Proč investovat individuálně

Individuální investoři mají oproti profesionálům řadu výhod. Tou hlavní je že si mohou dělat, co chtějí a čemu věří, nemusí se bát o místo. Profesionální správce peněz se nebojí o peníze klientů, bojí se o svoje místo.  Pokud nezvolíte smíšený globální fond je rozhodnutí stejně na vás.

Pokud se rozhodnete pro specializované fondy, stejně je klíčové rozhodnutí o směru vašich investic na vás, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Pokud dáte peníze např. do fondu Emerging Markets, počítejte s tím, že v případě problémů na Emerging Market nemá manažer kam utéci, může jenom o něco navýšit hotovost. Ale nepočítejte s tím, že vše prodá a nakoupí obligace či jiné akcie, to prostě nemůže.

A i kdyby mohl, tak to stejně neudělá. Proč? Protože košile je bližší než kabát: portfolio manažer je v drtivé většině případů hodnocen za relativní výkonnost vůči benchmarku, ne za to, zda fond dosáhl zisku či ztráty. Kdyby ho výrazně překonával, byl by oslavován. Kdyby ale nedej bože byla jeho výkonnost výrazně pod indexem, dostane padáka.  A tak se manažer velmi často „sichruje“ a příliš se neodchyluje od struktury benchmarku. A ten volíte vy jako individuální investor svým výběrem fondu či ETF.

Další nezanedbatelnou překážkou je EGO správců fondů, zejména hedge fondů. Tím hůře pro individuální investory, kteří jim svěřili do správy velké peníze – vždyť jenom v hedge fondech mají investoři zainvestováno více než 3 bilióny dolarů. O podílových fondech ani nemluvím, tam je také uloženo velké množství finančních prostředků. Zároveň velká většina z nich v poslední době nepřekonává index S&P 500. Důvod? Víra ve vlastní neomylnost. Pokud individuální investoři budou dělat analýzy akcií (či jiných instrumentů) poctivě a nezpychnou, mají slušnou šanci dosahovat lepších výsledků než řada těchto správců peněz.

Jako individuální investor si sami můžete určit svoji investiční strategii a časový horizont. Dividendové akcie, růstové akcie, malé spekulativní akcie… jak je ctěná libost. Pro průměrného investora neskupujícího balíky akcií je likvidita dostatečná i u většiny menších firem.

Nejste hodnocen(a) každý měsíc, zda jste (ne)překonal benchmark. Můžete trpělivě „sedět“ na pečlivě vybraných pozicích.

Malý exkurz do historie vývoje indexu S&P500:

 

Termín Hodnota
Leden 1966 92
Srpen 1982 104
Srpen 1987 336
Prosinec 1987 224
Prosinec 1990 329
Červenec 1998 1185
Září 1998 980
Březen 2000 1527
Říjen 2002 800
Říjen 2007 1560
Březen 2009 685
Únor 2017 2296

 

Přičemž ve stejném období byla na burzách ve Spojených státech přibližně tři stovky akcií, které v uvedeném období dosáhly STONÁSOBKU A VÍCE své hodnoty. Cca polovina z nich by musela být nakoupena v „mrtvém“ období mezi lety 1966 a 1982.  Celkem 29 z nich přitom stonásobné hodnoty dosáhly do prosince roku 1990, tedy v období, kdy S&P 500 se dostal na necelý čtyřnásobek roku 1966.

Pokud bych testované období pro nakoupené akcie prodloužil do “ruské“ krize v létě 1998, počet akcií, které dosáhly stonásobného zhodnocení, se rázem zvyšuje na 92. Přitom Index S&P500v roce 1998 dosáhl cca dvanáctinásobné hodnoty z ledna 1966.

Co to znamená? Příležitosti jsou vždy, jen je třeba je umět najít.  Jak? Fundamentální analýzou.

 

 

 

 

EBOOK ZDARMAZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálnì

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

 

Komentáře
  1. To je základ finanční gramotnosti a základ pochopení důvodů, proč by se o investování měl každý průměrně inteligentní jedinec zajímat.
    Bohužel školy učí děcka jen to, co je kreditní karta a kde si vzít hypotéku. O způsobu investic nic. A podle toho to pak vypadá.
    Většina lidí sice teoreticky „tuší“, v praxi ale neumí – a tak v rámci pohodlnosti svěřuje peníze tzv. profesionálům z bankovních institucí. A pak se nestačí divit, že jim peníze reálně zmizí.

    Dobrý článek Honzo!

  2. VoDo napsal:

    Jedina pravda je v cene, tudiz v grafu, vsechno ostatni vcetne fundamentalni analyzi je co by kdyby, mozna atd.

  3. VoDo: Nemáte pravdu. Když chci kupovat firmu, musím ji znát. Takže bez fundamentu, bez znalosti výkazů atd můžete trejdit, ale nemůžete investovat.
    Nikdy jsem nekupoval firmu nebo podíl na firmě, aniž bych znal dokonale jak funguje z hlediska cash-flow. U investic do akcií je to naprosto stejné. V tom se právě začátečníci a laici mýlí, že fundamenty jsou k předpovědi budoucnosti.

  4. Jan Dvořák napsal:

    tady je trochu rozdíl v přístupu podle očekávaného investičního horizontu

  5. No hlavně bych si netroufal tvrdit, že třeba u těžařů nebo u biotechu je vše započteno v cenovém grafu 🙂 Vzpomínám na AGIX, kde bylo v grafu vše tak jasné, až šla firma po FDA do kytek.
    Investovat bez fundamentů je jako jet autem bez zrcátek. Určitě to jde, ale není to ani pohodlné, ani bezpečné.

  6. Jan Dvořák napsal:

    Těžaři a Biotech jsou zcela jiná kategorie. Tam jsou i jiné postupy.
    Ale čím větší firma, tím „standardnější!“ postupy.

  7. plukin napsal:

    Prinde mi, ze to co je ted zase tak dulezity neni, at uz jde o cenu, fundies nebo o muri nozky. Dulezita je schopnost jisteho vhledu do budoucna a jestli ma z toho pohledu trade/investice smysl. A s tim souvisi schopnost dostatecne dobreho nacasovani/odhadu.

    Protoze jak u tradu tak investice jsou prodejci kteri se toho na dane cene radi zbavi a kupci kteri to na dane cene radi koupi. Prvni veri, ze cena bude/ma vetsi sanci dale klesat, jinak by neprodavali. Druzi veri, ze cena bude/ma vetsi ransi rust jinak by nekupovali. Pravdu muze mit jen jeden, druhy vice mene ostrouha. Byt prodejce si uvolni kapital/energii na lepsi prilezitost, coz je plus.

  8. plukin napsal:

    MK: Tezko muzou skoly ucit neco co umi malokdo. A zvlaste na tech nizsich stupnich. Latka je jedna vec, ale kdo by to tam oducil? Dyt tomu neveri velka cast tech co s burzou zkusenosti maji, natoz pak burzou nepolibeni.
    Dokazu si to predstavit, ale byla by to revoluce.. A procistilo by to ty tzv profesionaly, ale i legislativu fondu atd.

  9. Libri napsal:

    Plukin – trhy a trading zrcadlí věrně realitu, která je na hony vzdálená ideálním světům intelektuálních levičáků a levicově vzdělané většinové společnosti, proto také ta snaha neustále různými nařízeními ohýbat společnost k tomuto ideálu. je jednodušší kreativně upravit statistická data než si přiznat, že se mýlíme 🙂

Přidat komentář