Růst cen komodit zůstal trochu v pozadí pokračujícího uptrendu akciového trhu. Nicméně, od konce roku 2015 agregátně posílily například měřeno DB Commodity Index Tracking Fund o cca 20%, zatímco index S&P 500 zhruba 13% . Avšak, jedná se spíše o postupné se odrážení ode dna a potenciál je tudíž mnohonásobně vyšší, pakliže zůstane reflační téma zachováno jako stávající scénář. Podobně jsou na tom i další komoditní indexy jako například Bloomberg Commodity Index:
Co je pozitivní například pro zemědělské komodity je, že koncem ledna fondy výrazně snížily své čisté nákupní (long) pozice v hlavních 13-ti amerických burzovních futures a opčních kontraktech od pšenice po cukr o více jak 90 tisíc kontraktů. Tím se uvolnil v podstatě prostor pro další „nepřekoupený“ růst cen. Za leden pak zemědělská podsložka Bloomberg komoditního indexu zaznamenala nárůst 2,3% , s tím, že softs jako cukr, káva, a podobně posílily o 6,5%. Za leden tak došlo k cenovým růstům v očekávání ne tak rozsáhlé úrody jako v letech minulých. Co je zajímavé je však to, že první měsíc v roce bývá obvykle pro tyto komodity slabším. Vezmeme-li pak příklad u zrnin jako kukuřice, pšenice nebo sóji, pak lze nalézt potenciální price action srovnání s rokem 2010. Tehdy byl odhad amerického ministerstva zemědělství zvýšení spotřeby u kukuřice, pšenice a sóji rovněž navýšen vzhledem k produkci. Ceny pak postupně akcelerovaly nahoru a došlo k jejich zdvojnásobení během zhruba dvou let.
Zajímavá je pak odhad nabídkově-poptávkové bilance u cukru, který v letech 2011-2015 ztratil na ceně 65%. Podle Agribusiness Intelligence pak globální produkce nepokryje spotřebu již druhý rok v řadě. Kupřípkladu v Číně pak bude nabídka omezena z důvodu nižší sklizně dané suchy, rostoucími náklady a stávajícími nízkými cenami.
Zajímavou komoditou je pak s ohledem na nynější cenový vývoj ropy ethanol. Ten se vyrábí v zemích jako Brazílie právě z cukroví třtiny. V souvislosti s potenciálním dodržováním omezováním produkce ropy OPEC a některými dalšími producenty a dále předpokládaným nárůtem cen cukru by mohlo dojít i k vyššímu momentu i u této komodity. Není předpoklad, že by mělo dojít v roce 2017 k novým rekordním výstupům. Navíc, predikce pro produkci v Indii je pro 2017 snížená a dále například v Thajsku má spotřeba ethanolu růst na 9 miliónů litrů za den do roku 2022 z 3,6 miliónů litrů za den v roce 2015, a podobně.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny kontraktu na ethanol na burze v Chicagu za poslední roky (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Martine je ethanol stejný typ jako Vám loni vyšlo tuším kakao :)?
Zdravim ricmund! Neni to tak silne jako u kavy, jenu, eura nebo ropy minule, ale ano trend AOS mi generuji long signal….