Organizace zemí vyvážejících ropy (OPEC) je na světě cca 40 let. Tomu, že vznikla a stále existuje, se nedivím. Na světě však ještě není Organizace zemí vyvážejících zemní plyn. Zřejmě to je dáno velkými rozdíly mezi hlavními exportéry zemního plynu (Rusko, Katar). Kdyby i tyto země byly bližší, „plynový OPEC“ by asi byl již dávno na světě.
Je vznik takové organizace nemožný? První kroky jsou tu. Existuje Fórum zemí exportujících zemní plyn (GECF) – členskými zeměmi jsou Rusko, Írán, Katar, Venezuela, Bolívie a některé další menší země exportující plyn. Dosud se jde opravdu jen o fórum, bez jakéhokoliv dopadu.
Globální geopolitická situace je k transformaci takového fóra na „plynový OPEC“ přímo ideální. Když by se domluvili Rusko, Írán a Katar, bude základ položen (včetně dominance na LNG trhu). Uvedené tři země kontrolují více než polovinu světových zásob zemního plynu. Jednoduché to však nebude, protože Rusko a Írán jsou protivníci Spojených států, Katar naopak je jejich spojenec. Při vývoji v Sýrii stáli Rusko a Katar proti sobě.
Nedávno se však katarský emír vyjádřil ve smyslu, že oceňuje regionální politiku Ruské federace. To je velké překvapení. Možná proto, že Kataru by se hodily vyšší ceny plynu. Spojené státy je tlačí dolu, „plynový OPEC“ by je naopak mohl tlačit vzhůru. Ku prospěchu emirátu.
Další schůzka členů Fóra se bude konat právě v Kataru. Pokud se domluví zesílení spolupráce, budeme svědky dalšího z kroků ke změně na globální geopolitické scéně.