Pokud jde o komentáře, podívám se na komoditní akcie, přesněji na těžaře zlata (střední a velké společnosti). Protože ceny zlata klesá a většina těžařů nepraktikuje hedging, tržby firem klesají. Výsledkem jsou úsporné programy se všemi z toho vyplývajícími důsledky.
Nyní se ukazuje, že tyto kroky firmám sice trochu pomohly (jejich výsledky jsou lepší, než by byly bez nich), ale přesto jejich zisky i nadále klesají. Průměrné náklady na těžbu jedné unce u největších producentů zlata klesly z 1035 dolarů před dvěma lety na 958 dolarů v roce letošním. U středně velkých producentů došlo ve stejném období k poklesu nákladů na vytěžení jedné unce z 963 dolarů na 900. Většímu poklesu nákladů brání mimo jiné rostoucí mzdové požadavky odborů v Jižní Africe.
Působí to stylem, že některé z nich mají naprosto nereálné cíle, že jsou jen „naoko“ pro uklidnění investorů, aby vedení ukázalo, že se snaží s nastalou situací něco udělat, že nesedí s rukami za zády.
Omezení na průzkum, zaměří se na těžbu těch nejkvalitnějších ložisek, prodá některých z dolů – tím si sice může pomoci, pokud jde o hospodářské výsledky několika nejbližších čtvrtletí, ale v horizontu let nepomůže.
Řada firem si stále víc podřezává pod sebou větev. Příležitosti budou – a bude jich celá řada.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
A pak ze to nepujde 🙂 jeste neni dno, dokud si manazeri budou vyplacet miliony rocne tak je prostoru na uspory jeste dost.