Je to necelý měsíc, co Fed oznámil (ke cti mu je třeba přičíst, že přesně dle předem daného harmonogramu) ukončení stávajícího kola kvantitativního uvolňování. Na první pohled důležitý krok. Znamená ale ve skutečnosti něco? Změní se něco na finančních trzích? Vlastně nic. Jde o to, že Fed sice přestane pumpovat peníze do ekonomiky prostřednictvím QE, ale v globalizované ekonomice ho zastoupí jiní. Jde o to kdo a jak.
Globální QE nemůže nikdy zpomalit, natož být ukončeno. Bez toho by bylo jasné, že současný finanční systém postavený na nekrytých penězích směřuje pomalu, ale jistě k zásadní změně. V dnešní době roli Fedu jako hlavní centrální banky pumpující peníze do ekonomiky převzala Bank of Japan, která spustila již n-té kolo QE, tentokrát nijak omezené. To, že k tomu došlo prakticky naráz, je jistě jen náhoda. 🙂
Proč právě Japonsko? Protože nikdo jiný na globální scéně nezbýval. Eurozóna odmítla a BoJ si netroufla říci „ne“. Její šéf oznámil, že její politika nemá žádné limity. Přesně toto evidentně potřebují představitelé Fedu slyšet. Podle zákulisních informací navíc Fed požaduje po Japonsku, aby investovala nezanedbatelnou část japonských penzijních fondů do amerických vládních bondů. Zde záleží na objemu investice, resp. na podílu amerických bondů v portfoliu.
Japonsko směřuje k významným problémům. Japonský jen může být zajímavých cílem pro spekulace na pokles.
Pokud by americké obligace představovaly opravdu významnou pozici v japonských penzijních fondech, měli by si Japonci uvědomit, že by Američané mohli svými kroky ovlivňovat výši japonských penzí. Na druhou stranu, mít část peněz v cizích měnách by japonským penzistům při klesající hodnotě jenu nemělo vadit 🙂
Co se kolem podobného kroku dělo v Evropě? Ostré boje.
ECB by ráda, resp. její šéf (Draghi má připraven plán za 1 bilión euro), ale díky extrémně silnému odporu Bundesbanky (včetně hrozby jejího šéfa J. Weidmana rezignací) se k tomu neodhodlala. Na druhou stranu, rezignací pohrozil i šéf ECB M. Draghi, když nízká inflace v eurozóně bude přetrvávat.
Situace v Německu si zaslouží podrobnější rozbor, budu se jí věnovat v některém z nejbližších analýz určených vám, předplatitelům.