Ano, často se dočtete, jaké akcie, respektive akcie s jakými parametry se doporučují k nákupu. Já se na to podívám dnes z druhé strany – jaké akcie pro dlouhodobější investování nekupovat. Věřím, že účastníci kurzu tyto chyby nedělají.
Jde o pár jednoduchých pravidel, které vám ušetří peníze a čas a přitom nejde jenom o screening. O jaké typy akcií tedy jde?
Toto pravidla asi nepřekvapí nikoho z vás. Jak je poznat? Na to je ideální fundamentální analýza. Ta přesně ukáže, jak je na tom společnost, pokud jde o SKUTEČNÉ hospodářské výsledky (nemluvím o těch prezentovaných nebo o těch viditelných na první pohled). Tyto výsledky se mohou významně lišit a je třeba dostat se k těm správným.
Nemusí být nejlepší kupovat akcie sice růstových firem, ale za neodpovídající cenu.
Hlídejte si, že odvětví, o kterém jste přesvědčeni, že je růstové, je také růstové ve skutečnosti. Růžové brýle jsou pro investora ty nejhorší možné. Přeplácet nerůstové akcie není nejlepší rozhodnutí. To nechte jiným.
Vyhněte se společnostem, které se chlubí ¨non-GAAP“ výsledky. Takové výsledky jsou očistěné o všechny nevyhovující náklady. Skutečné dosazené výsledky podle platných pravidel se pak krčí někde v koutku.
Když společnost odkupuje vlastní akcie, zisk na akcii roste, i když se skutečné hospodaření společnosti nelepší.
Mimochodem, i zaokrouhlování je věda.
To, že akcie je podle základních měřítek (P/E. P/B, P/S…) levná, neznamená, že je to nutně velmi výhodná investice. Naopak, extrémně nízké hodnoty těchto ukazatelů mohou sloužit jako varovný signál. V takovém případě je třeba dbát na důslednou fundamentální analýzu akcie.
Mějte tato pravidla na paměti, když kupujete akcie.