Na jaře 2010 zavedl MMF tzv. „New Arrengement to Borrow“ v rozsahu 500 miliard amerických dolarů. Koncem srpna zřejmě MMF dospěl k závěru, že stávající nástroje jsou nedostatečné, že pro pokrytí hrozícího systematického šoku jsou třeba další nástroje a prostředky. Proto 30. srpna oznámil MMF výrazné navýšení protikrizových nástrojů. Například objem prostředků v „New Arrangement to Borrow“ byl zdvojnásoben 500 na 1000 miliard USD.
K tomu ještě MMF o další roky prodloužil platnost „Flexible Credit Line“. Navíc zrušil omezení o velikosti poskytovaných půjček. Tato omezení byla původně na úrovni 1000% členské kvóty jednotlivé země. Nyní žádné omezení, co se týče objemu půjčky pro konkrétní zemi, není.
Dále zavedl nové možnosti půjček, tzv. „Precautionary Credit Line“, které je určena zemí, které nesplňují kritéria pro poskytnutí úvěru v rámci „Flexible Credit Line“ (což je velké množství zemí). Podmínky pro „Precautionary Credit Line“ jsou nastaveny velmi široce. Podle vyjádření šéfa MMF D. Strausse-Kahna mají tyto nástroje ochránit členské země před nadměrnou volatilitou na finančních trzích.
Takováto opatření se nepřijímají v době zlepšování ekonomické situace. Situace je zřejmě výrazně horší než se by se mohlo podle novinových titulků zdát.
Zajímavá je poznámka, že MMF věří, že ho členské země nenechají „ve štychu“ a v případě velké poptávky po nabízených nástrojích dodají MMF potřebný kapitál. Kdo to bude? Vždyť všechny vyspělé ekonomiky řeší podobné problémy. Nabízí se otázka, jak, a zda to náhodou nebudou čerstvě natištěné peníze, zejména americké dolary.
Quantitative Easing II je podle všeho na pořadu dne.
Celé prohlášení MMF je k dispozici zde: https://www.imf.org/external/np/sec/pr/2010/pr10321.htm