Jistě ten kdo sleduje dění na měnovém trhu, tomu neuniklo v posledních letech to, že kanadský dolar se pohybuje na úrovni parity s americkým protějškem. Jakkoliv se toto může líbit kanadským spotřebitelům, že si mohou dovolit více např. amerických statků a služeb, tak realita z pohledu ekonomiky je, že země javorového listu za poslední tři roky poprvé od 90. let zaznamenává záporné saldo běžného účtu platební bilance. To znamená, jednoduše řečeno Kanada méně vyváží výrobky a služby než je dováží. Silný kanadský dolar (zvaný mezi investory loonie) se zvláště odráží na poklesu exportu služeb a průmyslových statků neenergetického charaktetu. Již minule jsem psal o brazilském realu a jeho posilování ve světle měnové války vedené převážně USA a EU. Tam má brazilská centrální banka prostor ke snižování úrokových sazeb (postupující však riziko možné inflační spirály), zde jsou však možnosti „salvy“ kanadskou centrální bankou omezené, jelikož se benchmark sazba již pohybuje nízko na 1%. Podívejme se na vývoj běžného účtu platební bilance Kanady od r. 2000 jako % k HDP:
Kanada je vnímaná investory jako země s energetickými zdroji a současný vývoj na trzích s ropou by se mohl zdát, že by se mohl hodit k rostoucím příjmům z exportů energetického sektoru (od r. 2002 se podíl tohoto sektoru na celkových exportech země zdvojnásobil na 24%). Realita je, že je potřeba rozdělit zemi nejen na zdrojově bohatý západ, ale a také na průmyslově zaměřený východ, který naopak výrazněji ztrácí než západ získává. Když se podíváme na podíl exportů na růstu HDP v průměru v letech 1971-2002 tak to bylo téměř 50%. Dnes je tento podíl v záporných číslech. Kanada se tak stává v podstatě ekonomikou typu USA, kdy je růst zabezpečován s velkého procenta poptávkou spotřebitelů po statcích a službách s možnotí dalšího prohlubování export/ import deficitu. Ten je potřeba financovat a nejlépe pomocí přímých zahraničních investic delšího charakteru. V posledních třech letech byl však čistý příliv do těchto investic záporný a financování naopak probíhá formou kladného přílivu do tzv. portfolio složky, převážně do vládních dluhopisů. Je to zejména z důvodu AAA ratingu Kanady. Nicméně tato složka financování je volatilní a ztratí-li případně země svůj špičkový rating, situace se může stát velmi vážnou. Zdá se, že se tak země javorového listu stala do určité míry obětí měnové války bez možnosti větší obrany a je závislá na více strategičtějších interních ekonomických rozhodnutích a hlavně na zlepšení ekonomického stavu v USA a EU.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj kanadského dolaru (zhodnocování) od počátku tohoto století oproti americkému dolaru na burze CME v Chicagu (kontinuální kontrakt, měsíční data, v USD za 1 CAD):
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
V jaké měně byste zaparkovali peníze tak na 6-12 měsíců?
Koldo: Zambijská kwacha. Kurz zde: https://www.penize.cz/kurzy-men/6480-zambijska-kwaca
Je vyklesaná, problémy moderního světa nemají na kurz vliv, no a kdybys nemohl prodat(velmi pravděpodobné) tak vyrazíš na krásnou dovolenou.
🙂
Kolda: myslis ze ti na tohle nekdo smysluplne odpovi? Kdyz neumis tradovat, tak se to bud nauc (trading 101: v rostoucim trendu kupuj support a drz do novejch vysin, spolehas na vyssi a vyssi dna a kdyz to nedopadne, vypadnes s malou ztratou a cekas na dalsi prilezitost..) nebo ty prachy nekomu sver..jinak je sveris trhu a nejsem si jistej ze ten ti to nekdy vrati..a z trhu to nasilim nevymlatis 😉 A kdyz uz mermomoci chces delat operace buy & hold tak tomu dej tak 3-5 let, nakupuj na trikrat a stejne bys mel vedet kolik jsi ochotnej riskovat kdyby to „nahodou“ slo proti tobe..
Kolda: USD nebo CZK
AUD je na tom hur, pred par lety byl jeden AUD za 0,6 USD ted je to jeden AUD za 1,05 USD.