Jakub Huták: Jak správně na věc

Toto je třetí článek listopadového kola soutěže čtenářů v roce 2013. Další články již budou zařazeny do prosincového kola

 

Zdravím všechny investiční nadšence, dnes hlavně ty začínající a dovolte mi trošku odlehčený a krátký článek se zamyšlením na správný postup a to hlavně pro ty začínající!

Pamatujete, jak jste se narodily? Asi ne co? Možná je to i dobře! No každopádně, já vám to stejně nepřipomenu, pečlivě čtěte a nic nevynechejte! Vše, co se od vašeho narození událo, mělo pozitivní a negativní vliv, ať už jste něco zmeškali, uspěchali nebo udělali tak, že jste toho později litovali. Nicméně, zavedlo vás to až do tohoto bodu a omezené (množstvím) skupince lidí, tento článek život změní, nebo je alespoň donutí se zamyslet!

Jako kojence vás rodiče v náruči chovali a do ouška vám šeptali: „Musíš mne poslouchat, nesmíš strkat špinavé věci do pusy, rozbíjet nábytek, brát ostré předměty a musíš chodit na nočník a jednou z tebe bude trader (ha ha)!“ Víceméně jsem stejného názoru: „Musíme jít pořád dopředu! Musíme být stejně tak trpělivý, jako žádostivý, odvaha nám nesmí scházet, jinak peníze nebudete zhodnocovat, ale jen sledovat ostatní – jak jim jejich odvaha přinesla šťavnaté ovoce! Na první místo je třeba zařadit učení, až pak se připravit na pochopení a až na konec dát praxi! To je správné pořadí, jak se věci dělají.

Ještě když z nás bylo batole, prvním úkolem bylo stoupnout si bez cizí pomoci na vlastní nohy, avšak bez chuti zkusit něco nového by nás to nikdy nenapadlo. Začali jste chodit brzo nebo pozdě? Rodiče seděli na pohovce a bedlivě nás pozorovali. Vaše neohrabané pohyby v matce vzbudili nepříznivé závěry. Měla důvod tušit, jak to asi dopadne. Najednou se ozvalo: „Proboha, vždyť on spadne!“. Otec víru neztrácel a povzbuzením vaši odvahu oplácel. Za pomocí stolu, vyhoupli jste se nahoru, na chvíli zažily nové možnosti, zároveň zjistili, co očekávat od budoucnosti! Ačkoliv jste se vracet nechtěli, už jste zas byli na zemi, ale rodiče vám tleskali a zároveň říkali: „Ještě ne milý, ještě není ten správný čas!“

Než jsme se nadáli, bylo nám 6 let. Byli jsme plní energie, běhali, skákali, křičeli a dováděli. Všichni víme, byly to ty naše nejlepší roky. Za nedlouho přišel velký den! Den narozenin. Otec vás zavolal, držel v ruce kolo a povídal: „Je čas poznat něco nového!“ S nedočkavosti jste se na kolo posadili, odrazili, zavadili a na zemi …. skončili. Otec zvolal: Ty si ale poleno, podívej se na své koleno! Hned nám ránu pofoukal a zároveň povídal: „Když budeš trpělivý, odvážný a budeš mít snahu se učit, jednou budeš daleko před ostatními, jak moc daleko? To záleží, jak dlouho ti snaha a trpělivost vydrží!“ Po pár dnech přišla škola a ať jsem si to tehdy také neuvědomoval, v ten rok jsme se naučili to nejdůležitější! Co to bylo? Začali jsme rozumět číslům a i když to byla ještě dlouhá cesta, v tu chvíli jsme byli o další krůček blíže k tradingu!

Po základní škole přišla střední škola a bylo třeba udělat důležité rozhodnutí. Když vedeme a k vítězství blízko máme, nikdy se nevzdáváme! Ale co když prohráváme? Jakpak se chováme? Většinou do deprese upadáme! Jako obchodník děláme každý den těžká rozhodnutí! Hodně lidí se na trhu jen prochází, ale schází jim cílevědomost a hlavně vlastní názor! Jste připraveni dělat těžká rozhodnutí? Umíte to? Věřím, že mnoho lidí, kteří se dočetli až sem – ANO. Je na každém kolik času investuje do vzdělání, pochopení a jak je připraven na skutečnou praxi. Nejde jen o peníze samotné, ale pro mnoho lidí je trading o novém lepším životě, o šanci na dříve uzamčené dveře a tak nebolí ani první ztráty, ale bolí až první probuzení, kdy každý zjistí, že trading není sranda a každému kroku je třeba věnovat potřebný čas. V tento okamžik to drtivá většina vzdá a tradingové dveře se pro ně uzamykají. Přitom to chtělo jen tu odvahu, zdravé sečtení aktuálního stavu a nebát se znovu postavit. Kdyby investice každého tradera do vzdělání a pochopení byla dostačující, tak by čísla úspěšných traderů byla asi jiná – že? Pro ty, kteří se neradi vzdávají je trading a ideální obor.

Co bylo myšlenkou článku? Nijak nespěchat, nechávat věcem volný průběh, věnovat se studiu a do skutečného investování se pouštět až na základě prověřených a otestovaných přístupů. Stejně jako v lidském životě není možné začít chodit bez předešlých pádů, ale tyto pády lze efektně eliminovat.

Upřímně všem přeji, ať se každému splní vše, po čem touží, ale jen každý sám za sebe rozhodujeme o tom, jestli si to skutečně zasloužíme,….

 

…. a nebo ne?!

Jakub Huták

Komentáře
  1. LuKu napsal:

    V předškolním věku jde vše jak má, padáme / vstáváme a nikomu to nevadí je to přece normální fáze učení, bez chyb nelze ničeho dosáhnout (dokud se dítě nespálí o troubu můžete mu 10x vysvětlovat že to pálí). Pak však přijde škola a systém nás začne učit, že chyby jsou špatné a pomocí známek nás „trestá“. Mladý člověk je pak hodnocen ne za snahu a tvořivost, ale jen za to co se naučí přesně podle osnov. Po opuštění školského systému tu máme jedince co se bojí cokoliv zkusit, vymyslet, udělat, protože by mohli být potrestáni neúspěchem.
    Velmi rád se lidí ptám na to jaký je jejich sen. Většina lidí začne hovořit o mnoha věcech atd. a pak se ještě zeptám: a co proto děláš? … většinou nastane chvilkové ticho a následuje výčet proč to vlastně nejde 🙂
    Lidi nebojte se neúspěchu! je to váš kamarád, který vás posunuje dál!

  2. diego004 napsal:

    LuKu: ad predposledni odstavec – bez urazky pro vyjimky – popsal jste „typickeho Cecha“ + na konci si jeste zanadava na vsechno/vsechny.. 🙂

  3. Jakub.Hutak napsal:

    LuKu – děkuji za pěkný komentář a musím naprosto souhlasit!

    diego – ano, ale myslím, že tento problém není jen v CZ

  4. Toxic napsal:

    LuKu: Velmi trefný komentář, díky za něj!

  5. Jan Dvořák napsal:

    LuKu: problém je v práci. Chyby jsou často trestány více, než jsou oceňovány úspěchy. Risk x reward je tak pro řadu lidí nevýhodný. Jiné o je u podnikatelů.

  6. VoDo napsal:

    Prvni komentar je vazne dobrej, ukaldam do notysku

Přidat komentář