z niceho nic. Je to zasah na ego tech co jim zerou ze kdyz mam vejsku tak jsem ynteligent. V Nemecku je to trochu jiny, tam se jeste porad dba na ucnovsky skolstvi, protoze oni proste vedi, ze nekdo musi upect chleba, postavit dum, opravit auto, uvarit jidlo, poklidit. Cela Evropa je v pytli, Nemecko je opet spatny, protoze skolstvi, nemaj bublinu na nemovitostech, umej udelat high end produkty, hlavne je i vymyslet. Skode jen ze to nasi mocipani nechapou a furt se ohlizeji na vychod namisto na zapad. Troufam si tvrdit ze v Cesky historii bylo par stoleti ktery doopravdy staly za to a svet o nas vedel, nejakou nahodou zrovna kdyz se u nas mluvilo i Nemecky.

  11. DEERRICK napsal:

    Já bych řekl,že deflace není žádná.Centrální banky jen chtějí,aby si lidi mysleli,že je deflace.A tím si pak odůvodní tisk.Já mám své měřítko inflace a tím se řídím.Již 8 let sleduji cenu gyrosu na náměstí I.P.Pavlova v Praze a od roku 2006 stoupla cena z 35,- Kč na 75,-Kč.a mám i dojem,že se trochu zmenšil.Ať mi nikdo neříká,že je inflace míň než 5% p.a.Ale jde to udělat i tak,že se změní metodika,či se do výpočtu inflace dají naprosto nepotřebné věci.

  12. DEERRICK napsal:

    Já si obchoduji své výpisy opcí a jsem spokojený.

    Včera jsem si otevřel druhou short put opci na AU a dnes je dost v plusu,resp. obě jsou v plusu.

    XAUUSD 1 331,25 25-3-2014 21-3-2014 Prodáno Put 500 9,91 7,70 -3 850 1 105 USD 1 105 22,30

    XAUUSD 1 331,25 25-3-2014 21-3-2014 Prodáno Put 500 9,32 7,70 -3 850 810 USD 810 17,38

    já mám takových opcí hodně.namátkou pšenici a kukuřici.

    Wheat – apr 2014 580,00 21-3-2014 Krátká pozice Put 10 9,500 0,500 -250 4 341 USD 4 341 94,74

    Corn – apr 2014 455,00 21-3-2014 Krátká pozice Put 10 5,250 1,625 -812 1 653 USD 1 653 69,05

    japonské bondy

    10-year Japanese Government Bond – apr 2014 145,50 31-3-2014 Krátká pozice Call 5 0,10 0,02 -100 000 389 480 JPY 3 814 80,00

    10-year Japanese Government Bond – apr 2014 144,00 31-3-2014 Krátká pozice Put 2 0,13 0,05 -100 000 155 792 JPY 1 531 61,54

    ropu

    Light Sweet Crude Oil – apr 2014 102,00 17-3-2014 Krátká pozice Call 5 1,20 0,65 -3 250 2 675 USD 2 675 45,83

    Light Sweet Crude Oil – apr 2014 99,00 17-3-2014 Krátká pozice Put 5 0,69 0,36 -1 800 1 575 USD 1 575 47,83

    no nic.

  13. lulinak napsal:

    DEERRICK: a co jako…?!?

  14. diego004 napsal:

    DEERRick: tak o tom jak jsou upravene statistiky nejen centralnich bank… o tom se tu snad ani uz nediskutuje… 🙂

  15. Toxic napsal:

    Osobně vnímám hrozbu deflace v obchodech velmi vážně, zvláště u potravin. Škoda, že je to jen hrozba 🙂

  16. DEERRICK napsal:

    já jen napsal,že se snažím něco vytěžit ze situace na trhu.Napsal jsem,že řečem o deflaci nevěřím a těžím potištěné papírky z výpisu opcí a potištěné papírky směnuji na reálná aktiva.A uvedl jsem,jaké mám otevřené.to je celé.

  17. Oracle napsal:

    @ DEERRICK:
    Len aby Vaše ťažko zarobený majetok bankári či štátny úradníci nešlohli ako to bolo na Cypre a preto dúfam, že fyzický kov skladujete mimo bankový systém (inak to môže byť predané Číňanom-majiteľom bánk neverte ani nos medzi očami 🙂 ).

  18. stas napsal:

    pokud si uvedomime, ze deflace = ztrata banksteru, potom je vse jasne proc musi byt inflace

  19. Kolda napsal:

    Nebyl bych tak přezíravý k deflaci, jako většina diskutérů.
    1. V ekonomice mohou probíhat deflační i inflační procesy. To, jestli agregátní ukazatel je kladný nebo záporný, je fuk. Deflace může v některých oblastech ekonomiky existovat.
    2. Je deflace škodlivá? Záleží o jakou deflaci jde. Vemte si třeba teplotu člověka. Klesá. Je to dobře nebo špatně? Pokud člověk zemřel a chladne, je to špatně. Pokud se uzdravuje a klesá mu teplota, je to dobře. Stejně tak deflace – vidíme deflaci v elektronice a to je dobře, protože taková inflace je podložena technologickým pokrokem. Nezpůsobuje krach firem a nezaměstanost, naopak kupujeme stále více elektronických krámů. Ovšem deflace ve stavebnictví je prostě problém – firmy krachují, lidé nemají práci a nenakupují. Není to jen otázka předlužených subjektů, jak psal někdo výše. Dluh je normální součástí podnikání a deflace ohrožuje i zdravé subjekty.

    Nelze se pak divit, že centrální bankéři nechtějí žádou deflaci v ekonomice. I kdyby měl gyros stát stovku. Jejich úkol je udržet současný systém. Zavést free banking withou legal tender je úkolem diskutérů tohoto fóra a podobných 🙂

    (Znovu konstatuji, že současný řešení webu je křupanské – musím se přihlásit, abych mohl komentovat, ale z článku mne přihlášení vyhodí a pošle mne na nabídku)

  20. Libri napsal:

    Kolda: myslím si že příměr k tělesné teplotě úplně nesedí. to co se vám jeví jako problém u stavebnictví podle mne spíše znamená, že byly stavební kapacity předimenzované na boom uměle vyvolaný administrativními opatřeními (podpora hypoték a stavebního spoření, zelená úsporám apodobné socialismy). to že po boomu přichází ke korekci je ozdravný a žádoucí proces (i když je jasné že se to nelíbí ani politikům ani pracovníkům ve stavebnictví). jedinou paralelu s tělesnou teplotou vidím v tom, že dochází k harmonizaci do optimálního-rovnovážného stavu. aby bylo možno utrácet, je nejprve nutno akumulovat. rozjetím úvěrů (na cokoli)se tato hladina posunula, jakmile se dosáhne meze udržitelnosti, opět se utrácení musí zastavit. bohužel zdravý stav nastane až se splatí půjčky a znova se něco naakumuluje. jako reálnější ovšem vidím nové kolo úvěrů jakmile hladina zadlužení trochu poklesne (příliš však nepočítám se splácením dluhů, v lepší variantě budou „umazávány“ inflací, v horším hyperinflací či měnovou reformou – tedy variantami na úkor prosperujících a spořících). kecy o odkládání spotřeby až to bude levnější postrádají logiku, neboť čekáním na stále levnější chleba umřeme hlady, čekáním na stále levnější dům budeme bydlet pod stanem, čekáním na stále levnější nábytek budeme mít věci v banánových krabicích. před založením FEDU probíhala deflace v USA asi 150let a bylo to období bouřlivého hospodářského rozvoje.

  21. Kolda napsal:

    …před založením FEDU probíhala deflace v USA asi 150let…

    Ok, ale to byla právě příznívá deflace, způsobená technologickým pokrokem.

    Deflace způsobená kolapsem pyramidy dluhů je úplně jiné zvíře. Máme-li takový finanční systém, pak se musíme starat, aby ta pyramida byla stále větší. Kdo jezdí na tygrovi nesmí sesednout. A o to centrálním bankéřům jde – nesmí připustit, aby se pyramida začala zmenšovat, jinak dojde k neřiditelnému kolapsu.

  22. Libri napsal:

    … anebo spíše ke kýžené rovnováze, která se vzhledem k současnému běhu na anabolikách bude jevit jako katastrofa 🙂
    nerovnováhy vznikají prvotně ztrátou toho nejcennějšího indikátoru – ceny, k čemuž došlo v 70.letech přechodem na fiat měny, od té doby cena neodráží hodnotu, proto na základě fabulujících cen dochází k mnoha špatným rozhodnutím. tuto zlou situaci ještě umocńuje falšování druhotných indikátorů – CPI, nezaměstnanost ap. což opět podporuje větší množství chybných rozhodnutí – říká se tomu špatná alokace zdrojů, což navíc způsobuje na první pohled zcela neviditelné zaostávání za skutečným potenciálem ekonomik. jedinou cestou k nápravě bude očištění od těchto špatných investic. dříve či později dojde k očistným krachům podniků (ať již špatně řízených, nebo produkujích nadbytek produktů, ale stále fungujících neb nikdo nemá zájem na zavírání pracovních míst a tak se vymýšlí too big to fail, systémový zaměstnavatel a podobné socialismy). katarze se stále odsouvá do budoucna a o to bude větší. a jelikož trhy často přestřelují v obou směrech, bude i propad mnohem větší než by býval stačil. v tomto jsem zajedno s Oraclem. Rozcházím se s ním pouze v časování tohoto procesu. RVHP startovalo zdecimované válkou a přestože bylo řízeno socialisticky, vydrželo 40let. EU je také řízeno socilisticky (a v poslední době i USA), akorát startuje z vyšššího základu. nicméně socialistický bordel funguje již nějakou dobu, a RVHP nejelo na dluh. takže může to být otázka opravdu pár týdnů, ale já si spíše myslím, že ještě před tím kreativci v Bruseli vymyslí spoustu inovací, jak jak průser navýšit a hlavně oddálit.

  23. Libri napsal:

    ještě bych k tomu doplnil pěkné dva citáty od US prezidentů z https://www.investicniweb.cz/2014/3/2/32-americkych-prezidentu-jejich-rady-do-zivota/
    Martin Van Buren (1837-1841)
    „Pokud se spokojíme pouze s výhodami, které nám byly dány, všechny lekce z historie vyjdou vniveč.“
    John Tyler (1841-1845)
    „Výnosy z průmyslu a opatrné utrácení nám zajistí kumulaci bohatství.“

Přidat komentář