Jak Spojené státy tisknou peníze

Zde nebudu analyzovat QE všeho druhu, ale zajímavý je skutečný tisk peněz, tedy tisk bankovek.

Graf níže ukazuje (autor je Steve St. Angelo), že výrazně klesá množství tištěných jednodolarovek, množství 10ti a 20ti dolarovek se nijak zásadním způsobem nemění. Zato skokově vzrostl tisk stodolarovek. Ten mě zaujal ze všeho nejvíce.

Mám v práci kolegu Američana, který čas od času jede služebně do Spojených států a bere si zálohu v hotovosti. Stodolarovky nikdy nechce, že s nimi v případě potřeby nikde nezaplatí. Chce 10ti a 20ti dolarovky, nebo i menší.

Co je pak za potřebou takového nárůstu tisku stodolarovek?

Report z ledna 2014 ukazuje následující tisk bankovek:

  • Jednoldolarovky… 173 miliónů kusů
  • Desetidolarovky… 38 miliónů kusů
  • Dvacetidolarovky …173 miliónů kusů
  • Stodolarovky… 83 miliónů kusů

Před 20 lety se ve stodolarovkách tiskla cca pětina hodnoty tištěných bankovek ve stodolarovkách, nyní je to již přes 80%.

Vysvětlení pro tuto změnu nemám, pokud vás něco napadá, diskuse je vítána.

Tagy:
Komentáře
  1. Petr Gejdos napsal:

    To nutně nemusí být projev nějakého dlouhodobého plánovaného záměru a netřeba v tom nutně hledat konspirativní důvody. Naopak to může být projev čistého lemplovství a neplánování, ve spojení s propagandou ! Lze tipnout, že reálná inflace v USA poslední půlstoletí činí třebas 5% v průměru, což za tu dobu takto z původního dolaru udělá ekvivalent 10 centů. Víme dobře, že po opuštění bretton-woodského systému se inflace v podstatě vymkla reálné kontrole, oficiální údaje jsou vysloveně propaganda a na PRD, tedy v reálu byla inflace asi vyšší. Na to ale celou dobu nebylo v tisku bankovek vyšší hodnoty brán ohled a či spíše naopak z čistě oportunistických propagandistických důvodů to bylo asi úmyslně oddalováno. Lze totiž vymyslet jednoduchý algoritmus, který by „plánoval“ skladbu nově tištěných bankovek sám podle reáných dat a potřeb. Situace v USA je již taková, že USA jsou dnes nikoliv pilíř demokracie ve světě, ale naopak se jedná o oligokratický čistě fašistický stát, kde estabilishment se domnívá, že jej již nic nemůže zastavit. „Naozaj, zvonka to tak vyzerá“ – jak by řekl bača v tom známém vtipu. Prostě se „někdo“ rozhodnul, že v tom udělá pořádek konečně. Nemluvě tedy o tom, že dnes lidi plati kartama a potřeba „papírků“ obecně klesá, zvláště těch malých.

  2. Jan Dvořák napsal:

    já bych právě čekal pokles nutnosti těch „velkých papírků“, zvláště když větší hotovostní platby jsou čím dál více podezřelé

  3. Sid napsal:

    Barack Obama nositel Nobelovy ceny za mír je fašista? Do hajzlu někdy mi ujel vlak.

  4. Petr Gejdos napsal:

    Pane Dvořák !
    Větší hotovostní platby jsou podezřelé… To ale přece souvisí s inflací a znehodnocením dolaru. Podezřelá byla hotovostní platba za 1000 USD v roce 1970 stejně, jako za 10 000 USD v roce 2014.
    Pane Sid !
    Ujel Vám vlak, nebudu Vás utěšovat, že ne. Chyba lidí, kteří podobně uvažují, je v tom, že obrazně řečeno „jsme si tady udělali teplíčko a smrádeček“ a mnozí si na to ohromně a rádi zvykli a neumí si ani představit, jaký to vlastně je ve skutečnosti úkrutný nelidský bordel, v čem žijeme. Říkávám tomu, že „pro stromy nevidí les“. Když chcete řešit opravdu pořádně něco doma na svém, přece víte, že se sám v praxi snad soustředíte na jádro problému, nikoliv řešíte dílčí problémy. Když máte plný byt much – nekoupíte si snad hyper-výkonnou robotickou samočinnou plácačku na mouchy, ale koupíte do oken síta. Neposlouchejte sebechválu amerických propagandistů „demokratů“ a pozorně jděte k premisám, k definicím a pozorovatelným indiciím reality. To sice již ten ujetý vlak nevrátí, ale aspoň nemusíte plakat na vedlejší hrobě.

  5. VoDo napsal:

    PG v USA budete podezřelí ikdyž si budete kupovat kafe hotově natož pak chtít platit stovkou! O tisících už ani nemluvě, moje teorie je že po dolaru je prostě větší poptávka, drogy, zbraně, šedá ekonomika, úplatky státníkům od vládnoucích agentur, atd…

  6. Sid napsal:

    Ameriku jsem procestoval. Pozorně jsem sledoval indicie reality a došel k závěru, že ta jejich „oligokratická čistě fašistická propaganda“ se mi nezdála vůbec špatná a to jsem tam byl docela dlouho. A pokud si myslíte, že jsem pozoroval indicie reality jen na povrchu, tak vás ujišťuji, že jsem přemýšlel i o premisách a to nejen Amerických. Všude mají chleba o dvou kůrkách. O systému který je zde zaveden nemám vůbec žádné iluze. A egoismus je doslova fyzická nikoli psychická vlastnost člověka, ten z podstaty nepřemůžete. Na vedlejší hroby se snažím nechodit plakat, ale jste si zcela jistý že to neděláte vy?

  7. Petr Gejdos napsal:

    Pane Sid !
    Zajisté jsem tolik v USA nepocestoval, jako Vy, ale přec jen taky. Zato jsem si o USA hodně přečetl a nastudoval, včetně odborné literatury o demokracii v Americe. Mám tam 14 roků provdanou dceru – snad mi tedy uvěříte, že alespoň cosi málo vím taky. Pozoruhodné je, že samotní otcové zakladatelé již dávno tomu varovali před úpadkem demokracie v Americe a uváděli symptomy přesně takové, jako jsou dnes v USA pozorovatelné. Přečtěte si kupříkladu od francouzského diplomata, historika a sociologa Alexis de Tocqueville vcelku objemné a značně nezáživné dílo „Demokracie v Americe“ a všimněte si, že tam pan autor předjímá kriticky i možnosti zneužití demokracie a poměrně přesně se v tom popisu trefil do dnešní americké reality. Pan Alexis de Tocqueville jestě neznal termin „fašismus“, ale když si jeho terminologii uvedete do souladu s dnešní terminologií – pochopíte, že já si to o tom oligokraticko-fašistickém režimu v současné USA nevymýšlím, nýbrž cituji uznávané odborníky. Nedejte tedy na jednoduchou propagandu. To „jednoduchou“ píšu proto, že až nedáte na tu jednoduchou, je pak skoro nekonečná škála sofistikovanější propagandy a na tu nesmíte ovšem dát taky. K tomu ale se jen tak nedostanete, jak tak koukám…

    Vaše postřehy z cest po Americe samozřejmě jsou autentické a pravdivé – ovšem nutně parciální a v závislosti na Vašem paradigma, kterým svět kolem sebe posuzujete a na Vašem status v USA. Tím alespoň podle mne je o tom řečeno kriticky naprosto vše. Neboť jinak byste se na to díval, kdybyste se stal obětí omylu, při prvním kontaktu s americkou půdou po vystoupení z letadla by Vás omylem sundali paralyzerem a zavřeli bez soudu a bez odvolání na Guantanamu. Potom by se Vaše paradigna nutně změnilo a po eventuálním propuštění byste zpíval jinou písničku o skvělé demokracii v USA. Ostatně českou provinciální odrůdu téže demokracie můžeme zblízka studovat tady doma a jestli budete opět pět oslavné ody – de facto si s Vámi nemám rozumně o čem povídat.

  8. Lime napsal:

    Nová zpráva:
    Situace na jihovýchodě Ukrajiny se vyhrocuje. Nasazují tam dodatečné jednotky vnitra, ukrajinské Národní gardy, bojovníky Pravého sektoru a dokonce americké žoldáky. MZV RF vyslovilo znepokojení v souvislosti s těmito válečnými přípravami, jež mohou vést k rozpoutání občanské války.

    Kyjevská vláda fakticky již zahájila válečné akce na jihovýchodě země. Jmenovaný Radou ministr zahraničí Arsen Avakov oznámil již obvyklým pro Ukrajinu způsobem, v sociální síti, o zahájení „protiteroristické operace“ v Charkově. Střed města byl obklíčen, veřejná doprava nejezdí. Podle zprávy ruského MZV, na východ Ukrajiny přicházejí stále další vojenské jednotky. Jak prohlásil mluvčí MZV RF Alexandr Lukaševič, podobné akce Kyjeva ohrožují bezpečnost ukrajinských občanů:

    -Organizátoři a účastníci této provokace nesou obrovskou odpovědnost za ohrožení práv, svobod a životů pokojných občanů Ukrajiny a stability ukrajinského státu. Vyzýváme k okamžitému zastavení jakýchkoli válečných příprav, jež hrozí rozpoutáním občanské války.

    Podle ruského MZV se operace účastní také bojovníci radikálního hnutí Pravý sektor a rovněž američtí žoldnéři z Greystone v uniformách ukrajinského komanda Sokol. Právě ti, a nikoli pravidelné ukrajinské jednotky, mohou rozpoutat urputné krvavé srážky, míní politolog Oleg Bondarenko
    Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/2014_04_08/Ukrajina-na-prahu-obcanske-valky-2100/

  9. kubik napsal:

    https://blisty.cz/art/71238.html

    Tady je jen střípek o růstu moci korporací

    fašizmus- https://cs.wikipedia.org/wiki/Fašizmus

    korporativizmus – https://cs.wikipedia.org/wiki/Korporativismus

  10. Sid napsal:

    Tu knihu číst asi nebudu, ale děkuji za tip. Pro současné „demokracie“ ve světě myslím platí přísloví jednooký mezi slepými králem, ale kdo je alespoň ten jednooký?
    Neumím a ani nevím jak se proti takové věci může člověk postavit. Myslím že je to asi takový úkol, který na svá bedra zkusil vzít třeba Ježíš z Nazaretu. Víme jak dopadl.

  11. VoDo napsal:

    Aha už to chápu, teoretici a filozofové filozofují, zatímco ostatní žijí reálné životy. Také čtu a můžu říct že realita je teorii mnohdy tak odvrácená jako je den od noci. To se týká všech žánrů.

  12. Lime napsal:

    Toto je realita:
    Mějte na paměti: neoliberálové nemusí podporovat demokracii. Činí tak pouze tehdy, když si jsou jistí, že jim demokracie dodá to, co chtějí. Jinak mohou spojit síly s Al-Káidou, jako nyní v Sýrii, s islamistickými extremisty jako v Libyi, s armádou jako v Egyptě, nebo s neonacisty jako nyní v Rusku a na Ukrajině.

  13. VoDo napsal:

    Lime: ano mohou, stejně jako se může stát mnoho dalších věcí, jediný problém je pravděpodobnost.

  14. VoDo napsal:

    Mám přestat lítat letadlem když se nedávno jedno zřítilo a tak se to může stát znova? Mám žít ve městě kde mě může přejet auto nebo mám radši být na vesnici kde když dostanu infarkt tak budu namydlen protože doktor je daleko? Má vůbec cenu žít když stejnak umřu?

  15. diego004 napsal:

    Lime:- neplette hrusky s jabkama – zadni neoliberalove uz davno nejsou u moci 🙂
    – EU tj. cistokrevny socik ala RVHP centralni rizeni-regulace-dotace z Bruselu pod zelenou vlajkou, ktera je ale na druhe strane uplne ruda… 🙂
    – USA ciste rizene bankami a korporacemi, kde jakesi hesla ala volny trh slouzi jen a pouze k co nejlevnejsimu zdimani zdroje jmenem clovek… 🙂
    – vim je to moderni v levicove kavarne nazyvat vse neoliberalni, ale v tomto prostredi by minulych 6 let probehlo diametralne odlisne
    – v zadnem pripade by staty + CB nezachranovali soukrome banky a dalsi staty z verejnych, pripadne natistenych penez…¨
    – takze spise neco na zpusob globalni korporativismus

  16. Lime napsal:

    VoDo – tady nejde o nějaký strach. Osobně mi jde o to, co je za věcmi a událostmi.
    Osobně, když vím jak něco funguje jsem klidnější.
    Například diskuze k článku „Ceny komodit budou muset dále růst“ z 5. 4. mne donutila něco přečíst , zamyslet se a něco napsat. Tím jsem získal nějaký náhled, názor, ten jsem vyjádřil a zase funguju jako vždy ve svém obyčejném denním životě, ale s vědomím, že zase něco vím co jsem dříve nevěděl. A to je život. Neustále přicházet na nové věci, nové události a umět je alespoň trochu pochopit.
    Zde článek: https://www.czechfreepress.cz/valky/kdo-vydelava-na-americkych-valkach.html A když budete jen trošku věřit, že má člověk nesmrtelnou duši, nemáte strach z ničeho.
    https://www.czechfreepress.cz/fun-interesting/vedci-potvrdili-dusi-ktera-neumira.html

  17. marwin napsal:

    Dejme tomu,že budu souhlasit s názorem,že člověk žije svůj život ve třech cyklech.
    První je stádium růstu a rozmnožování.
    Druhé je stádium zajišťení rodiny. A třetí je stádium askeze – období přemýšlení a životě a jeho smyslu,období určité moudrosti,ke které jsme dospěli.
    Myslím si,že v každém tom období máme odlišné priority a těžko můžeme najít obecně platnou normu o tom,jak a kde žít ,a co dělat,nebo naopak nedělat…:)

  18. marwin napsal:

    ad Lime-
    nevím,jastli se to tvrzení dá dokázat-je to jenom hypotéza.Snad časem ano.
    Ale už dávno mne napadlo,že nikdo dnes už nezpochybňuje nezničitelnost hmoty a energie.Ovšem s nezničitelným vědomím má vědecká obec trvalý problém…:)

  19. Lime napsal:

    diegoOO4 – takze spise neco na zpusob globalni korporativismus – s tímto naprosto souhlasím, ale pořád jsou to neoliberálové, kteří jen zjistili, že tudy cesta nevede a hledají jiné cestičky jak by to mohlo ještě chvilku fungovat…Oni dobře ví, že neoliberalismus je v krizi, ale zatím nikdo neví jak z toho ven.
    Obama je také nazýván socialistou- pomalu komunistou.
    Včem máte pravdu je to, že globální kapitalismus poskytl široké pole ekonomické působnosti nadnárodním korporacím. Světu vládne nadnárodní finanční kapitál a tak nástroje keynesianské ekonomiky začaly selhávat. A idea samoregulujícího trhu je podle mnohých ekonomů nebezpečnou utopií.

  20. Lime napsal:

    marwin – výzkumy nové fyziky dokázaly, že některé hmotné částice jsou věčné. Jistí vědci tvrdí a dokazují, že celý vesmír má vědomí…Jsou to poměrně nové a složité teorie a nebudu to sem plést. Napřiklad obyčejné vakuum o kterém se dlouho myslelo, že je naprosto prázdné je podle novější teorie plné života a interaktivních vztahů. Myslím, že to byl Ruský vědec Šipov co na tom pracoval. Myslím, že stále víme hodně málo o tom jak a co funguje.
    Grygar tvrdí, že člověk zná z vesmíru a dění kolem něj pouhá 2 %.

  21. diego004 napsal:

    Lime: – jako posledni opravdovy neolib. jsou oznacovani Margaret a Ronald, coz uz je ale davna, bezmala 25-leta historie
    – a dle meho nazoru s pravdepodobnosti 99.9% – min. v Evrope – se uz takove osobnosti neobjevi, pripadne jim nebude dovoleno se objevit 🙂
    – vime prece kdo plati volebni kampane a volby urcite nevyhraje nikdo, kdo bude slibovat praci, krev s slzy 🙂
    – ale to uz se zase okruhem dostavam k jadru pudla, co dal… tzv. zapadni demokracie s jakymsi „trhem“ + nonstop Keynes=nonstop dluhy prestava fungovat, mene a mene chce jit s kuzi na trh=makat, vsichni ale chteji jen zdarma chleb+hry… 🙂
    – ale to uz vedeli kluci v Rime 2000 let zpet… 🙂

  22. Lime napsal:

    A ještě poslední věc. Přestaňte už rozlišovat mezi levicí a pravicí, mezi socialisty a kapitalisty. Všechno je dnes setřeno, protože jak pravice tak levice naplňuje pouze to, co chtějí tyto nadnárodní společnosti. To platí stejně pro obchod i politiku. Všimněte si, že někdy se pravice chová více socialisticky než sama levice a naopak.

  23. diego004 napsal:

    Lime: ja s tim neoliberalismem nezacal… 🙂

  24. Lime napsal:

    JJ, vždyť o nic nejde. Stejně musím zase za chvíli do práce.

  25. Zavacky napsal:

    Pán Dvořák.
    Vysvetlenie Petra Gejdoše považujem za logické. Skôr ma udivuje, že sa netlačia 500,- dolárovky, prípadne 1000,- dolárovky.

  26. MartinSt napsal:

    Myslím, že ohledně velkého nárůstu tisku stodolarovek není potřeba hledat nějaké obskurní vysvětlení. Prostý pohled do Wikipedie (https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_one_hundred-dollar_bill) ukáže, že tisk stodolarových bankovek měl několikaletý skluz – kvůli až třicetiprocentní chybovosti při tisku stodolarovek s novým designem byla výroba těchto bankovek zastavena, obnovena byla až v roce 2013.

  27. Jan Dvořák napsal:

    Tohle vypadá na nejpravděpodobnější vysvětlení. Díky

  28. Petr Gejdos napsal:

    Taky souhlasím – aniž by to ovšem cokoliv změnilo na platnosti argumentů, jež jsem výše uvedl já. Je to dokonale „spojitelné“ do přesvědčivé logické souvislosti. Nechce se mi věřit, že by Američani, kteří ve válce pečlivě plánovali i hajzlové prkýnka, najednou zhavarovali na technických problémech s tiskem bankovek.

  29. xmart napsal:

    @Lime, marwin: ještě jeden odkaz k tomu, kdo opravdu profituje na válkách: https://www.youtube.com/watch?v=5hfEBupAeo4

Přidat komentář