Lukáš Pešek: Poznejte sami sebe, naučte se důvěřovat svému instinktu

A je tu první článek dubnového kola soutěže čtenářů roku 2014.

____

Nevím, jak dlouho na burze jste a jak moc to s burzou/investicemi myslíte vážně, nicméně to o čem píšu je aplikovatelné kdekoliv. A vyplatí se to připomenout už jenom proto ať má čtenář před očima novou perspektivu, která, věřím, čtenáře inspiruje v objevování toho, čeho jsme sami schopni. A věřte nebo ne, je toho mnohem více, než by se jednomu kdy zdálo a hlavně to stojí za to, tak proč se do toho s chutí nepustit?

Chcete-li uspět, musíte v prvé řadě znát velmi dobře sama sebe. Zbytek je víceméně podřadný. Znalost prostředí, burzy, toho co může mít na cenu vliv, mít systém výběru příležitostí, obchodů, investic který je profitabilní atd. se hodí, ale samo o sobě to nestačí, nezaručuje to trvalý úspěch. Nevěříte? Můžete mít sebelepší nástroj, ale pokud nevíte jak ho ovládat, používat, zda vůbec vyhovuje Vašemu naturelu, výsledky můžou být dost odlišné od Vašeho očekávání. A v případě burzy jsou v sázce peníze a ty mají většinou lidé spojeny s přežitím, i když se to tak nemusí zdát. Koneckonců co v dnešní společnosti zmůžete bez peněz? Vaše výdaje, základní životní potřeby a jiné můžete sice pokrýt i jinak, nicméně mít peníze je přece jenom jednodušší. A tenhle fakt má na naše jednání leckdy dost podstatný vliv, kterého si ani nemusíme být vědomi. A burza tenhleten vliv jenom zvýrazňuje. A čím dříve pochopíme, co nás ovlivňuje a proč, tím lépe pro nás a naše výsledky.

Proto jen relativně málo lidí na burze dlouhodobě uspěje, protože to primárně není o systému, znalostech či kopírování těch úspěšných. Můžete projít sebelepšími kurzy, naučit se sebelepší techniky, následovat rady sebelepších obchodníků, ale dokud nepoznáte dostatečně sama sebe, dříve či později se Vám to vrátí a budete se divit co se to děje, co najednou „vyvádíte“, proč najednou nejste schopni „správného“ reagování atd. Zažili jste už takové situace? Divili jste se co se to s Vámi najednou děje? Řešením je znát a poznávat sama sebe. Když už nic jiného tak každé další naše zaškobrtnutí nás bude méně bolet. Poznáme totiž, kdy nejsme ve formě, poznáme, kdy je vhodnější hrát opatrněji atd.

Ale k tomu je potřeba vědět kdo opravdu jsme a co je pro nás skutečně důležité, protože jedině tak jsme schopni efektivně a prakticky využít svých schopností a vlastností, ale taky zjistit kde pokulháváme. Neznalost obého zbytečně ztěžuje naši cestu vpřed, tak proč v tom pokračovat?

Prakticky kdekoliv si člověk přečte, že úspěšný obchodník, investor potřebuje mít svou konkurenční výhodu tzv. Edge. A je úplně jedno jestli hodláte „investovat dlouhodobě“ nebo „krátkodobě spekulovat“, není v obou případech cílem umět odhadnout, kam trh půjde a dobře načasovat vstup a výstup a tak minimalizovat svůj risk a maximalizovat zisk? Tohle „ví každý“, nejde o žádnou novinku, ale kolik obchodníků je trvale ziskových? Mluví se o nějakých 10%, zbytek prodělává. Pochybuji o tom, že tyhle základní znalosti úspěšného obchodování neznají. Poznal jsem hodně obchodníků z celého světa, úspěšných, neúspěšných a drtivá většina z nich tohle všechno samozřejmě dříve či později četla a ví, jenom ta praktická aplikace většině pokulhává. Ale proč? V čem je ten zakopaný pes? Z vlastní zkušenosti soudím, že lidé neznají sami sebe, neví tak proti čemu stojí a těžko si potom být vědom vlastních kvalit a najít si tak takové obchody které člověku vyhovují ve všech směrech a zůstat disciplinovaný když je třeba.

Předpokládám, že Vy chcete uspět v tom, co děláte a pokud sami nevíte jak na to, tak se inspirovat těmi úspěšnými a poučit se z chyb které dělají ostatní. Ale kdo ví jak poznat co je to skutečně hlavní co úspěšné dělá úspěšnými a jaké nástrahy na adepta obchodování čekají? Řešením je poznání sebe sama, což není něco, co by se v současné době učilo ve škole či by to bylo něco co je podle mě obecně známé. Máte-li jinou zkušenost, budu rád, když se o ni podělíte.

K čemu je takové sebepoznávání dobré? Zjistíte své „slabé a silné“ stránky. V uvozovkách proto, že můžete zjistit, že věci nejsou takové, jak se zdají a to co se prve zdálo, jako slabost slabostí vůbec není, ba naopak. Sebepoznávání taky umožňuje objevit vlastní intuici, šestý smysl, který Vás potom vede mnohem efektivněji, než si Vaše logika dokáže vůbec představit. Např. víte kterým informacím věnovat pozornost a nemusíte se spoléhat na doporučení někoho cizího. Koneckonců jak víte, že to co pomohlo jemu, pomůže i Vám? Každý jsme jiný, na jiné úrovni, různě připraveni.  Jednomu stačí jedno slovo, druhému zdánlivě neřekne nic celá kniha, dokud si ji nepřečte třeba o pár let později a najednou to dává lepší smysl! Zažili jste taky? Jak víte které informaci, kterému informačnímu zdroji věřit? Máte svůj vlastní úsudek nebo se necháváte ovlivnit ostatními? Jak víte, že ta která informace je pravdivá? Jak víte, že daná informace je pravdivá pro Vás?

Kolikrát se Vám už stalo, že jste naletěli, spálili se? Kolikrát se Vám už stalo, že informace nebyla nutně nepravda, ale přesto Vám to vůbec nepomohlo, ba naopak. Příklad z trhů. Někteří nějakých 20 let předpovídali tuto finančně dluhovou krizi, „fundamentálně“ tam ty důvody byly, ale chce se člověku čekat 20 let? Další předpovídají krach trhů (US) už pěkných pár let a trhy jsou zatím na vrcholech. Je-li to tak, proč to potom cena nereflektuje? Nemůže to být tak, že se dotyční zmýlili, že něco přehlédli? Co z toho plyne pro obchodníka? Jak člověk pozná, že je pravý čas na vstup do obchodu? Kdyby všichni ti analytici a pisálci věděli, že čas uzrál, tak ušetří spoustu času psaním a zveřejní článek teprve, až to bude aktuální a ne léta dopředu. Chápu, že každý máme svůj horizont, nicméně opravdu chcete čekat léta, než eventuálně čas uzraje? Nemůže zatím Vaše peníze zhodnotit někde lépe? Třeba Vám to takhle vyhovuje, budiž. Nicméně pořád Vám zbývá poznat ten správný čas. Umíte to? Nebo v to jenom doufáte? Není to všechno jenom doufání, že se trefíte, že Vám bude přát štěstí? Nebo důvěřujete natolik svému pramenu informací, že on ví více než Vy? Můžete si tím být jisti? Na základě čeho? Tohle můžou být pro někoho dost nepříjemné otázky, které jednoho znejistí, nicméně považuji za lepší začít pochybovat teď než být nemile překvapen v budoucnu. To může dost bolet a nejenom finančně.

Naproti tomu začnete-li rozvíjet svou intuici, začnete věřit více sami sobě a tomu co vnímáte. Stalo se Vám někdy, že jste něco tušili, odhadli, aniž byste dokázali vysvětlit jak? Prostě Vás to zrovna napadlo… a nejspíše to budete připisovat náhodě, že není možné něco takového vědět. Co když to možné je jenom je třeba to trénovat jako cokoliv jiného, v čem chcete být dobří? Nestálo by to za to? Nemohlo by to člověku ušetřit nějaké to zklamání, čas, snahu, vynaloženou energii a zdroje? Nemohlo by to člověku naopak dobře prospět prakticky všude v životě?

S rozvinutou intuicí jste sám sobě nejlepším rádcem. Ne, že by Vás ostatní nemohli naučit nic nového, ale Vy sami se dokážete lépe, efektivněji rozhodnout čemu budete věnovat svou pozornost a čemu ne a to považuji v dnešní době, kdy jsme doslova zahlceni informacemi za velmi podstatné. A není k tomu vůbec potřeba žádný externí filtr informací. Vy sami se můžete stát svým nejlepším filtrem a stát se velmi efektivní jak časově, vynaloženým úsilím tak i dosaženými výsledky. Zkuste si to představit. Jaké by to bylo? Jak by Vám to v každodenním životě pomohlo? Lákalo by Vás to? Chcete vědět jak na to? Pokud Vás to množství otázek už unavuje, dovolím si připomenout, že otázky rozšiřují naše hranice a to co považujeme za možné a reálné v našem světě. Otázky nás víceméně dostávají za naší tzv. komfortní zónu, otevírají nás novému. A lidstvo se tak nějak naučilo novému se bránit, pro jistotu. Nevěříte tomu? Jak rychle přejímáte novinky? Jste první v okolí nebo radši vyčkáte co na to ostatní a teprve potom, časem, možná… Tenhle přístup může být někdy bezpečnější, ale je se opravdu čeho bát? Zdálo by se, že to není vůbec otázka strachu, ale proč by potom člověk s chutí nevyužil všeho toho neobjeveného a nevyužitého potenciálu který v něm dříme a čeká na svou příležitost? Věřte nebo ne, život je k tomu aby se žil naplno, plnými doušky a znalost sebe sama, rozvinutá intuice, vědomí si svých kvalit i toho co by nás drželo zpět, tomu může jedině pomoci.

Jenom co by na to potom řekli ostatní, že? Ale je jim do toho vůbec něco? Není to v prvé řadě náš život a není jenom na nás jak ho žít? Nejde v primárně o naše štěstí a naši spokojenost? Podle mě ano, tak proč nerozšířit řady těch kteří kolem sebe tu hlubokou spokojenost a radost šíří? On i ten svět okolo nás pak bude veselejší.

Princip jak se více poznat je jednoduchý, ale jde to tak proti zaběhlé logice a našim zvyklostem, že člověku nějakou dobu trvá, než si vytvoří nový návyk. Pak už je každý další krok snadnější. Jak se říká „Zvyk je železná košile“ a některé naše zvyky žijeme odmalička, otázka je jestli nám prospívají nebo naopak. Nezastaraly náhodou? Poznáme to podle toho, jak se nám v životě daří. A chceme-li lepší výsledky, je třeba něco změnit. A nejlépe v sobě, přímo u zdroje. Na základě čeho se rozhodujeme, proč děláme to, co děláme? Opravdu je naše logika neomylná? Není to jenom „zkušenost“ spojená bůhví s čím? Ale co když jsou v současné době už jiné, nové možnosti které danou zkušenost rázem staví do nového světla ukazujíce její zastaralost? Vřele doporučuji začít zpochybňovat všechno možné, protože Vám to umožní zaktualizovat si data a uvidíte sami co překvapivého o sobě, vašich zkušenostech a „faktech“ zjistíte.

Důležité je také vědět CO v životě chcete a PROČ to chcete. Dokonce bych řekl, že PROČ je důležitější. Proč je to důležité? Protože to je směr, kterým se Váš život ubírá a nemusí to tak vůbec vypadat. Život má své cesty, ne ty naše „logické“.  Takže víte sami, Co opravdu chcete a Proč to chcete?

Jak poznat sami sebe? Akceptujte se. Ano, AKCEPTUJTE SE. Nedává Vám to smysl? Pouhá dvě slova… ale jejich síla je v opakované aplikaci, udáváte tak směr a účinek tak časem roste. Stačí si to pro sebe říkat, v duchu nebo polohlasně, záleží na Vás. Nicméně zvuk hlasu má své výhody. Řekněte si to teď hned třeba 10x za sebou, volněji, upřímněji pokaždé následované klidnějším, hlubším nádechem, tzv. od srdce, že to myslíte opravdu vážně. Uvidíte, jestli Vám něco vytane na mysli nebo něco ucítíte. Může to nějakou dobu trvat, než si vůbec něčeho nového všimnete, nicméně funguje to, i když Vám bude připadat, že ne. Je třeba se jenom naučit všímat si i drobných změn. To co Vám vytane na mysli, či vyvolaný pocit je to, co je na řadě k akceptování v dalším kroku. Vydržíte se akceptovat pravidelně, denně, třeba 30 dní? Co nového o sobě zjistíte?

Nejspíše si říkáte, jak Vám nějaké akceptování sama sebe může v něčem pomoci, možná jste přesvědčeni, že sebe dávno akceptujete, nicméně potom byste teprve rozuměli důležitosti toho, o čem píšu. Je to cesta, která nikdy nekončí, protože vždycky je co nového objevit. A věřte, že je co objevovat a že to stojí za to!

Přeji plno úspěchů a zábavy při objevování sama sebe a jeho efekt na Vaše obchodování či cokoliv jiného v čem se angažujete.

 

Lukáš Pešek

Komentáře
  1. Moje zkušenost s vlastním tradingem a s tím, co učím obchodovat své klienty:
    Je to řemeslo, takže cvik a opakování znamená lepší a klidnější trading. To je podstata „poznání sebe“ – vyzkoušení, vychytání chyb, vylepšení procesu. A pořád znovu a dál a dál… tím se zvládne počáteční adrenalin nebo stres, přejde se na rutinu základu a už se jen a jen vylepšuje.
    Někdo tomu říká intuice nebo cit pro trh, já tomu říkám nakoukání řemesla a natrénování grifů.

    Prostě s burzou je to jak při jízdě autem, na začátku nováček kouká na šaltpáku a na pedály, škube volantem, nemá odhad. Po 20.000 km je to jinde, po 200.000 km má jízdu v palci. Na burze je to totéž. Trénink, cvik, pochopení grifu (někdo říká edge). Žádná věda, jen řemeslo.

    Rozhodně bych byl opatrný s tvrzením, že základem je zvládat sebe a vše ostatní „je více méně podřadné“. To jsou hodně silná slova. Můžete se zvládat jak libo, ale když budete obchodovat nesmyslný trh nebo špatné RRR (nepochopíte cykly, vliv volatility bla bla bla ) tak půjdete od ztráty ke ztrátě.

    Ale je velkou pravdou, že skutečného nepřítele má člověk pouze mezi ušima.

    To jen na doplnění, aby si nováčci nemysleli, že vymeditovaný nirvánoidní jogín je automaticky ziskový trader 😀

  2. plukin napsal:

    MK: Silna slova to jsou, ale sam rikate ze skutecneho nepritele ma clovek mezi usima a na tom se shoduje prakticky kdekdo at uz byl na vrcholu tam ci onde. Jde o to, ze kdyz se clovek nauci poslouchat sam sebe, intuici, tak proste nebude obchodovat nesmyslny trh a delat ruzne jine koniny. To popira samo sebe.. 😉 Jde o to, ze takhle clovek „zkontroluje“ ze stavi na kvalitnim podlozi a od toho se odviji zbytek. Kdyz totiz clovek posloucha uspesne a neuspesne v tom co delali, jak sli za tim co chteli, tak se jejich odpovedi dost nebezpecne podobaji, takze co odlisuje jedny od druhych? Ja tvrdim ze rozdilem je „kvalita“ podlozi..uspesni si v nitru jednoduse veri a neuspesni ne akorat o tom nemaji ani paru a vubec by je neco takoveho ani ve snu nenapadlo. A tohle je zpusob jak zmenit co je treba.. A to mnohem efektivneji. A to mohu s klidem napsat na zaklade vlastnich zkusenosti..

  3. Martin Kopáček napsal:

    plukin: Když se naučíte poslouchat sám sebe, tak nebudete dělat koniny? Nebudete obchodovat nesmyslný trh? Vy třeba ne, ale věřte, že většina začátečníků obchoduje nesmysly a koniny právě proto, že „poslouchá sama sebe“.

    Příklad: Většina nováčků na burze začíná s forexem a intraday indexy (ptám se svých lidiček, jaké mají zkušenosti). Prostě poslouchají sami sebe (je to ýzy, všude píšou jak na tom vyvařím, mám na to, super). Hmm, většina dostane pěkně na budku.

    Takže poslouchat sám sebe člověk může, až když něco UMÍ. Kdybych poslouchal sám sebe poté, co jsem poprvé sedl za volant, asi bych se během pár minut rozstřelil na křizovatce…

  4. plukin napsal:

    MK: opravdu jste ten clanek cetl a docetl jste az do konce? Protoze poslouchani instinktu a sebeakceptace NENI to same jako poslouchani vsech moznych „(s)myslenek“ co jednomu proleti hlavou.

Přidat komentář