Minulý týden se do medvědího trhu dostala americká lehká ropa WTI – to znamená, že její cena klesla z posledních maxim o více než 20 %. Počátkem tohoto týdne se do oficiálního medvědího trhu dostala i ropa Brent. Celé je to výsledkem růstu exportu Iráku, očekávání zvýšení exportu Íránu a neochoty zemí OPEC přistoupit k omezení těžby. Země OPEC nebojují o maximální cenu, ale o tržní podíl. Proto nejsme svědky omezování těžby.
Země OPEC se bojí, že kdyby jedna z nich snížila svoji těžbu, její dodávky ráda převezme jiná země. Výsledkem bude stejný objem dodávek na trh a tedy i stejná cena. Země, která by snížila těžbu, by ale přišla o příjmy.
Výsledkem je denní přebytek cca 2 miliónu barelů ropy. To je hodnota naposledy dosažená v roce 1998. Připomínám, že tehdy se cena ropy pohybovala kolem 10 dolarů za barel. I když vezmu v úvahu inflaci od té doby, pořád má cena ropy kam klesat, než dosáhne odpovídajících hodnot.
Když k tomu přidám debaty ohledně možného tvrdého přistání čínské ekonomiky, jsou obavy ohledně budoucího vývoje ceny ropy na místě.
Ke stažení ZDE
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
ufff bud mi neco uchazi anebo tu tento clanek mel byt uz pred rokem a ctvrt? Definici medvediho trhu je mnoho, a konkretne u WTI byla v medvedovi pomerne jasne uz na jare 2014 silnym prolomenim TL…
Ale mozna je to jako s drahymi kovy, kde pry neni vubec podstatne za jakou cenu je muzete dnes kdekoliv nakoupit, ale jakou virtualni cenu mame vysnenou…. 🙂
Kazdpadne ropka pod 40 uz bude zavanet spekulaci na dlouhodoby long, ty naplnene tankery je potreba taky prodat, to si velci nenechaji jen tak libit….
lulinak jojo spis to vypada ze dno na rope je za nama 🙂 mozna i zlato! Docela casto ctu jak je zlato pred velkym padem a jak nic nevynasi a je lepsi jit do BIO akcii, ktery uz udelali skoro tisic procent.
Bio akcie mohou vydělat tisíc procent, ale jen některé 🙂 a navíc je třeba vhodné načasování
Mědvědí trh je většinou definován jako pokles o 20% z lokálních maxim.
Priznavam, ze me nadpis taky prekvapil, pac jsem si nevsiml, ze by se ropa od toho padu z medveda vubec dostala. 🙂
Dokud to neudela nejaky pekny poradny support, idealni vyssi dno na tydenim..tak to na long nevidim. 40 muze vypadat jako fajn cena, ale muze byt i 30..i 20..a muze se pak taky ukazat, ze ropy tak nejak neni moc potreba. Takze radsi necham trh vylozit karty na stul, jsou-li kupci tak at se ukazou jak jsou silni a odhodlani.. A nebudou-li kupci moc presvedcivi, muze to by taky pekny short..
Trpelivost ruze prinasi.
U ropy určitě
VoDo: mluvit o dnu na komo je podle me predcasne. Cena prakticky jeste ani neukazala chut rust, leda tak zastavila pad a uz se objevuji rady jak na tomhle „dnu“ zarobit. Panove zrejme maji kristalovou kouli. 🙂 Dead cat bounce zatim..
Mám 2 otázky – na jaře jsem zaregistroval, že Saudi na úhradu schodku budou vydávat bondy( aniž by dluh sanovali z rezerv) – neví někdo v jaké měně to bylo? a druhá – není lepší vnímat země OPEC group jako 2 skupiny – jednak ty s rezervami a pak ty druhé ( bez rezerv) – u druhé skupiny by mne zajímalo jestli se nedá počítat s jejich kolapsem a tedy i poklesem jejich zastoupení na trhu ropy – pak by mi přišlo jednodušší vysvětlení, že OPEC (Saudi) nebojují primárně o tržní podíl s USA ropou z břidlic, ale vytlačují menší producenty z trhu tak, jak jim bude docházet ekonomický dech a narůstat problémy s těžbou – z OPEC se stane Blízkovýchodní ropný spolek, který bude pokračovat v zajetých kolejích, jen nahradí dodávky třeba Venezuely, nebo Nigérie
Plukin: na grafu to tak vidime, pokud prorazi predesly dno 42.41 tak to bude jinak, zatim si myslime ze dno bylo dosazeno.
V roce 1998 byla celosvětová spotřeba kolem 75 mb/d, dneska je to už přes 90 mb/d, takže přebytek 2 mil. barelů už nehraje takovou roli jak tomu bylo tenkrát. Krmit sedmihlavou saň jakou je současný „hospodářství“ nekonečný spotřeby je stále složitější…..
Spotřeba roste nepřetržitě od roku 1982, kdy si nenažraná potvora dala na chvilku pauzu následkem druhého cenového „šoku“ v roce ’79. Vzpamatovala se poměrně rychle, malý odpočinek si dala tuším už jen na přelomu 2008/9. Nemyslím, že si ji dá při současných cenách znovu nebo že tolik ropy už nebude potřeba. Ledaže čínská, americká nebo evropská hlava „padnou na hubu“, ale to ještě může nějaký pátek trvat.
@ Pet
Saudi skôr predajú alebo vymenia US dlhopisy ako vydajú svoje vlastné dlhopisy. A keďže oni (spolu s Irakom a Čínou) teraz pumpujú ropu ako zmyslu zbavený oni vytláčajú konkurentov z trhu. Zdroj:
https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2015/07/OPEC%20crude%20production.jpg
https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2015/07/OPEC%20crude%20production%202.jpg
https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2015/07/Crude%20Imports.jpg
Ďalšia vec, USA cez ZIRP a QE (či už verejné alebo realizované cez swapy-odkiaľ má Euroclear peniaze na nákup dlhopisov asi v hodnote HDP Belgicka?) dosiahol to, že REÁLNE výnosy z ich dlhopisov sú negatívne čo v podstate znehodnocuje aj ich US$ rezervy nielen dlhopisy. Takže zostáva im jediná možnosť, zbaviť sa US$. IMHO nanajvýš o rok povedia, že berú aj RMB resp. ostatné BRICS meny a PM za ropu (zlato a striebro pre Arabov sú peniaze).
Pripravujú sa na túto eventualitu už cca rok, nový štátny fond nezávislý od CB, zakotvenie čínskej vojnovej lode v Hormúzskej úžine, vybudovanie nového saudského ropného terminálu v Červenom mori Číňanmi, údajné spoločné konferencie ropných ministrov Číny, Iránu a Saudskej Arábie a naposledy Čečensko-Saudská dohoda o tom, že Čečenci budú učiť Saudov v boji proti ISIS.
Len tak pripomínam, Čečensko je členským štátom Ruskej federácie a dohoda prišla po stretnutí Putina a saudského korunného princa a ropného ministra na Petrohradskej obchodnej konferencií.
Môj záver je, že Saudi našli nových patrónov, po tom, čo ich vedenie USA zradil na viacerých frontoch.
Je možné že Opec s rozdělil na 2 části, ale nevypadá to, že SA je schopná nějak dramaticky zvýšit těžbu – spíš naopak. Většina konvenčních ložisek je velmi starých s velkou mírou poklesu a žádná nová významná suchozemská nebyla otevřena (snad jedna vyjímka). Většina těžby, která kompenzuje propady, je z offshoru a těžba na moři je násobně dražší a méně flexibilní.
VoDo: ok, vidim to jinak. Kupci zatim nic moc nepredvedli. Tobe to k longu staci?
Komodity neochoduji, jen sleduji jako celek, ropu, zlato zvlast.
same spatne zpravy pro rusky plyn, nebudou trubky ani do Ciny, ani do Turecka…
https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Rusky-export-zemneho-plynu-v-problemoch-150731-1234
byla tu zminka o Cine, jak je to tedy s tim jejim 7% rustem?! …
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2971895/cinsky-rust-ve-skutecnosti-dosahuje-jen-asi-2-.html
Rusko – Turecko – plyn – podrobnosti na https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2015/7/31/rusko-a-turecko-se-dohodly-na-sleve-za-plyn-uvedl-rusky-ministr/ – vždy je to něco, za něco – Turek má polovinu co chtěl, aniž by se zavázal k výstavbě nového plynovodu. Rus tahá aktuálně za kratší provaz a má obavy o možnost dodávek do jižní Evropy, bo Irán se bude snažit do tohoto regionu nastartovat dodávky.
„Vodca republikánskej väčšiny v Snemovni John Boehner v stredu po prvý krát vyjadril svoju podporu zrušeniu 40-ročného zákazu exportu ropy z USA“ – další písmenko do ropné abecedy – „Zrušenie zákazu by mohlo vytvoriť 1 mil. pracovných miest, znížiť cenu benzínu a bude to dobré aj pre spojencov USA“ – zato Saudi uvažují opět jinak – „Najväčší exportér ropy na svete, Saudská Arábia, sa v stredu vyjadrila, že po lete zníži produkciu. Tá sa aktuálne pohybuje na úrovni 10.56 mil. barelov denne, čo sú rekordné úrovne (údaje OPEC) a Saudi sa chcú dostať o 200 – 300 tis. barelov nižšie a do konca roka na 10.30 mil. a 10.00 mil. na konci roka 2015.“ ( Trimbroker)
No tak ze Rusko je v problemech bylo jasny kazdymu kdo neodmitl fakt ze komodity jsou v medvedim trhu. Dohoda muze byt jakakoliv ale cena je to co urcuje trh.
Porad se tu nekdo ohanel BRIC, toto bylo v kurzu na zacatku tisicileti, patnact let zpet.
Uz par let se mluvi i jine skupine zemi ktera by mela prevezmout zezlo po BRIC, ale to se od vestce dozvite nejdrive za deset let 🙂