Je evidentní, že akciový trh je v pěkném růstovém trendu a například Nasdaq Composite index uzavřel poprvé nad 6 000 body! Dle Americké asociace individuálních investorů AAII se v tomto týdnu jednalo o nejvyšší nárůst optimismu od povolebního týdne v USA (nejvyšší hodnota optimismu za poslední 2 měsíce). AAII provádí dodazování od poloviny roku 1987 každý týden. Zatímco minulý týden odhadovalo býčí trh zhruba 25%, tento týden to bylo již 38%, což se dostalo již téměř na úroveň historického průměru. Medvědí trh odhaduje nyní 31,7% respondentů a to znamená pokles o 7 procentních bodů od předchozího týdne. Pohlédněme na grafické znázornění:
Další zajímavou otázkou v průzkumu byla ohledně tempa růstu ekonomického růstu, kde se 40% dotázaných domnívá, že se jedná o podprůměrné číslo, kolem 15% pak označuje tempo jako průměrné a jen pro 12% respondenů se jedná o vynikající růst. 8% naopak vyjádřilo obavy o značné zpomalování.
Růst optimismu má dozajisté velmi společného s pokračujícím růstem ceny akciového trhu (jedná se o retail investory jednající místy nesystematicky a emocionálně reagující na akcelerující trh, tj. spíše kontrariánský indikátor) a také s vysokými očekáváními ohledně reforem Trumpovy administrativy v daňové oblasti, a podobně, s předpovědí vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidenstských volbách. Růst americké ekonomiky se však zdá nyná mírně zpomaluje a index ekonomických překvapení je na neutrální úrovni poté,co rostl výrazněji v druhé polovině minulého roku. Příští týden je zasedání FOMC výboru Fedu, ale bez dalších odhadů predikcí a následné tiskové konference. Je nepravděpodobné, že by došlo k jakékoliv změně v nastavení pásma pro klíčovou úrokovou sazbu. Taktéž na červnovém zasedání (13-14.6.) je úroková změna relativně diskutabilní a zřejmě se bude Fed více orientovat na otázku redukce své rozsáhlé bilance, tak zvaný Quantitative tightening QT. To znamená oznámení podmínek pro změnu své reinvestiční strategie.
Ačkoliv tento týden Donald Trump zveřejnil daňovou reformu, jednalo se o nastínění toho, co už bylo do značné miry zmíněno ve volební kampani a spíše související s koncem 100 dní v úřadu. Uvnitř republikánské strany existují rozpory ohledně financování daňových redukcí. To znamená, bude zajímavé sledovat, zda nedojde ke stejné situaci jako u snahy zrušit Obamacare v oblasti zdravotního pojištění. Na druhé straně toto je relativně snažší a do konce roku by mělo k snížení daní dojít.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj cen kontraktů na populární akciové indexy na LargeCap S&P 500 a MidCap S&P 400 (ES a EMD) na burze v Chicagu a na jejich poměrový spread (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: