Je to pár dní, co jsem četl studii věnovanou korelaci mezi inovacemi, ekonomickým růstem a dalšími faktory. Studie pokrývá období několika desetiletí (a není věnována blízké minulosti) Pro předplatitele jsem zpracoval shrnutí, na konci je uveden odkaz na zdroj, odkud jsem čerpal.
Zajímavá je už otázka, kdy je technologický pokrok největší. Čím větší růst ekonomiky, tím větší ekonomický pokrok. Lidé se nebojí riskovat, více si věří, že to zvládnou. Čím větší technologický pokrok, tím více se zrychluje ekonomický růst. To přitahuje další řadu schopných lidí. A kolo se rozjíždí.
Výsledkem je prohlubující se propas mezi vyspělými a méně vyspělými zeměmi. Inovátoři v době před sto lety byli silně nadprůměrně vzdělaní lidé. Proto zde byl silný vliv rodiny, vzdělání nebylo tak dostupné jako dnes.
Navíc se nyní se mezi ně začínají řadu i mnohem mladší lidé přicházející s novými nápady, kde není potřeba tolik formálního vzdělání. Podívejte se na Apple, Microsoft, Facebook… Pokud jde o příjem, úspěšní inovátoři v minulosti i teď se řadí mezi skupinu nejbohatších lidí. Zároveň však svými inovacemi přispívají k rozvoji dalších firem a podnikatelů. Výsledkem je rozšíření bohatství mezi širší vrstvu.
Silné inovaci z před několika desítek let jsou důvodem, proč jsou Spojené státy nyní v čele. Stávající inovace jim pomohou udržet se mezi nejrozvinutějšími zeměmi i do budoucna.