Martin Jonášek: Nová ekonomika

Toto je již druhý lednový článek soutěže čtenářů roku 2014. Kdo chce soutěžit, posílejte články. 

 

Předem všechny čtenáře upozorňuji, že tento článek může být pro některé hodně kontroverzní až téměř nepřijatelný. Pro někoho to může být krásná pohádka. Věřím však, že se může stát v blízké době realitou. Mnohým dnes chybí vize a tento článek by je mohl inspirovat k hledání alternativních možností a řešení.

Připusťme tedy, že věci by mohly být jinak, než nám tvrdí v mainstreamových médiích. Zkuste si představit, jaké by to bylo, žít ve světě, kde je hojnost a nadbytek pro každého. Kde stačí pracovat jen 4 až 5 hodin na tom, co vás opravdu baví, přesto se budete mít lépe než dnes.

Žít ve městě, kde je úplně čistý vzduch a poměrné ticho neboť všechny dopravní prostředky jsou na elektřinu, která se vytváří pomocí vysoce ekologických zdrojů. Ve světě, kde již neexistují dráty elektrického vedení, protože elektřiny je všude hojnost a vyrábí se místně, v takovém množství, kolik je potřeba.

Žít v čistém životním prostředí, kde se již téměř nepoužívá ropa. Většina plastových výrobků je nahrazena ekologicky odbouratelnými substituty např. na bázi konopí.

Ve světě, kde výrobky vydrží pracovat správně bez nutných oprav více než 15 let a když přestanou plnit svou funkci, dají se z velké části recyklovat? Místo dnešních výrobků, kde je jejich životnost uměle omezena kvůli plánovanému zastarávání.

Ve světě míru a spolupráce místo válek a konkurence. Ve světě bez velkých ekonomických krizí a bankrotů, které jsou zabudovány v dnešním finančním systému.

 

Proč to ještě nemáme?

Pak se naskýtá zásadní otázka: Proč to ještě nemáme? Když většina technologií, které by tento stav umožnili, již dávno existuje? Možná Vám to dojde, když si probereme, jaký by to mělo dopad na dnešní ekonomiku.

Věděli jste, že vláda USA klasifikuje všechny zdroje energie s účinností větší než 70 % za přísně tajné? Uvažte, co by znamenal pro automobilky a hlavně pro těžební a rafinérské společnosti fakt, že by byl všem dostupný přístroj na energii, který měl již ve 30tých letech minulého století pan Nikola Tesla. Mnohé také napovídá výrok pana Tesly z roku 1982:

„Elektrická energie je všude přítomna v neomezeném množství a může řídit světové stroje bez nutnosti uhlí, ropy nebo zemního plynu …“

Tušíte vůbec, o kolik peněz by přišli farmaceutické společnosti, kdyby bylo pěstování konopí legální? Přestože je to podle mého přesvědčení rostlina, která bude znamenat převrat v podnikání 21. století.

Zkuste se zamyslet, co dnes lidé potřebují: jídlo, teplo, ošacení, vodu, kde bydlet, elektřinu, pohonné hmoty a peníze. Jídlo je forma energie, dále samozřejmě teplo, pohonné hmoty a elektřina, což je také energie. I peníze jsou sociální formou energie a energie musí proudit, aby se systém zachoval v chodu.

Když podrobně prozkoumáte, jak funguje finanční systém, zjistíte, že jde o rafinovaný nástroj přesunu bohatství a z něj se odvíjející moci, do rukou malé menšiny. Proč si jinak myslíte, že 1 % stále více bohatne a zbytek spíše chudne?

Když si dáte všechna zmíněná fakta do souvislostí, zjistíte, že žijeme ve světě, kde jsou lidé závislí na energiích. A s pokračujícím technologickým vývojem se na energiích stáváme závislí stále více. Také jste možná postřehli, že malá skupina mocných si usurpuje všechny tyto energetické zdroje.

Možná jste si také všimli, že se čas od času v médiích hovoří o novém převratném vynálezu a jak do několika let změní naše životy. Roky pak plynou a ticho po pěšině. Vládnoucí elity pomocí korporací a nakupováním patentů, které pak drží bezpečně v sejfu, brání rozvoji decentralizovaných zdrojů energie i alternativních peněžních systémů. Neboť pak by ztratily svou moc.

Proto také zmínek o panu Teslovi a jemu podobných vynálezcích moc nenaleznete, a když, tak s dodatkem, že se jedná o konspirační teorii. Jasně, není v zájmu jistých skupin, aby se o tom vědělo. Raději se ani nezkoušejte dívat na film Rozkvět (The Thrive) – přesně o tom, jak dnes funguje svět ovládaný bankéři. Možná byste se dozvěděli až moc nepěkných věcí.

Jedním z hlavních problémů je dnes nasycenost trhů vším potřebným. Výrobní kapacity po celém světě jsou dnes naddimenzované a problémem je zboží prodat. Typická krize z nadvýroby. K tomu připočtěme neustále postupující automatizaci výroby, která nahrazuje zaměstnance. Důsledkem tohoto trendu se dále snižuje objem prostředků dostupných obyvatelstvu k nákupu zboží. Avšak má-li ekonomika růst, potřebujeme vyrábět a prodávat stále více. Navíc zvyšuje-li se něco procentuálně každé období, jedná se o exponenciální růst, který je již z matematického hlediska dlouhodobě neudržitelný. Zatím se to řeší právě pomocí plánovaného zastarávání nebo dalších ekonomických nesmyslů jako bylo šrotovné.

Dalším velkým problémem je nasycenost trhu s dluhy. Státy, kraje, obce, firmy i jednotlivci jsou dnes předlužení. Dnešní systém postavený na levném kreditu a plýtvání přírodními zdroji mě přijde opravdu šílený. A největší šílenost je snažit se zachránit nefunkční systém za každou cenu. Od kreativního účetnictví přes používání Mark-to-Model oceňování rozvah velkých bank, cíleného upravování státních statistik (hlavně inflace ), až k ožebračování občanů pomocí skryté inflace a zabavování jejich úspor na penzi. Zabavování úspor probíhá po celém světě, jen bez většího zájmu médií. Bůh ví, jak dlouho se finančním elitám bude dařit udržet zdání, že je vše v pořádku a světová ekonomika roste. Z pohledu čísel je jasné, že dnešní sociální politika a slibované jistoty jsou jen planými řečmi politiků.

S tím, jak se finanční systém hroutí, věřím, že se uvolní i tyto zatím utajované vynálezy a lidstvo čeká dlouho předpovídaný zlatý věk. Ono to může být i téměř doslovně. Je velice pravděpodobné, že po pádu papírových měn, bude zlato opět sloužit jako peníze.

 

Ing. Martin Jonášek

Komentáře
  1. diego004 napsal:

    pekny clanek, davam like, budu se tesit na rozvedeni/pokracovani..jen par poznamek …
    ad 1.cast:
    – sci-fi ala Star Trek :-), „Ve světě míru a spolupráce…“ zvire, ktere se ve sve nadutosti samo pojmenovalo Homo Sapiens, toho neni dlouhodobe schopno…
    ad 2.cast:
    – establishment pevne drzi oteze v rukou preze vsechny citovane chyby jejich systemu… a stado ovcanu jen stale beci v hospodach, ted uz spise na internetu… 🙂
    – pokud v tech trezorech 1% neco lezi, spatri to svetlo sveta az oni budou chtit… a vydelaji na tom brutalni balik penez/zlata/cehokoliv aktualne cenneho.. 🙂

  2. diego004 napsal:

    – dal bych like, ale nevidim odkazy ani pod clankem, ani na hlavni strane ?!

  3. Jan Dvořák napsal:

    like jsou jako u jiných článků, tedy pod článkem, resp. nad komentáři k němu.
    Kontroloval jsem to i jako nepřihlášený.

  4. VoDo napsal:

    Tohle bude az po totalni valce, koncem tohoto stoleti.

  5. plukin napsal:

    diego: „clovek neni dlouho dobe schopen miru a spoluprace“..nekoukal bych na historii pokud chci vytvorit neco noveho co tu jeste nebylo, doba se meni a je na case zjistit co vlastne je opravdu mozne. A soucasna situace ve svete k tomu primo vybizi.
    Dyt vetsina ani nevi ceho jsou sami schopni, natozpak jaky by mohl byt zivot okolo.

  6. diego004 napsal:

    JanDvorak:
    – aha, tak me to nefunguje – W7 64bit, Google Chrome Verze 31.0.1650.63m
    – mel jsem podezreni na AdBlock, ale ani s vypnutym tam nic neni…

    https://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/4/dtz7.jpg

  7. Oracle napsal:

    VoDo, totálna vojna už tu je, samo-vyvolený vs zbytok otázka je či tá vojna prerastie do horúcej vojny tento rok, alebo nie.

  8. Jan Dvořák napsal:

    diego004: já mám také chrome a vidím to tam.

  9. VoDo napsal:

    Žádná totální válka se neděje, lidstvo prochází do nové éry a to nikdy neni bezbolestný, ale totální válka fakt ne.
    Mír je a bude
    https://www.weeklystandard.com/blogs/obama-give-peace-chance_774191.html

  10. Standa napsal:

    Ty skvělé lokální energetické zdroje by byly tak nákladné, že by se lidé ještě rádi vrátili k síle zvířat – lokální, ekologické, a celkem i nenákladné.

    Jen by pak lidé nepracovali 5 hodin denně, ale třeba 12.

    Lze realizovat jedno, nebo druhé. Každý pokrok v životní úrovni je vykoupen energií. Čím levnější bude energie, a čím více jí bude, tím lépe se budeme mít. K nákladům na energii musíte ovšem počítat i náklady na vybudování jejího zdroje. To dnešní pop-ekologisté zapomínají. Malé lokální zdroje jsou pak na hony daleko od toho, aby byly schopny zajistit levnou a dostupnou energii. Ani celý život jednoho vola pohánějícího generátor by nestačil na to, aby vyrobil energii na výrobu solárního panelu, který by toho vola nahradil.

    Stejně tak čisté životní prostředí je vykoupeno kvanty energie. Čističky, odlučovače popílku, ekologické kotle, to vše jsou složité technologie nákladné na energii při provozu nebo výrobě. O Nikolovi Teslovi konspirační weby napsaly mnoho. I kdyby byla pravda jedna desetina, žili bychom dnes v ráji. Jenže jsou to jen ekopohádky.

    Pokud nebude bankrotů, časem budou všude stát továrny a dílny, jejichž produkci nikdo nechce.

    Opravdu si myslíte, že je trh nasycen? Zkuste uvést na trh počítače za korunu, luxusní vily za tři výplaty, a uvidíte, jak nenasycený dnešní svět je. Ano, hlad nemáme. A umíráme jen na některé nemoci. Ale každý by chtěl pro sebe to lepší, ba nejlepší, a pouze omezená produktivita, a tím i omezené finance nás chrání před konzumním šílenstvím.

    Pravdu máte jen v tom, že dnešní finanční svět už se zcela odtrhl od reálného světa, a už nenásleduje jeho fundamenty. Dostatek a nedostatek ve finančním světě není definován produktivitu a výrobními prostředky, ale rozhodnutím osob v roli centrálních bankéřů. Jen a jen tyto osoby udávají fundament trhů.

  11. xmart napsal:

    diego004: Někomu to může přijít jako sci-fi, ale přibývá stále více lidí, pro které je to reálné, dokonce i v ČR. Zkuste se se inspirovat některými videi z platformy TED např. https://www.tedxprague.cz/videa/rocnik/tedx2010/osobni-rozvoj/v/konecne-v-penzi-uz-muzu-delat-co-me-bavi

    Ti co již jsou trochu spirituálně vyspělější vědí, že na vyšší úrovni jsme všichni jedno. Pak také pochopíte Ježíšův výrok „Milujte své nepřátele“. Pak také chápete tu absurdidu všem násilných činů, krádeží a podvodů. Protože jestli jsem jedno, tak když přejete někomu jinému něco zlého, tranzitivně to přejeme také sobě… S tím souvisí jedna z technik, kterými nás elity ovládají je ROZDĚL a PANUJ.

    Možná se toho pokračování i dočkáte. Nedávno jsem dokončil článek o manipulaci drahých kovů a tak k němu mohu přidat, co vše se dnes manipuluje.

    Standa: Podle mých informací jsou armády minimálně 50 let technologicky napřed. Ano máte opravdu i výroba těchto efektivních zdrojů by něco stála a na tom by mohla být postavena část budoucí ekonomiky. Ale nemyslím si, že by se jednalo o návrat k síle zvířát.
    Uvažte, že již v roce 1910 měl pan Tesla malou krabičku, kterou používal k pohonu svého elektromobilu.

    Problémem je, že jednotlivci jsou omezeni svým poznáním a vůbec netuší, co vše už je vynalezeno. Pak mají také vymytý mozek všemi těmi reklamami.

    Opravdu potřebujete pořád nové mobily, počítače, automobily, oblečení a další zbytečnosti, dokud vám jěště slouží ty stávající?

    To, jak by komoditní měna může ochránit před konzumním šílenstvím je částěčmě naznačeno v mém předchozím článku:
    https://proinvestory.cz/martin-jonasek-ceka-nas-nejvetsi-presun-bohatstvi-v-historii

  12. VoDo napsal:

    Stando to se musí braly jako sen o dokonalé společnosti, stejně jako cancy o ekofarmě od teoretiků co v životě nedrželi lopatu v ruce, ti si myslí že stačí koupit louku se stodolou, dvacet krav, slepice, prasátka a oni tam nějak budou spokojeně žít a až nastane čas tak půjdou na porážku a majitel si bude mezitím dál teoretizovat, podobně dopadl i Polívka, nehledě ba to že bez EU dotací to nejde.

  13. VoDo napsal:

    xmart: berte to s rezervou, kdyby se zakázala atomovka tak by se třeba dneska říkalo jak měli zvládnutou fúzi a zlí lidé toto nechtějí protože ropa. Ano Tesla byl pronásledován ale to neznamená že měl vyřešenou energetickou nezávislost.

  14. diego004 napsal:

    Xmart: k odkazu „nadeje – deti a vzdelani“…ok jde to proti umyslu establishmentu, protoze min. v Euro-svazu jsou tyto dve „nadeje“ presne to, co soudruzi potlacuji…:-)viz porodnost a kvalita-zamereni vzdelani…
    Standa: pekne shrnuto, viz. ekofashos nenavist k jadru a az smesne nazory ekoteroristu na fungovani sveta kolem…
    – bez diskuze byl Tesla genius, o kterem malokdo vi…na zacatku mel mocne sponzory (JPM), ale ti ho samozrejme pustili k vode, kdyz videli, ze z toho pro ne „nic nekapne“…

  15. Libri napsal:

    Přidám jeden příběh, o kterém těžko můžu tvrdit, že je 100% pravdivý, ale zní uvěřitelně:
    Tak jako se nepodivujeme nad tím co za sílu a jakou energií posouvá něco střelku kompasu na sever, tak se nesmíme divit neomezenému výkonu magnetického motoru. Tyto věci už kdysi dávno znal Henry Ford a podle doložených zpráv se také jako první člověk setkal tváří v tvář s brutalitou a neomezeností naftové mafie, která přerostla do dnešních obludných rozměrů a ovládá dnešní dění na Zemi. První automobily pana Forda byly postaveny na dva druhy pohonu- na pohon benzínem a magnetem. Stačila malá úprava ve formě vyšroubování svíček z motoru, namontování magnetu do prostoru setrvačníku motoru a auto jelo na magnetickou energii. Klíčovým okamžikem zvratu dějin byl ústup pana Forda jemuž vyhrožovali prodejci beznínu likvidací jeho rodiny pokud nepřestane s vývojem alternetivního pohonu motoru magnetem. Pan Ford byl tvrdý člověk a vzkázal zástupcům naftové mafie, že pokud nedají pokoj jemu a jeho rodině, že dodatečně pošle magnety všem zákazníkum, kterým už prodal svoje auta aby si magnet namontovali. Tím došlo sice k tomu, že pan Ford měl klid, ale jaké následky jeho ústupek měl na další dění na Zemi můžeme vidět právě dnes… Kdo má oči jen trochu otevřené, jistě vidí……..
    Stačí zadat do googlu: henry ford magnetic engine a najdem hned jakpak motor vypadal.

  16. lulinak napsal:

    Libri: pokud jeste doma ve strince nobelovku nemas, tak tohle je horky kandidat ne? Staci obehnout par universit, dat dohromady tym vedcu, posehnat nejake pocatecni nutne investice a postupne vyrobit funkcni prototyp.
    Zadna legislativa IMHO nereguluje tuto moznost a mozna budes prvni kdo to uvede do seriove vyroby, Apple taky nezacinal s tim, co jiz lidi chteji, ale tim, co jeste lidi ani nevedi ze budou chtit… 🙂

  17. Oracle napsal:

    VoDo totálna vojna je vojna aj proti civilistom a tá je de facto genocída, čo OSN definuje takto:
    a) usmrtenie príslušníkov tejto skupiny;
    b) spôsobenie ťažkých telesných ublíženie alebo duševných porúch členom takej skupiny;
    c) úmyselné uvedenie ktorejkoľvek skupiny do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie;
    d) opatrenia smerujúce k tomu, aby sa v takej skupine bránilo rodeniu detí;
    e) násilné premiestňovanie detí z jednej skupiny do inej.

    Skutková podstata bodov b, c a d už sa deje: v jedle sú jedy (zbytky hormónov a pesticíd a ktovie čo ešte), debilizuje sa spoločnosť akčnými filmami a blbými seriálmi, všade sa tlači multiklti ktorá je nekultúra, všade sa tlačí genderova rovnosť (mladé ženy nechcú rodiť a tie staré už nemôžu) a z jednej výplaty rodina nevyžije 2 dospelý a 2 deti (niekedy ani z dvoch).

    Čo sa týka Obami, ten sa rozhoduje tak akurát o tom, ktorú Jemenskú svadbu zbombardujú.

    Čo sa týka lopaty, motyky a iného náradia tie som v ruke držal a bez driny na záhrade to aj ide. LENŽE EU má deformujúci systém dotácií preto v našich končinách sa neoplatí pestovať nič, na „eko“ ľudia veľmi peniaze nemajú a zvyk je železná košeľa, ostatne Fukuoka vie svoje: https://www.onestrawrevolution.net/One_Straw_Revolution/One-Straw_Revolution.html.

  18. VoDo napsal:

    libri: bez svicek auto nenastartujes, svicky zapaluji smes benzinu a vzduchu, pokud je vyndas a zadelas otvor cimkoliv tak ti to proste nenaskoci.

  19. lulinak napsal:

    Oracle: docela se nam ted rozmahaji jednostranne letenky na Mars apod.
    Kyz to tak ctu, jak je na tomto svete uz ted strasne (a behem par dni ma byt ten uplny kolaps), nenapada me jina moznost, nez tedy zkusit svet jiny, kde je to same bajo a clovek se tam v klidu vyspi, aniz by ho denne budily strasne nocni mury z toho co nas ceka… 🙂

    vodo: treba psal o naftaku, ten ma vstrikovace…. 🙂

  20. Oracle napsal:

    Lulinak: Asi ste o tom nepočuli, Monsanto (pôvodne chemická firma, výrobca Agent Orange-u herbicídu zodpovedného za deformácie vo Vietname) vyslovene [b]zakazuje podávať[/b] svoje produkty vo svojich bufetoch, a týmto bolo povedané všetko. 🙂

    Ostatne jednosmerná cesta na Mars je blbosť, ale vzhľadom na to, že koľký sa na to prihlásili je znakom toho, že ľudia sú zúfalý (urobia všetko aby sa bolo o nich postarané).
    Dosť zúfalý aj na toto, jeden chlap v USA sa ponúka ako lovná zver/zajac (asi sa použijú airsoftové/paintballové zbrane-vygooglite to ak neviete čo sú to) a za poplatok bude pobehovať aj nahý. Koniec je fakt blízko. 🙂

  21. plukin napsal:

    Jsu toho nazoru, ze kazdy mluvime v prve rade sami k sobe.
    Takze pokud nekdo vytrvale pise o krizich a jak to vsecko jde k sipku a zacina dokonce videt blizky konec.. Docela bych doporucil zacit se poslouchat a zjistit proc me tohle tema tak „fascinuje“.. 🙂
    Kazdy jsme strujcem sveho stesti, nase budoucnost bude takova jakou ji udelame. Otazka je jake jsou nase vnitrni volby..smer rozvoj/hojnost/zivot nebo smer kolaps?
    Neni-li si clovek jisty, staci si zacit vsimat co ho prvni zaujme.. jsou to pozitiva nebo negativa?
    Porad je jeste cas se probrat a zmenit kam kazdy smerujeme, volba je na kazdem z nas.. 😉 Tezko muzeme od ostatnich a politiku ocekavat zmenu kdyz ji sami nejsme schopni ci vubec vedomi.

  22. Oracle napsal:

    Plukin iste, LENŽE čo sa teraz deje je logickým vyústením posledných 40-50 rokov, toľko totiž trvalo aby sa populácia zblbla natoľko aby akceptoval toto čo sa teraz deje za normál.

    Nemám nič proti gayom a lesbičkám, tí existovali, lenže vo väčšine času žili na okraji spoločnosti aj v časoch keď ich nikto neprenasledoval. Teraz ale majú takú reklamu aj vo forme tých parád a doslova je móda (u mladých), že niekto skúsi sex s rovnakým pohlavím či so zvieraťom. V Holandsku zas povolili organizáciu ktorá bojuje, teraz sa podržte za legalizáciu pedofílie a hádajte od koho majú podporu, od hnutie LGBT.

    Ostatne prečítajte si toto: https://zvedavec.org/vezkratce/7641/
    -juvenilná justícia (vygúgliť) bude im hrať na ruku, nič nebude brániť aby 2 pedofili sa zobrali a adoptovali prípadne aj Vaše, pretože úradník podľa zákonov môže odobrať Vaše dieťa a súd vôbec nemusí študovať či to bolo oprávnené či úradník hovorí pravdu(úradník dostane zaplatené dvakrát, jednak dodržal kvótu a jednak úplatok od pedofilov za dodanie vybraného dieťaťa).

  23. Standa napsal:

    xmart: Je hezké, že si někdo může dělat v penzi, co ho baví. Kéž i my bychom si mohli za pár desítek let dělat v penzi, co nás baví, a ne to, k čemu nás donutí hlad nebo biřic.

    VoDo: Zde je krásně popsaná deziluze ekofarmářů: PERMAKULTURA – příběh jedné komunity: https://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2007021601

    Příznačné je zvlášť poznání, že ti, co o tom nejméně vědí, píší příručky. A když už jsme u těch snů o zelené energii, článek Vliv barev a vzhledu na přijatelnost zdrojů energie na tomtéž serveru také ledacos vysvětluje: https://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2007032802

    lulinak: Pokud se ovšem na tu letenku poletí, tak bude opravdu jednosměrná. Žádné nářky humanistů ty lidi zpět z Marsu nedopraví, pokud jim to tam nebude fungovat.

    Oracle: Agent Orange zamořoval životní prostředí i u nás, když pro něj Spolana Neratovice vyráběla chemikálie.

    Pokusy o legalizaci pedofilie nejsou nové. V 80. letech byly v Německu dokonce předmětem boje v parlamentních volbách.

  24. VoDo napsal:

    Standa: hezký článek o těch ekofarmářích. Problém je že většina lidi vůbec netuší co obnáší právě jen vypěstování chleba 🙂 pohodím zjara zrní a na podzim ho dam do trouby a budu mít chleba. Tito lidé by měli občas zajet na čundr aby viděli jak příroda funguje a jak je pro dnešního člověka nehostinná.

  25. xmart napsal:

    VoDo, Standa: Já jsem nemluvil o PERMAKULTUŘE, přestože je to velmi zajímavý koncept návratu k přírodě.

    Standa: možná jste to video pochopil jen omezeném pohledu.
    Dělat, co ho baví, by měl mít možnost každý, pak by téměř vše bylo velmi efektivní. A jsou tady i nástroje jak je např. základní příjem, který by toto umožnil více a více lidem. Proč máme tisknout biliony na záchranu bank, místo abychom je dali přímo lidem? Banky to stejně nezachrání.

    Plukin: Proto tady bude brzy další volné pokračování tohoto článku, ve kterém se dotknu i otázky vnímání, pozitivního myšlení a osobní odpovědnosti. Jinak s Vámi plně souhlasím.
    Jen ke změně jsou potřeba 2 věci: Napřed uvědomění si stávající situace a pak akce.

  26. Oracle napsal:

    Standa: Žiaľ v Holandsku pedofilná loby má šancu aj uspieť.

    Ad permakultúra: v Rakúsku je farma s názvom Krameterhof, niečo o tom: https://en.wikipedia.org/wiki/Holzer_Permaculture

  27. diego004 napsal:

    xmart: ad „zakladni prijem“ – tim myslite ten vykrik, ktery se naposledy ozval ze Svycarska – tedy vsichni dostanou zakladni prijem bez ohledu na to, zda tvrde pracuji/delaji neco/vali si sunky ?! 🙂
    Lenin se prave zacal v mauzoleu tetelit blahem… 🙂

  28. plukin napsal:

    xmart: ano, uvedomeni si kde clovek vlastne je je prave to probrani jak jsem psal.

    Oracle: kdyby jenom 40-50 let..tohle je vyusteni tisice let historie ziti vetsiny lidstva, koukaje na to co bylo a ne na to co muze byt a kvuli tomu tak mit velmi omezene vnimani co vlastne je mozne. Co kdyz to co po nas realita zada je naprosta zmena mysleni/vnimani? Kolik lidi kouka na to co je skutecne mozne a ne jenom na to, co si na zaklade vlastni zkusenosti mysli ze je „realne“?
    Otazka je jakou ma souvislost pedofilie a 4procentni s investicemi?

    Standa: pokud mas pocit, ze te nekdo nebo neco k necemu nuti..tak je to jenom tvoje volba, to si uvedom. Otazka je proc bys necemu takovemu veril? Protoze pokud mas pocit ze jsi obet okolnosti..nuz, takovej tvuj zivot bude dokud to nezmenis. Ale jak zabavne to je? Zivot je tady od toho aby nas naucil, ze muzeme delat to co chceme i kdyz nam sebedelsi zkusenost rika ze to „nebude nas pripad“. Zatim to jeste neni tak lehke jako naucit se jezdit na kole, ale proc cekat jestli se ostatni rozhoupaji k cinu nebo ne? Koneckoncu jde o nas vlastni zivot, tak proc delat neco co nas nebavi? Skoda casu..

  29. Oracle napsal:

    @Plukin: Otázka je na mieste, odpoveď na ňu je však pomerne komplikovaná.
    Súvisí to rozpadom morálnych hodnôt a nadväzne na to sociálnych a ekonomických štruktúr.
    Už aj jeden Riman na to poukázal, že spoločnosť s vysokou morálkou nepotrebuje veľa zákonov teda ani toľko regulácií, čo v našom prípade jednak znamená nižšie náklady a jednak nižšiu mieru podplácania.
    Ďalšia vec je dodržiavajú sa zákony a netreba ich vymáhať, to pre investora znamená tiež nižšie náklady a väčšie istoty. Do tretice v rozpadnutej spoločnosti investície sa nedajú robiť, pretože vládne v nej právo silnejšieho.
    Dúfam že moja odpoveď bola dostačujúca. 🙂

  30. Standa napsal:

    plukin: Ale zajisté, nutí. Stát! I kdybych se nakrásně odstěhoval do jeskyně a vlastní pílí produkoval chléb svůj vezdejší, dani z nemovitosti se nevyhnu. A v širším kontextu mne existence peněz nutí k tomu dělat to, co je poptáváno, nikoliv to, co by mne zrovna bavilo nejvíce.

    Jen toto přinucení činí z lidské společnosti fungující systém, a ne tlupu hladových jedinců odpočívajících pod stromem, a čekajících, až z něj někdo sklidí plody a podělí se s nimi. A zkušenost z Afriky sužované humanitární pomocí ukazuje, že tato zlá vize se po vymizení onoho přinucení rychle stává realitou.

  31. plukin napsal:

    Standa: Nejde o to jak co vypada z pohledu vetsiny, protoze vetsina proste neni uspesna a neumi myslet jinak. Ale ti co uspesni jsou, vi, ze jsou sami sveho stesti strujci, takze zadny stat ci cokoliv jineho je k nicemu nenuti. A ten kdo si mysli ze je k necemu nucen, tak tohle bude jeho realita dokud to nezmeni. Rekl bych, ze existuje dost zkusenosti z minula kdy stat s necim prisel a stejne se nasli takovi kteri si nasli svou cestu, protoze stat tak jak funguje neni proste efektivni a motivovany uspet. Protoze sami postradaji realne zkusenosti z businessu ci zivota..takze jak takova skupinka muze nekoho k necemu nutit? 🙂

    Neni snad resenim najit si vlastni cestu a vydelat takovy balik penez az je mi jedno kolik zaplatim na dani? A vzdycky se muzu odstehovat tam kde mi bude lepe ci se rozhodnout to zlepsit odshora. Tohle je totiz akce a ne fnukani, ze me nekdo k necemu nuti.. Ze by lide byli takove chudinky? Neverim.. Verim, ale ze neznaji sve skutecne moznosti aby zjistili jake iluze je celou tu dobu omezovaly.. Navic jak se rika „Lid ma takove vudce jake si zaslouzi“..takze kdyz se lidi budou citit jako ovladani/nuceni statem s tim ze s tim „nemuzou nic delat, protoze blablabla“..tak se vzdycky nekdo najde kdo jim tohle splni.

    Ani existence penez cloveka k nicemu nenuti, stejne je to o tom jestli se umi prosadit nebo ne tj. jestli si umi najit vlastni cestu nebo ne. Penize jsou jenom forma vymeny energie, je to jednodussi nez mit haldu kuzi, stado dobytka ci cehokoliv jineho co bych mohl pouzit ke smene za to co chci/potrebuju ja. Takze nemit penize stejne by jedni meli majetek a druzi ne, protoze jedni by se postarali aby ho meli a druzi by dale narikali na cokoliv, osud, nezkusenost a blablabla. Staci kouknout na historii lidstva. Nebo je to snad v prirode jinak? Taky uspeji jenom ti co se dokazou adaptovat a vyuzit svych prednosti a ne vzdycky to je ten silnejsi. Akorat ze priroda timhle eliminuje takove jedince kteri se prizpusobit neumi/nestaci.. Coz lidem uplne nevyslo po dlouhou dobu, ale proto je prave dulezite aby kazdy zjistil kdo opravdu je tj. ceho je schopen, protoze pak zjisti svuj skutecny potencial a cim vice lidi tuhle zmenu v sobe udela tim snaze tvorime takovy svet ktery chceme.

    Jak na to? Staci koukat okolo, je cim dal vice lidi kteri popisuji, ze taky dlouhou dobu neverili ze se uzivi tim co je bavi, ale bud je donutil zivot..nebo je nekdo inspiroval..a najednou zjistili ze ono to najednou „zazracne“ jde. Nebyva to ze dne na den a muze to byt pekna rehole, ale kdyz TED nezacnes uvazovat JAK bys mohl delat to co opravdu chces, tak KDY zacnes? Co takhle tomu svemu snu venovat denne par minut a zacit se ptat: Co kdyby to prece jenom slo? Muzu rict, ze opravdu vim co vsecko je mozne? Co bych pro to mohl udelat? Co by to ode mne vyzadovalo? Atd.

    Proto ty sny mame, aby nas to vyburcovalo k tomu ze MUZEME.. Odvazime-li se pomyslet, ze bysme mozna opravdu mohli..

    Nezni to lakaveji nez porad dokolo „nejde, nejde, nemam prachy, potrebuju vice prachu..a vlastne nevim vubec jak a co presne..a stejne nevim jestli na to mam..a co by tomu rekli ostatni okolo..a podobne“? 😉

    Nestoji nas zivot za to tomu dat sanci a zacit se inspirovat od tech kteri tou cestou sli nebo jdou? Nebo chces ztracet cas necim co te nebavi nebo ti to dokonce leze krkem? A pak tady je jeste otazka zajisteni v duchodu, kolik budou mit soucasni 30tnici atd duchod kdyz by svou budoucnost nechali na statu..hmm?

  32. plukin napsal:

    hmm, bylo by fajn kdyby system ukladal „entry“/odradkovani a taky mezery at to neni takovy shluk textu bez „prestavek“.

  33. plukin napsal:

    Oracle: neslo mi o vysvetleni co to podle tebe zpusobi ci kam to muze vest, ale o to jestli s tim my tady muzeme neco udelat. Udela z nas takova info lepsi, spokojenejsi, uspesnejsi lidi? Lepsi investory? Pomuze nam to k zisku? Pokud „ano“, zajima me jak, protoze ja tam tenhle prvek nevidim a pokud „ne“ tak proc s tim ztracet cas? Zvlaste kdyz to nebude neco co bych mohl nebo chtel primo ovlivnit. Nebo mas pocit, ze s timhle ty osobne neco udelat muzes? Pritahuje te to tema? Oukej, pak mozna tady marnis cas a hybaj to resit do realu. 🙂

  34. xmart napsal:

    @diego004: typická odpověď někoho kdo o základním příjmu moc neví.

    Biliony pro banky se již tisknou, tak proč na tom mají profitovat jen bankéři a všichni ostátní to platit?

    Dnešní sociální stát je vlastně téměř podmíněný základní příjem. Jen některé pozitivně diskriminované skupiny dostavájí daleko více než by dostávali přitom nepodmíněném. V Něměcku i u nás pracuje pro stát kolem poloviny zaměstnaců, často jsou to pouze byrokraticky utvořená místa a lidé, kteří tam pracují k chodu státu moc nepřispívají. Mnoho vedoucích funkcí je přeplacených. Takže reálně stejně tvoří hodnoty méně než 45 % aktivní populace.

    Více můj příspěvek v diskusi pod článkem https://skutecnosti.cz/scifi-nebo-realita-je-zakladni-prijem-zachrana-ci-omyl/#comment-3377

    přidávám jeden zajímavý pohled na dílo pana Keynese
    https://dailybell.com/news-analysis/34924/Bullish-on-Yellen-A-Very-Good-Article-From-Forbes/

    plukin: Sice vytváříme realitu svými činy a myšlenkami, ale vliv prostředí zůstává stále veliký. A 80 až 90 % dnešních problémů vyplývá z toho, jak funguje finanční systém

  35. Oracle napsal:

    @Plikin: Sme v podobnej situácií ako spolujazdec v aute pred nárazom, buď sa pripútame (kúpime drahé kovy) a urobíme ďalšie prípravy alebo nie.
    Jediná vec čo môžem urobiť pre ďalších je varovať ich (povedať čo sa udeje) a odporúčať im čo robiť t.j. pripútať sa, chytiť niečo pevné, zatnúť zuby a po náraze vyštverať sa z vraku, lebo nikto nepríde na našu záchranu.
    Takže odpoveď na Vašu 3. otázku: S východiskovou situáciou pre spoločnosť veľa vecí nemôžem urobiť, s východiskovou situáciou vlastnej osoby a rodiny môžem niečo urobiť a môžem sa pripraviť na „čo bude potom“.

  36. plukin napsal:

    xmart: vliv prostredi zustava velky, ale jenom proto, ze na tomu spousta lidi stale veri, protoze „to tak dycinky bylo“ a jsme zase u toho, ze neveri ze s tim sami muzou neco delat tj. zacit sami u sebe.
    re duvod dnesnich problemu. Muze to tak vypadat, ale hazet odpovednost na system osobne neberu, system tvori lidi, kteri jsou voleni nebo se tam nejak sami dostali. Navic ti co umi tem se dari, krize nekrize, jde o to jenom koukat spravnym smerem. Informaci je vsude okolo spousta, ale je na nas cemu venujeme pozornost. Ja osobne ted uz zadny problem nevidim, nez ten ze lide NEVERI sami sobe a NEZNAJI svuj SKUTENCNY potencial. Kdyby ano, tak neexistuje problem nezamestnanosti/zlocinnosti atd. Protoze proc bejt nezamestnany, na davkach kdyz muzu zit zivot svych dnu ktery me naplnuje a mam vice nez potrebuju? Jenze kolik lidi si rekne: „Jasne, to dava rozum, do toho jdu! Chci vedet jak na to“? 🙂 Tipuju, ze vetsina si v soucasne dobe rekne…hmm, hodne naivni/nerealne/nesmyslne. Ale byly doby kdy Zeme byla povazovana za plochou takze chtit obeplout zemi v te dobe znelo jako totalni nesmysl..a jak tohle skoncilo? Dneska se jim smejeme, jak byli naivni/hloupi. 🙂 A to je prave to k cemu nas podle me zivot vede, abysme zacali zpochybnovat to co si myslime, o cem jsme presvedceni, protoze potom zjistime ze moznosti kazdeho z nas jsou mnohem sirsi nez ta nase omezeni ktera nam nabulikovala rodina/spolecnost. A neni to nic proti nim, oni sami meli svoje rodice/sve okoli atd a vidim to tak, ze delali co mohli jak nejlepe mohli. Kazdy z nas dela co muze at uz to ostatnim prijde jak chce.. Kdo neveri, tak at si vzpomene na situaci kdy se s necim paral a furt nic a potom nekdo neznaly prisel, poradil/vyresil s pohledem „cos tady tak dlouho delal, dyt to bylo jasne jako facka??“. 😉 Ano bylo, ale jakoby mel clovek celou dobu klapky na ocich.. Nikdy jste nezazili?
    Je cas na zmenu naseho pohledu na nas samotne a na svet, kazdej to citi.. Je cas sundat klapky z oci.
    Takze osobne vidim to co se ve svete deje, za prilezitost.
    Takhle totiz zivot funguje a bude to byt bud po dobrem nebo nas k tomu dotlaci a to on umi velice dobre. 🙂 Kdo by si chtel hral se sirkama nevsimnuvse si ze vsude kolem je petrolej? Neni na case zacit objevovat to co jsme dosud nechteli slyset/videt/vnimat?
    Kdyz ne TED, tak KDY? Kdyz ne MY, tak KDO? 😉 A vubec to neznamena ze se mame vzdat bohatstvi, uspechu a jit delat neco co je ve svete treba.. Jestli neco svet potrebuje, tak jsou to lidi kteri ziji s chuti a delaji to co je bavi, protoze pak odvadeji kvalitni praci, delaji kvalitni produkty a vubec je to videt, protoze to delaji s laskou a pravym zanicenim. Nevidite rozdil mezi svycarskymi hodinkami a hodinkami za par babek? Necitite tu radost z krasy, preciznosti? Utrhnete si peknou stavnatou ostruzinu nebo nejakou seschlou, olezlou? Mame radi kvalitu, meli bysme mit, protoze to je to co sami muzeme nabidnout ostatnim, protoze kazdy v sobe mame jedinecnost a osobni dar, tak proc ho nechat dale zahalet, predstirajice ze o nem ani nevime, nechceme vedet, kdyz nam muze pomoci rozrarit nas svet i svet okolo nas? 🙂

  37. plukin napsal:

    Oracle: Byt spolujezdcem v aute pred narazem? Kdepak, to mi prijde prilis bezbranne a to uz nadale neni moje volba, vidim lepsi cestu. Jestli je tohle co radis ostatnim tak jim delas medvedi sluzbu, ciste muj nazor. A vidis-li opravdove trable na horizontu tak strategicke misto, zbrane a hooodne streliva bude lepsi volba nez byt jediny v okoli kdo bude sedet na hromade zlata. Dalsi moznost je miti filipa vedouce ze vzdycky najdes svou cestu at se deje co se deje, ale lide s timhle pristupem jsou ridici ve svem vlastnim zivote a ne pouzi ubozi bezbranni spolujezdci se kterymi si spolecnost muze delat co chce. 🙂

  38. Standa napsal:

    plukin: Úspěšné nejspíš baví to, co je poptáváno, nebo to, co oceňuje vrchnost.

    Donucení nastává jen u těch, jejichž záliba je neprodejná, nebo u těch, které nebaví nic.

    Existence peněz ještě opravdu člověka k ničemu nenutí. Ale existence majetkových daní či dní z hlavy již ano – omezuje množinu „vlastních cest“ pouze na takové, ve kterých je člověk schopen vydělat alespoň tolik peněz, kolik si vrchnost žádá. Pro mnoho nenáročných lidí to je již dnes limitujícím faktorem jejich svobodného podnikání.

    Proč na trhu existují prodejny pro sběratele známek, ale ne třeba pro sběratele pivních tácků? Obě záliby jsou přece zcela neproduktivní. Odpověď je jednoduchá: Filatelistů je hodně, a většina se nezabývá tím, co je baví, tedy známkami, profesionálně. Tím tato většina amatérů vytváří pracovní příležitost pro několik vyvolených, kteří mohou být zaplaceni za to, co je baví, z peněz ostatních filatelistů, kteří si na známky vydělávají něčím, co je třeba až tak nebaví, ale je poptáváno. Sběratelů pivních tácků je málo, a dělat to jako profesi by byla ekonomické sebevražda.

    Toto pravidlo platí pro celou společnost a její ekonomické toky: Je to mnohostupňová pyramida, v jejíž základně jsou nezbytné životní potřeby, a výše prostředky na ty čím dál tím zbytnější.

    Jen pevná základna uspokojených životních potřeb dokáže poskytnout lidem bohatství, a možnost živit se tím, co je baví, ačkoliv jde o objektivně neproduktivní činnost. Čím vyšší produktivita, tím menší ta základna může být.

    Dnešní elity to bohužel takto nevidí, a svou činností způsobují rozklad nejnižších pater této pyramidy – deindustrializaci. To se nám všem krutě vymstí v okamžiku, kdy ze zahraničí přestanou proudit cihly na jejich provizorní opravu.

  39. Oracle napsal:

    @Plukin: Takže chcete mi nahovoriť, že človek z ulice má priame páky na politikov, na predstaviteľov centrálnych bánk a na každého kto robí monetárnu a finančnú politiku daného štátu.

    Centrálne banky tlačia peniaze ako pominutý, štáty míňajú ako pominutý a človek z ulice bárs s tým nenarobí, preto to prirovnanie. Čo ale môže urobiť je pripraviť sa adekvátne na náraz a na situáciu „čo potom“. Do tretice, nakoľko rozpadne štátna moc? Teraz to nerozpadne úplne, niektoré štruktúry zostanú intaktné, niektoré nie a miera rozpadu bude meniť od regiónu k regiónu, čo ale určite utrpí je kvalita služieb t.j. voda bude, elektrina bude vypadávať, zločinnosť porastie dovoz potravín a paliva bude problematické.

    Takže na rozpad štátnych a sociálnych štruktúr nestačí jeden šok, ale potrebné sú aspoň 2-3, a typujem 2. bude príliv emigrantov z 3. sveta (hladomory, hladové vzbury a -občianske-vojny kvôli vysokým cenám potravín) a 3. môže byť náhla klimatická zmena k horšiemu (Slnko sa správa v poslednú dobu dosť nevyspytateľne).

  40. plukin napsal:

    Oracle: podle toho co pises a jak rozumis tomu co pisu ja ci ostatni, tak neznas ani sam sebe a chces predpovidat co se stane/musi stat ve svete?? Dobre no.

  41. xmart napsal:

    @Plukin
    Já s Vámi souhlasím, tak to funguje. Pro ty, co vědí, je vliv prostředí stále menší. Ale to zmenšování vlivu přichází postupně s tím, jak si více věříte.

    ASi tušíte jak lidé z psychologického hlediska reagují na nové nepříjemné skutečnosti, které nabourávají staré zažité jistoty. Je to pět 5 fází:
    Popření – naštvanost – smlouvání (hledání řešení ve starém paradigmatu) – deprese – a nakonec akceptace.

    Veštšina lidí je zatím díky výplachu mozku médii ve fázi popírání. Na tomhle webu je asi nejvíce mezi fází smlouvání a akceptace.

    Fáze akceptace je hledání řešení v novém paradigmatu. Ale ne každý je zatím ochoten přijmout tak pokročilé myšlenky, které tu uvádíte.
    Také se tomu nedívím, když nás média neustále infikují strachem.
    Vládnoucí elity se velmi bojí lidí jako Vy, kteří převzali osud do svých rukou, místo spolehání nějaké externí vlivy.

  42. marwin napsal:

    ad xmart-to,co píšete,zní krásně,vznešeně.
    Vzít svůj osud do svých rukou,vědět,věřit si atd…
    Jak ale zabránit ranám,které příjdou bez výstrahy a bez zjevné příčiny (těžká nemoc,smrt blízkých,katastrofy ),to asi nepomůže ani vědění,ani víra v sebe sama.
    Všechno je jinak,žebříček hodnot a smysl života se totálně změní.
    Jak říká Ivo Šmoldas (volná parafráze):
    „Chceš-li pobavit Pána Boha,začni mu vykládat o svých plánech…“
    P.S…příliš velký stres je zhoubný-např. anafylaxe.

  43. diego004 napsal:

    xmart: ad zakladni prijem… pisete biliony pro banky (napr. v CR pro ktere banky??), tak tedy jednoduchy priklad pro CR..
    – od 1.1. je pro kazdeho v CR zakladni prijem casto zminovych 1000Euro
    – 1.1. do firem na uzemi CR prichazi kolik % zamestnancu ?! 10-15? 🙂 propad prijmu statu z dani fyz. osob 85-90%
    – nejsou zamestnanci = firmy bankrotuji, utikaji pryc.. propad prijmu statu z dani prav. osob 85-90%
    – tak ted mi prosim vysvetlete, KDE CR vezme mesicne 10,5 miliardy Ojro na ten Vas zakladni prijem ?! 🙂 🙂
    – pokud tedy nechcete obratem zavest 90% DPH, ale to by jaksi vse vyse uvedene nemelo smysl, ze?
    – pripadne mi reknete, jak to bude vypadat, kdyby se to provedlo globalne …a prosim podrobne se vsim vsudy … :-]

  44. plukin napsal:

    @marwin: vezte ze muzete ovlivnit mnohem vice nez si myslite ze je vubec mozne, vsichni jsme intuitivni jenom tomu je treba dat prostor. V zasade se cloveku v zivote stava to co ho ma probrat aby zjistil kde je, co je a ceho vseho je schopen tj. co vsecko muze ovlivnit a zmenit. A muze to mit i formu tezke nemoci, koneckoncu jsou lide kteri na diagnozu „sepiste si zavet, soucasna veda vam nedokaze pomoct a zbyva vam 6 mesicu“ reagovali tak ze nasli jak se vylecit.. A najednou byli celkove stastnejsi, zdravejsi, uspesnejsi. Zazrak? Ano i ne, protoze to je to co ve skutecnosti jsme. Jenom je treba to vedet a taky vedet jak to probudit. 🙂 A clovek se tak nauci zvladat i ten nejvetsi stres, protoze najednou vi jak…
    Tudlenc jsem o tom tady psal clanek a nejspise pridam dalsi.
    To co se stane vasim blizkym je neco co neni zrovna ve vasi moci, protoze jde primarne o jejich zivot a ne o vas. A i kdybyste nakrasne mel sebejasnejsi tuseni (aka kristalovou kouli) nemusi byt ochotni vas poslouchat a nezbyva nez to respektovat.
    @xmart: ten „zakladni prijem“ mi prinde jako blbost, dobre myslena idea ktera se naprosto miji ucinkem, protoze takhle si clovek akorat zvykne na to svoje jiste, ale to neni jeho hlavni problem. Navic casem by mel stejne malo a napadlo by ho akorat tak demonstrovat at mu daji vice. 🙂 A ja vim o cem mluvim, byly doby kdy by mi to usetrilo dost trapeni, ale zpetne jsem rad za to ze me zivot dokopal kam me dokopal. :)) Protoze jsem pochopil, ze „nedostatek penez“ byla jenom iluze a hlavni pricina byla jinde. Problem chudych (nebo vetsiny obecne) neni nedostatek penez, oni s nimi neumi zachazet a neznaji svuj skutecny potencial. Btw tem co potrebuji penize do zacatku podnikani to stejne nepomuze, protoze to nebude tolik. Navic, kdo opravdu chce sehnat startovni kapital, sezene ho. Parkrat se mu muzou vysmat, parkrat ho muzou vyhnat, ale ti uspesni si nakonec cestu najdou. Spousta firem takhle zacla a nebylo to pres banku, banka hraje na „jistotu“. A tem co se sehnat kapital nepodarilo at delali co delali..hmm, takovi muzou bejt radi, protoze pokud nebyli schopni ani sehnat startovni kapital..jak by pak chteli uspet v businesu? Startovnim kapitalem party teprve zacina a clovek tak zjistuje co vsecko se o sobe musi naucit aby uspel.

  45. xmart napsal:

    @diego004: Netuším, které české banky se účastnily programu LTRO.
    Ale banky už tak mohou vytvářet peníze z ničeho pouye tím, že Vám půjčí.

    Jak je vidět nečetl jste odkazováný příspěvěk, https://skutecnosti.cz/scifi-nebo-realita-je-zakladni-prijem-zachrana-ci-omyl/#comment-3377
    Kde o tom pojednávám podrobněji:
    „Pak nastavá otázka náročnější financování: Také považuji daň z příjmu za nejnesmyslnější daň co máme, chceme aby lidé něco produkovali a ti kteří něco vytvářejí jsou za to potrestáni. Navíc ti nejbohatší se tomuto zdanění, jako téměř každému zdanění úplně vyhnou! Samozřejmě to není v zájmu těch, co tady vládnou aby měli konkurenci a platili daně. Celý daňový systém by se měl změnit, ale to by bylo na samostatný článek.

    Danit by se měla spotřeba, chcete spotřebovávat více, tak plattě více na daních. Klidně by mohla být i daň z luxusu. V jednom materiálu o ZP jsem četl, že půl procetní zdanění bankovních transakcí by pokryla potřebné výlohy. Samožřejmě po zavedení této daně by mnoho převodů ustalo (podle mě by objem transakcí klesl na třetinu, možná i méně). Avšak v kombinaci s vhodně nastavenou daní ze spotřeby by to mohlo stačit.“

    @marwin
    Když se dozvíte podrobněji , jak funguje svět, zjistíte, že náhody neexistují…. raději to tady nebudu rozebírat do podrobna.
    Ty rány, jak říkáte jsou důrazným upozorněním, že něco děláte špatně.
    Už předtím byly jisté náznaky, že něco není v pořádku a když tato znamení ignorujete, tak pak život přijde s těžším kalibrem, který již tak lehko ignorovat nemůžete. A máte pravdu žebříček hodnot a smysl života se totálně změní.
    Jinak i pan Šmoldas má pravdu, ale můžete se nechat vést Božskou inspirací dosahovat cíle, které prospívají všem kolem.

    Důležité je nechat se inspirovat a v souladu s touto inspirací stanovit své cíle. Avšak cestu, jak se k nim dostanete, to již nechte opravdu na Bohu. Je vhodné mít hrubou představu JAK, ale důležité je nelpěť na svých představách cesty. Pak zjistíte, že není až tak důležitý cíl, ale to, kým se na této cestě stanete…

  46. xmart napsal:

    @Plukin:I základní příjem má své pro a proti. Ale podle mého ta pro převažují. Ne každý má temperament cholerika, který je zaměřen na dosahování cílů. Naopak u 40 % převažuje flegmatická osobnost, která sice velmi ráda pomůže, ale musí mít jasně naplanované, to co se od něj očekává a má rád svou „jistotu“.

    Podle mého by základní příjem mohl dodat základní kapitál těm více odvážným a ti pak mohou inspirovat za se ty další, aby také zkusili dělat, to co je baví. Začít dnes podnikat je opravdu jen pro odvážné a cílevědomé jedince. Více viz. výborná kniha ukradený potenciál – http://www.ukradenypotencial.cz

    Většina se bojí riskovat, protože už od školy byla za každou chybu trestána. A v podnikání to bez chyb nelze. A oni se prostě bojí chybovat a učit se ze svých chyb a chyb ostatních. Raději nebudou dělat nic, aby neudělali chybu. A tímto je náš mozek vymýván již od mládí – bohužel. A ono chvíli také trvá, než si lidé začnou více věřit. Třeba právě díky tomu, že dokázali ustát tu chybovou situaci.

  47. diego004 napsal:

    xmart: a Vy jste mi neodpovedel ani na jedinou mou otazku… 🙂
    – takze je to jasne – DANE.. 🙂 a kdyz nebudou stacit ty z bank. transakci, vytvori se/zvysi se jine … 🙂
    – a jak koukam na Vase komentare, v zahr. clancich zminovanych 1000 Euro se u Vas pro Cechy smrsklo na 10k, pro deti variabilnich 5k … 🙂
    – kazdy system se vzdy prizpusobi vsem nerovnovaham, stejne tak by se system prizpusobil tomu Vasemu – jednoduse by platy o ZP klesly, pripadne inflace by ten Vas ZP behem chvile vymazala…:-)
    – a jak presne poznamenal Plukin – proc jen 1k Ojro, proc jen 10k CZK…proc by kazdy nemohl mit pravo na BMW+Audi na rodinu, 200-300m dum/byt, letni+zimni dovcu v zahranici…
    – Vas koncept totiz odporuje tomu zakladnimu – povaze nenazrane opice Homo Sapiens 🙂

  48. plukin napsal:

    @xmart: vzhledem k tomu co vnimam, jak fungujeme..tak je to fakt krok spatnym smerem. Proc? Clovek se tzv „uklidni“ ze nemusi bojovat o preziti..oukej, ale on se stejne doopravdy uklidnit neumi a zivot uz si najde cestu jak mu ukazat kde je zahodno se zlepsit..a kdyz penize budou „poreseny“ tak zbyva zdravi ci vztahy, spokojenost..a kolika lidem donde ze to je neco co muzou zmenit? Nez tyhle radoby pomoci je lepsi tem co by se jich to tykalo ukazat a inspirovat o cem to je a jak to zmenit. Hotovo totiz muze byt behem par mesicu kdyz se vi ze to jde a jak to jde. V tomhle bych byl dost nekompromisni, lidi uz toho v ramci „pomahani slabym“ nasekali dost..a jedine co vidim, ze udelali bylo ze tem slabym dokazali ze jsou slabi a na vice nestaci, v zasade vytvorili jedince zavisle na pomoci. Hmm, fakt super. Stoji to penize ale uzitek nevidim. A nerekl bych ze ti kterych se to tyka jsou z toho dvakrat uneseni. A casem budou chtit vice a vice, dejte mi vice, nestaci mi to co mam.. Tohle je podporovani toho co nefunguje a jako takovy to vidim jako krok zpet.

  49. xmart napsal:

    diego004: Neodpověděl jsem, protože jsou špatně položeny.
    Ano v zahraničí uvažují o 1000 Euro, ale co si tam ze ně koupí? Kdybychom to vzali podle kupní síly tak to odpovídá asi těm 400 až 500 Euro u nás. Vyšší částka by byla podle mého neufinancovatelná.

    Já jsem ZP pochopil, tak, že by měl pokrýt všechny obvyklé nutné výdaje a něco málo by zbylo, třeba na kulturu nebo knihy. Rozhodně to nebylo zamýšleno na nákup BMW a AUDIn… tj. nemá podporovat naučenou nenažranost opic druhu HS:-)

    Další důvod, proč 10k CZK je právě ta iflace, protože jinak by se to muselo řešit tiskem peněz, který působí inflaci.

    Samozřejmě, že některé platy by klesly, ale nemyslím si, že o celý ZP. A konečně by např. prodavačky v potravinách dostaly konečně odpovídající ohodnocení za těch 5 hodin práce. A když ne, tak by supermarkety mohli zavřít – to by opět podpořilo vznik malých obchodů.

    Dokonce by se to dalo i použít k omezení monopolů velký nadnárodních firem. Chcete více než xxxx zaměstnaců – budete více přispívat na náklady na ZP.

    @Plukin ještě dodám, že ZP řeší i dnešní problém, který vzniká stále větší efektivitou produkce a její automatizací. A co by měli teda masy dělat když ztrácejí práci a už nejsou ve výrobním procesu potřební? Ve článku jsem zmiňoval, že dnes se nacháyíme ve stádiu, kdy by stačilo pracovat jen pracovat jen 4 až 5 hodin.

  50. mimi napsal:

    plukin: měl jsem možná trochu podobnej osud..člověk na dně. Pak přišla první příležitost, čap sem jí za „koule“..začlo se dařit..pak přišla stagnace/úpadek..najednou přišla další příležitost(opět to samý jako v případě č.1 – dobrý, ale začlo to zas jít trochu dolů). Potřetí..opět to samý(zatim bez úpadku, naopak momentálně na vzestupu 🙂 Jinak musim říct, že jsem byl ohledně všech těch 3 věcí VŽDYCKY svými blízkými odrazován a vždy mi to díky Bohu vyšlo a kdybych hleděl na jejich řeči, tak zcela jistě bych teď nepsal sem, ale na linku důvěry :). Teď je přede mnou příležitost č.4. a nikdo mi už moje plány nerozmlouvá a já sám sem si jistý snad ještě jako nikdy(teď trochu s pokorou klepu do stolu – znáte to) 🙂 Nakonec musím říct, že veškerý tyhle příležitosti byly „náhody“. Člověk je „nevysedí“, moh by sedět 10 let a nic. Asi je to o otevřených očích. Nevím. Každopádně děkuju Bohu.

  51. plukin napsal:

    xmart: cim vice lidi prozre tim vice firem a firmicek vznikne a ty budou potrebovat pomocne sily, v tomhle uz jsme drive byli. Spousta lidi na poli a taky nevedeli co bude..a ejhle nasli praci ve fabrikach. Proste prace/prilezitost k vydelku bude vzdycky jenom je treba umet koukat a to se da naucit.
    mimi: klepani do stolu? Delavali jsme doma taky.. Uz na to nehraju. Chcete si byt jistejsi? 🙂 Muzeme spolecne zjistit jestli je neco co radsi ani nechcete vedet a zbytecne by vas to brzdilo v rozletu. Na nahody neverim, nic neni nahoda.. cekani nefunguje, ale ono to „cekani“ je jenom vnitrni procest pripravovani se na GO. A to hodne zalezi na to cim clovek prosel a jaky je. A da se tomu pomoct sebepoznanim skryteho potencialu.

  52. mimi napsal:

    plukin: „klepání do stolu“ – myslim, že nějaká pokora by v člověku měla bejt. Tim nemyslim „připosranost“. Možná to klepání do stolu vypadá jako ona připosranost, ale zažil jsem už několikrát, že když jde člověk do něčeho hrrr a bez pokory, může dost rychle pohořet.

    Ohledně „háhody“ jsem se špatně vyjádřil, vidím to. Není to náhoda, ale asi právě naopak. Zdá se to jako náhoda a přitom to náhoda neni. Chtěl jsem říct, že to přišlo zčistajasna, bez nějaký mojí osobní invence – kdy bych seděl a přemejšlel, co asi tak provedu..byl to zkrátka blikanec 🙂

  53. plukin napsal:

    mimi: jak jsem psal my to klepani do stolu meli v rodine, proste nase „tradice“..a ted jasne citim, ze to bylo zalozeno na strachu ze se neco muze po***. A kdyz clovek najednou prohledne o cem to je tak mu dojde ze samotne klepani nema tu silu nic zmenit/zabranit/ochranit atd. Proto je lepsi videt proc to clovek dela ci chce delat a vyporadat se s tim strachem ktery za tim je osobne. 😉 Ale to jde dost hluboko ze si vetsina lidi ani nepomysli, ze by takovou moc mit mohli.
    Priposranost a pokora jsou jenom slova, osobne nemam problem ani s jednim z nich. Dulezite je co za nima vidis ty sam. Byvse clovek co chodival do veci po hlave netusil jsem jakej kus zbabelce ve me byl. 🙂 A pokora..to ze clovek pohori neni nasledek nepokory tak jak to ted vidim, nahore nesedi zadnej zlej typek kterej si rekne „aaa, chlapik bez pokory..hmm, tomu to osladime at vi kde je jeho misto“. Byt byly doby kdy jsem to tak videl. 😀
    Btw spousta lidi na celem svete hrajou „pokoru“, prakticky vsichni verici a dost nevericich..hmm a jak jim to funguje? Z meho pohledu vubec, u vetsiny je to jenom strach aby nahodou prilis nevycnivali z davu/rodiny atd.
    Ale kdo nas inspiruje? Sedy bezejmenny dav nebo jedinec kterej dela co ho bavi a je v tom sakrat dobrej? Kdyby takovi hrali na pokoru tak jak to maji ostatni, hmm, tak je to pekna nuda. 🙂 A to neni nic proti pokore, jenom zalezi jestli to nahodou clovek samotny nema jako opatreni proti strachu kteremu netusi jak jinak celit. A to je prave ten skryty strach ktery pak vytvari ruzne „zajimave“ prekazky v zivote, neuspechy atd.
    Ono duvodu pro pohoreni muze byt vicero, clovek nezna sam sebe tj. to ceho se podvedome boji a taky nevi v co podvedome veri. A vsecko to rodinne/spolecenske „programovani“ co jsme, co je OK, co je spatne..dodela ten zbytek. Vydelame prachy a podvedome je to spatne, takze najdeme zpusob jak o ne prijit, klidne opakovane jako na houpacce. Protoze podvedome penize/uspech/bohatstvi a vubec vsecky skvele veci jsou zlo. A neni to vsecko z moji hlavy, nicmene me zkusenosti to potvrzuji a je to az mazec jake clovek choval skutecne pocity treba k 1kc. 🙂

Přidat komentář