Páteční statistika o nezaměstnanosti za březen v USA vyšla 8,2%, tj. o desetinu procenta lépe než se čekalo. Avšak je tu jeden háček a to, že s ní vyšla rovněž statistika o růstu zaměstnanosti, tzv. non-farm payrolls. Ta naopak zklamala na plné čáře a americká ekonomika přidala v březnu pouhých 120 000 pozic, o polovinu méně než v únoru a rozhodně méně než činily odhady kolem růstu 200 000. Jaký je vůbec rozdíl mezi těmito statistikami a na co se hlavně zaměřují profesionální investoři a analytici? Pro účely údajů o nezaměstnanosti se ministerstvo práce dotazuje respondentů ze skupiny domácností. Naopak pro účely statistiky o zaměstnanosti se vláda dotazuje firem a vládních agentur, kolik bylo přidáno pracovních pozic. U nezaměstnanosti je jeden háček a to, že lidé, kteří jsou sice nezaměstnaní, ale nehledají práci, tj. dostali se do skupiny ekonomicky neaktivních, nejsou do nezaměstnanosti dále kalkulováni, což může poskytovat „falešný“ obrázek, že nezaměstnanost klesá. Ikdyž jsou samozřejmě určitá pozitiva u ukazatele nezaměstnanosti, jako zachycení počtu těch, kteří začali podnikat či se stali zaměstnanci menších nebo zemědělských firem, tak statitistický soubor čítá jen zlomek cca 60 000 domácností z celkového počtu zhruba přes 100 miliónů amerických rodin! Naopak u statistiky zaměstnanosti se dotazuje ministerstvo kolem 140 000 firem a vládních agentur, které rovněž odpovídají na otázky ohledně mezd, odpracovaných hodin, apod. Tj. investoři a analytici se dívají více na ukazatel non-farm payrolls (růst zaměstnanosti). Pojďme se podívat do historie na graf vývoje tohoto ukazatele (zdroj: Bureau of Labor Statistics):
Na grafu je zřejmé, že v období finanční krize v letech 2008-2009 došlo k historicky výrazným propadům v zaměstnanosti přes 500 tis. pozic po dobu několika měsíců a v současné době nedochází k nárůstům, které by se přes tuto hodnotu, tentokrát v pozitivním vyjádření dostávaly. O problematice zaměstnaosti/ nezaměstnanosti se paradoxně vyjádřil prezident centrální banky Ben S. Bernake koncem března na výroční konferenci National Association of Business Economics, kdy se nechal slyšet, že dosavadní „lepší“ čísla v této oblasti (myšleno před pátečním reportem tento týden) jsou pro něho záhadou, z ohledem na historicky podprůměrný ekonomický růst v současnosti. Jelikož je americká ekonomika z většího procenta závislá na spotřebě domácností a taktéž trh rezidenčních nemovitostí je převážně funkcí této proměnné, pak poslední statistika o zaměstnanosti nesvědčí nic dobrého a bude zajímavé sledovat koncem měsíce americkou centrální banku, zda případně přijde s návrhem prodloužení Operation Twist nebo dokonce s QE3. Ikdyž byly v pátek akciové burzy zavřeny z důvodu svátku, tak futures kontrakty na akciové indexy byly otevřeny krátce do doby po zveřejnění statistik a výsledkem byl výrazný pokles. Pojďmě se závěrem podívat na chování indexu mini Russell 2000 na burze ICE (červnový kontrakt, 5 min. data) po zveřejnění čísel o nezaměstnanosti a non-farm payrolls:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pokud jde o nezaměstnanost, doporučuji kromě této nejsledovanější míry nezaměstnanosti sledovat i širší U6. Ta napoví mnohem víc.
The latest unemployment report released last Friday was a complete disaster. The US now has 88 million people outside the workforce. This is about one quarter of the entire American population. It is a number that will continue to plague debt, deficits, and the value of the dollar.
Some private surveys suggest the permanent unemployment rate is now above 20%.
Ano, kdyz se tam zapocitaji i ti co uz nehledaji (resp. cas od casu hledaji) a part-timers tak to lehce pujde i res 20%. I ti co jsou na full time, tak maji tak o 50% nizsi mzdu nez meli kdysi…