Toto je první článek prázdninového kola soutěže čtenářů
Něco podivného se děje na trhu s fyzickým stříbrem, US Mint (Americká mincovna) oznámila v úterý 7.7. 2015 svým autorizovaným dealerům, že vyprodala veškeré stříbrné mince Silver Eagle a další objednávky bude přijímat až začátkem srpna.
Ten samý den byly beze zbytku vyprodány stříbrné mince a slitky Sunshine Mint a další prodeje byly nahlášeny až na polovinu srpna.
Autorizovaní dealeři, kterým ještě nějaké stříbrné mince zbyly, okamžitě zvedli prémiové sazby až na 5,- USD/oz (trojská unce, 31,1 g.), takže při dnešních cenách těsně nad 15,- USD/oz dosáhli velice slušné 30 % marže.
Prodeje mincí Silver Eagle dosáhly v prvním pololetí 2015 hodnoty 21,786 mil. uncí s masivním nárůstem v červnu (4,84 mil oz), který pokračoval i první týden v červenci (1,608 mil oz). Pokud by tento červencový trend pokračoval mohly bychom se dočkat rekordní úrovně 7,- mil. uncí za měsíc. Samozřejmě pokud nějaké mince budou na trhu.
Prodeje Silver Eagle 2015 (červenec – první týden)
Zdroj: SRSrocco
Ještě záhadněji se jeví nedostatek fyzického stříbra na americkém trhu, při zjištění, že Spojené státy v prvním čtvrtletí 2015 navýšily své dovozy stříbra o 33 % na 1 504,- tun (48,- mil. oz) oproti roku předcházejícímu, protože jenom toto navýšení o 375,- tun zcela pokrylo veškeré prodeje mincí Silver Eagle v I.Q 2015. Prodej stříbrných mincí tvoří jen malé procento ve spotřebě stříbra v USA, zdaleka největším žroutem je průmysl. Ale ani ten nebude pravou příčinou snížení zásob Ag, jelikož v prvním čtvrtletí 2015 poklesl americký HDP o 0,2 % a průmyslová výroba přinejlepším stagnovala.
Možná bychom se měly poohlédnout po jiných zájemcích o tento kov, kterými by mohli být banky nebo velcí institucionální investoři, kteří možná potichu opouštějí burzovní parket a hledají bezpečný úkryt ve vzácných kovech. Budoucnost nám snad napoví více.
Zdroj: SRSrocco
Mezitím se nákaza výprodeje drahých kovů přenesla i na zlato, kdy většina autorizovaných dealerů má vyprodány zlaté mince na čtrnáct dní dopředu.
Začátkem července komentovala anglická UK Royal Mint zvýšenou poptávku po zlatě takto: “During June, we experienced twice the expected demand for Sovereign bullion coins from our customers based in Greece.”
“Most of our common gold coins are sold out,” Daniel Marburger, ředitel Frankfurt-based CoinInvest.com sdělil telefonicky.
Bullion Vault, největší on – line prodejce zlata reportoval významný nárůst prodejů zlatých mincí a slitků v prvním pololetí 2015.
I přes tyto varovné signály investoval to samé úterý (7.7. 2015) neidentifikovaný obchodník jednorázově jednu mld.USD (na COMEXu) do krátkých pozic (výprodej) proti zlatu a stříbru, což mělo za následek pokles ceny stříbra až pod 15,- USD/oz.
Zdroj: Perpetual Assets COMEX
Je těžko (nebo také snadno) pochopitelné, že cenu stříbra neurčuje opravdový fyzický trh, ale pochybné burzovní machinace, které více než stokrát přesahují hodnotu stříbra dostupného k vypořádání. Pokud by si jen jedno procento burzovních hráčů vyžádalo dodání stříbra ve fyzické podobě, gamble by skončil nebo by pokračoval dále již s ničím nekrytými sázenkami.
Již dvacet pět let převyšuje významně celosvětová poptávka po stříbru jeho těžbu a trezory států nebo centrálních bank, které tuto mezeru zaplňovaly, zejí prázdnotou. Unikátní v tomto směru byl minulý rok, kdy poprvé výprodeje ze státních rezerv dosáhly hodnoty nula!
Zdroj: SRSrocco
Z jakých zdrojů budou fyzické stříbro v příštích letech získávat průmysl nebo klenotníci zůstává velkou neznámou. Již ne tak složitou hádankou bude, kudy se začne ubírat cena tohoto vzácného kovu.
Milan Brejcha
Ke stažení ZDE
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Stříbro nikdo nechce https://fb.me/3X9QQCpxx
VoDo: Myslím, že to je v pořádku. Až bude každý člověk na ulici vědět, co stojí unce stříbra, pak už si žádné asi nekoupíme..
Takové články jsou k ničemu, v průběhu několika let jsem četl několikrát podobné dění, že mincovny vyprodaly zásoby mincí a další budou až za čas. Sám jsem se nechal před pár lety „nachytat“ na něco podobného a koupil jsem hromadu stříbrných mincí plus minus za 25 eur/kus, když teď Maple Leaf v Německu je k sehnání za necelých 17 eur/kus. A stříbro jde pořád níž a níž… Podobnou chybu už nikdy neudělám, část mincí si nechám, část snad časem prodám alespoň za svou nákupku…ale to bude bůh ví kdy… To všechno mudrování je vážně k ničemu…
nehledejme za prodejci drahych kovu zadne spasitele ani proroky (vedi o buducim vyvoji stejne prd jako my vsichni ostatni), je to byznys jako kazdy jiny a prirozena soucasit jeho marketingu je masirka o blizicim se kolapsu, hyperinflaci, krachu a podobne veci, aby dostatecne vystrasene ovce kupovaly protoze prave dnes je prece cena „neuveritelne nizko“. Nizko byla za 1900, pak i za 1500, ted za 1100 a mozna za rok i za 800, to nevi nikdo.
Ano, zlate kovy do potfolia patri, ale jen jako jakasi pojistka pro to nejhorsi myslitelne deni, ktere ma pravdepodobnost tak 1 procento, a v nasem zivote jej velmi pravdepodobne nezazijeme. Ale kdo si doma plni stodolu zlatymi slitky ktere maji vynos nula nic proti, je to ciste jeho vec, necht si je da hned vedle ostnateho dratu a kulometu, ktere tam jsou jiste uz take, pripraveny k akci… 🙂
Zlaté slitky ve stodole…tak ty kupříkladu udělaly za poslední rok okolo 8% zisku pro české investory. To není špatné! Navíc jej nemusíte nikomu s rizikem půjčit jako kupříkladu peníze bance-kdy ty momentem uložení nejsou vaše. Jasně že teoreticky může zlato spadnout na 800, což by krásně pročistilo aktuální situaci na trzích, ale osobně nevěřím, že by se nějak výrazněji propadlo pod úplné těžební náklady největších těžařů, nedává mi to logiku…….ale nechme se překvapit.
1% pravděpodobnost. Hmm, zajímalo by mne před vpádem rusů na Krym, kolik procent lidí by tohleto tipovalo….nebo, že se v dnešní době ztratí letadlo či, že si některá země dovolí falšovat statistiky, aby se dostala do EU…
Zlato udelalo za rok 8% USD vuci CZK pres 20%, atd. A tezit pod naklady? Rikalo se ze zlato pod 1300 nepujde protoze to jsou naklady na tezeni, najednou to jde. Prostor na snizeni nakladu tezby je vetsi nez si mnozi dokazi predstavit.
Ulostar: Pravděpodobnost těchto událostí je sice 1%, ale tak za pololetí. Takže za život je to jednou až dvakrát.
Když byli rodiče mladí, spořili si. Jednoho jarního dne v roce 1953 se probudili, a zjistili, že jejich úspory se přes noc ztenčily o 98%.
No a když už byli před důchodem, a měli nové úspory, přišla inflace. Sice to nebylo přes noc, ale během pouhých 15 let jejich úspory opět ztratily skoro 90% své kupní síly. A ztrácejí dále.
Leč jsou i situace, kdy vám ani zlaté slitky ve stodole nepomohou, a zachrání vás jen teplé oblečení, orientační smysl a rychlé nohy. Sečteno za celé 20. století a naší republiku, pravděpodobnost byla nějakých 15% na celý život, a 3% podobné situace připravily o život. A to si každá generace znovu a znovu říkala: Takové události jsou již minulostí! Dnes jsme se poučili, a nic takového se nemůže stát. A co se týká ceny stříbra: Logiku v tom nehledejte.
těžit pod náklady…jasně, že tyto budou po boomu (zlato za 1800usd) nepříliš utřepané. Nouze naučila těžaře hledat cesty k zefektivnění, a tyto ponížili. Ale donekonečna to nepůjde, a jednou strop nastane. Je to jako všude v životě. Po sklizni taky nekoukám, jestli mi nějaká palda spadne pod stůl, ale v červenci je obvykle situace diametrálně odlišná :-). S těmi procenty…., no nevím. Je to jako by se řeklo, že když stoletá voda byla minulý rok, tak bude zase za 100let. Tak to přeci není. Svět se stále dynamicky vyvíjí, a stát se může cokoliv-kdykoliv. V tomhle souhlasím s Talibovic Černými labutěmi. Nelze je předpovědět, ani jejich četnost. A takhle z rukávu sázet procenta pravděpodobnosti při dnešní dynamice se mi prostě nezdá…A já si pořád říkám, že taková situace zas může nastat :-). Ale tohle je jen můj skromný názor.
Těžit pod náklady lze, pokud jsou příjmy vyšší, než jsou variabilní náklady na těžbu
Těžařům zlata jsem se věnoval koncem května:
Co se děje těžařům zlata a co to nabízí za příležitosti – https://finakademie.cz/co-se-deje-tezarum-zlata-a-co-to-nabizi-za-prilezitosti/
Ulostar: Jistě. I stoletá voda může přijít dvakrát za rok.
Ale číselná pravděpodobnost těch nejhorších politických černých labutí za celé století má také jistou vypovídací hodnotu: Připravily o život asi tolik lidí, jako všechny ostatní příčiny úmrtí u lidí mladších 45 let dohromady. Politik je nejnebezpečnějším člověkem na Zemi!
Ke stříbru asi tolik:
https://invst.ly/118j
Chytat padající nůž není moc cool. A ono to přesně ukazuje. I kdyby se ve světě něco pokazilo, tak mají relevanci jenom fyzické investice (ale ty už byly několikrát konfiskovány). Papír asi nebude nic moc.
Koudak: jojo a zlato se propadlo pod trendline tahnouci se roky, ano je to moje trendline a muze to jit nahoru! 🙂
Je hezky jak vsechno je spatny a trhy by mely jit dolu mezitim jdou nahoru a zlato dolu, i s tezarema, dobrej short na FNV uz pres 10% za par dni. Normalne svoje obchody nezverejnuju ale toto je jen ukazka jak je lepsi obchodovat co clovek vidi nez to co si clovek mysli.
The most hated bull market in history.
VoDo: Vice bodu bys mel za obchod v realnem case tj. tady a ted jdu short, SL & T=xy. Zminit ten co vysel nema velkou vypovidaci hodnotu. Nebo zminis i ty co nevysly/nevyjdou?
Plukin: ja vim, jen jsem chtel poukazat na to ze zlato je doopravdy v bear trhu a s nim i akcie tezaru a ze to pada ikdyz 80% trhu jde nahoru.
Davat sem obchody co nevysly by bylo na dlouho stejne jako ty co vysly, hlavni je aby ty co nevysly byly stopnuty v male ztrate a ty co vysly nechat rust aspon tak aby zisk byl jednou takovej nez je puvodni stoploss.