Jak upozorňuje Graham Summers, měnová báze USA prudce letí vzhůru – graf St. Louiského Fedu s jeho komentářem je názorný.
Podle tohoto grafu jede Fed „v panickém módu“. Naposledy takto pumpoval peníze do ekonomiky po krachu Lehman Brothers. Tištění peněz ostošest není forma ukončení QEII. Naopak, takhle vypadá QEIII. Evidentně se něco děje, podle reakce Fedu to vypadá na něco velkého.
Někteří analytici mluví o tom, že na aukcích dlouhodobých amerických vládních bondů kompletně vymizeli kupující. V takovém případě Fedu nezbývá nic jiného než kupovat obligace americké vlády. Ve hře je výše amerických úrokových sazeb. O co jde Fedu? O to, aby se úrokové sazby takříkajíc neutrhly z řetězu.
Pokles poptávky a tedy i ceny 30-ti letých amerických bodů by měl nedozírné následky. Konec býčího trhu by znamenal růst úrokových sazeb nehledě na to, jak by je měl Fed nastaveny. Nejen, že by Spojeným státům a firmám stoupy náklady na financování. To by byl pakatel v porovnání s dopadem na derivátový trh. Ve hře je obrovská suma úrokových derivátových kontraktů – jejich výše se odhaduje na téměř 200 biliónů USD, což představuje několikanásobek v porovnání s objemem Credit Default Swapů, které byly jedním z původců krize před 2-3 lety.
Obávám se, že je to jen otázka času, kdy toto kolo krize propukne. To bude hlavní chod. Rok 2008 pak bude pouhým předkrmem. Co bude zákuskem? Ceny drahých kovů na úrovních, o jakých se nám dnes ani nezdá.