Kam směřuje Dr. Měď?

Má-li cena mědi  alias Dr. Měď předpovídat vývoj světové ekonomiky, tak pohledem na vývoj v tomto roce se zdá, že snad má dojít k značnému zhoršení situace. Cena na světovývh trzích, např.  na burze v New Yorku, oslabila o nějakých 10% od ledna 2013. Ačkoliv se čekalo, že největší světový spotřebitel červeného kovu Čína bude pokračovat v závratném růstu ekonomiky poslední dekády a poptávat více a více této komodity pro své industriální potřeby, tak situace v r. 2012 ukázala růst poptávky kolem nuly. Navíc se začíná projevovat, že klíčový trh s nemovitostma v Číně se začíná velmi přehřívat a je otázkou, co bude dál.  Měď se v Číně rovněž používá jako zástava korporátních úvěrů a v období kreditního utahování bankama to tak zvyšovalo importní poptávku po kovu právě v důsledku zajištění půjček. Tak jak se postupně uvolňují tyto podmínky, tak se i tento faktor může projevit v cenovém vývoji. Mohlo by se zdát, že největší světoví producenti jako Čile, která zvýšila značně těžbu v poslední době, nakonec nemusí mít pro svou produkci odbyt.  Podle organizace International Copper Study Group (ICSG) se v r. 2013 očekává poprvé od r. 2009 převis nabídky. Náklady na těžbu se největší světové producentské firmě Codelco zvýšily o 57% od r. 2010, avšak je nutno si uvědomit, že se pohybují stále relativně nízko pod hodnotou ceny mědi na trhu a tak je motivována dále zvyšovat output.

Kde se tedy měď hromadí? Ukazuje se že v skladech definovaných burzama jako London Metal Exchange(LME). Podívejme se na vývoj zásob v těchto skladech v Evropě a Asii (zdroj: London Metal Exchange, klikněte na obrázek pro jeho zvětšení):

 

Pozor tyto sklady alias místa dodávky oproti obchodovaným kontraktům na burzách jako LME či neyworský COMEX (CME Group) nejsou vlastněna samotnýma burzama (pouze certifikována a monitorována) ale soukromýma firmama jako Glencore nebo Trafigura Beheer. Z obrázku je patrné, v poslední době, nezvyklé  velké hromadění  zásob mědi v belgických Antverpách a v Johoru v Malajsii. Ačkoliv burza LME má možnost dodávek proti svým kontraktům v 700 skladech ve 14 zemích světa tak přes 70% zásob mědi je umístěno ve skladech v Antverpách, Johoru a americkém New Orleans. Celkové zásoby v těchto skladech dosáhly v poslední době historických hodnot za posledních 10 let.  Zásoby v certifikovaných provozovnách burzy LME vzrostly od počátku roku o 84% , tj. již nyní dvojnásobek původního odhadu růstu zásob ve skladech do konce tohoto roku. A to začíná vzbuzovat obavy firem kupujících měď v průmyslu. Firmy vlastnící tyto sklady platí stimulační platby pro ukládání červeného kovu ve svých provozovnách a společnosti následně poptávající měď ze skladů nejsou rychle shopni tuto získat, musí déle čekat a navíc zaplatit značné poplatky přidané k tržní ceně kovu. V současné době je čekací doba v Johoru 6 týdnů, v New Orleans 18 týdnů a v Antverpách 25 týdnů !

A tak se zdá, že až se poptávka po mědi případně náhle zvýší, bude problém kov rychle získat a dojde tak možná ke značné akceleraci růstu ceny červeného kovu na trzích. Avšak v tuto chvíli jsou podle reportů (Commitments of Traders report) fondy a obchodníci pozičně stále situováni na pokles ceny.

Závěrem se podívejme na vývoj ceny mědi na burze COMEX v New Yorku (Globex systém CME Group, denní data) od počátku tohoto roku (klikněte na obrázek pro jeho zvětšení):

Komentáře
  1. maxik napsal:

    Je dost dobře možné, že spotřeba neklesá, ale na světovém trhu musel každý prozápadní výrobce zlevnit, aby od něho ČÍNA měla zájem měď odebírat za světové ceny. Vývozy mědi z Afghánistánu, který je na světě nejbohatším nalezištěm mědi, a také export červeného kovu z Íránu nejsou totiž ve světových statistikách vůbec zaznamenávány. To, že nyní čínské firmy – po dohodě s Američany a po patřičné odměně pro loutkovou afghánskou vládu presidenta dovezeného z USA – doslova plundrují vše cenné v Afghánistánu (a zejména měď), tak to vědí všichni (kdo se alespoň trochu zajímají o islámský ekonomický obzor). Exporty mědi z Íránu pro čínský průmysl nejsou také zanedbatelné. Protože tyto státy nemají vývozy započítané do světových statistik, tak se jeví světová spotřeba u mědi jako nižší zcela mylně.

  2. Oracle napsal:

    Hm zaujímavý článok, a zaujímavý komentár maxik.

    Keď za klesajúcou cenou medi je nižšia spotreba, tak bude aj menej zlata, striebra a uránu na trhu, lebo najväčší producenti medi produkujú aj tieto kovy ako vedľajší produkt.

  3. VoDo napsal:

    A je taky možné že celá věc okolo mědi je už neplatná, víme například to, že měď se nahrazuje plastem při výrobě potrubí a trubek, například.

  4. maxik napsal:

    Pro zajímavost doplňuji, že slovo měď (rusky vyslovováno měď, slovensky meď) je původem z perštiny. V Íránu se mluví persky a v Afghánistánu se hovoří darijsky, což je afghánská perština. Afghánistán byl s Íránem také i spojen vždy v určitých obdobích dějin a rozdíl mezi darijštinou a perštinou je stejný jako mezi češtinou a slovenštinou. Staropersky se měď řekla med a nyní v novoperštině mes. Dávno se zpracovávala na území Íránu=Persie.

  5. kubik napsal:

    V současné době je čekací doba v Johoru 6 týdnů, v New Orleans 18 týdnů a v Antverpách 25 týdnů !

    Tak to mě hlava nebere,proč se čeká,když sklady přetékají,není místo,jednoduše najedu nákladákem,naložím a jedu,co je na tom tak složité?

  6. Oracle napsal:

    Kubik myslím si, že je to spôsobené „papierovou meďou“ (podobná je situácia so zlatom a striebrom, len tam cca 10-20% trhu tvoria fyzické kovy, zbytok je „papier“) t.j. rôzne obligácie, futures atď, nehovoriac o veľkej fyzickej vzdialenosti medzi producentom, burzou a kupujúcim.

  7. maxik napsal:

    V patek znovu propadla cena medi na 335 dolaru a cele je to podivne.

  8. Ives napsal:

    Teď ne k mědi, ale ke zlatu a stříbru: registrujete jejich páteční velký propad? Co za tím zase je? Já nestíhám šetřit peníze, pořád bych nakupoval, čím víc to padá, tak tím jen víc nákupů bych dělal. Ale kde na to pořád brát peníze, ty si na rozdíl od centrálních bank musím poctivě vydělat a ne tisknout…:-(

  9. Jan Dvořák napsal:

    Jasně, že registruji. Jsem hodně zvědav na pondělí.

  10. Martin Kopáček napsal:

    Ives: Zlato a stříbro jde naprosto proti pozicím producentů, což je na pováženou. Sentiment válcuje fundament. Jinak spouštěčem byl podle všeho Draghi, když de facto nutí Kypr k odprodeji zlata. Prostě Kypr potřebuje dalších 10 mld eur a to je podmíněno získáním peněz z vnitřních zdrojů. No jo, ale vklady už zkrouhali, takže kde brát dál? Tak zvažují prodej zlatých rezerv.
    Takže kdyby tento postup měl být obecně platný, tak by časem musely odprodávat své zlato i další státy, které se dostanou do problémů s dluhy. A to by byl prodejní tlak. Hoši z ECB by tím stlačili cenu zlata (ano,někdo by nakupoval výhodně)a především by před ovcemi dokonale kovy zdiskreditovali. Ovce by penízky honem rychle zase navalily do bank a do fin. trhů. A tam se přece fajnově zdaňuje, což?
    Takže asi tak. Samozřejmě těch důvodů může být daleko více, ale zatím se s kolegy z branže shodujeme na tomto mechanismu.

    https://www.silverum.cz/news/prudky-pokles-ceny-drahych-kovu-proc-a-360.html

    Mimochodem někdo silně nakupuje. Eagle od čtvrtka nebyly za rozumné prémium k zahedžování (hovořím o velkoobchodu, tak sem prosím nepište, že v Horní Dolní to mají na krámu. Bavíme se o desítkách tisíc uncí denně, ne o pár stech mincích.)

    PS: Jestli někdo tuší jiný mechanismus, sem s ním.

  11. VoDo napsal:

    Je ti tím že zlato a komodity jsou v bear marketu nic víc nic míň, čau za dvacet let 🙂 Opční put strategie na zlato se nyní vyplácí. Kupovat budu až se to uklidní, může to slítnout pod ještě níž. Podpora je 1360 a pak 1200, nevidím moc důvodů proč by to tam nemělo padnout, jestli se k tomu přidá i výprodej na akciích tak klidně až na tisíc stejně jako v době krize.

  12. maxik napsal:

    Zlato nadale pokracuje v poklesu, po 8.h.SELČ klesa na 1447,95 USD/oz, takze jedeme dolu a ti co predpovidali konsolidaci o 40 USD vyse z urovni, ktere byly v patek 1476,10 USD/oz, tak se mylili (jako treba pan Faber).

  13. maxik napsal:

    Měď byla teď v 08:32h.SELČ na úrovni ještě níže (330,05 USD), než při páteční mediánové uzávěrce.

  14. VoDo napsal:

    Zlato bylo až na 1425

  15. VoDo napsal:

    Někdo to tam hází lopatama a to je teprve duben, zlato má celý léto před sebou.

  16. Sid napsal:

    tedˇ v 11.30 je zlato za $1414 a padá jako kámen. Stopky býků jsou pryč.

  17. Jan Dvořák napsal:

    Nejvíce by mě potěšilo, kdyby tenhle pád odpálil „papírové“ spekulanty na zlato a stříbro.

  18. VoDo napsal:

    -3% po otevreni v Asii, -3% po otevreni v Evrope, -3% po otevreni v USA?= -9% dneska huuuuuuu

  19. VoDo napsal:

    Bezpecnym pristavem se stava? No kdo to uhodne?

  20. Jan Dvořák napsal:

    tipnul bych CHF, NOK

  21. VoDo napsal:

    CHF je navazano na euro a euro na bankrotujici evropu, NOK jsou provokateri a tudiz USD jako uz nekolik desitek let.

  22. Kolda napsal:

    Nejvíce by mě potěšilo, kdyby tenhle pád odpálil “papírové” spekulanty na zlato a stříbro.

    Času dost, není kam spěchat 🙂

    Ale je pravda, že papír můžou odpálit pouze klesající ceny. Pokud ceny rostou, tak papírové ponzi žije.

  23. VoDo napsal:

    Už vím co se děje. Sráží cenu zlata a budou tak dlouho dokud nebude kolem tisícovky, poté zavřou burzy a vyhlásí zlato jako státní majetek a budou ho vykupovat za poslední cenu na burze mínus nejaký to prémium. Dobrý?

  24. Oracle napsal:

    VoDo to beriem, len kde v USA, EU či v Číne?

  25. maxik napsal:

    Měď je ve 22:36h.SELČ neuvěřitelně nízko na 327,25 USD a zlato za tento den v poklesu 11%.

Přidat komentář