Ruská alternativa SWIFTu a její nezamýšlené(?) důsledky

Během první poloviny listopadu, co se objevily zprávy, že Rusko se chystá testovat vlastní systém pro mezibankovní transakce. Jako důvod uvedení se uvádí snaha Ruska o zmenšení závislosti na Evropě a Spojených státech (sám jsem psal o zadních vrátcích). Mnohem zajímavější jsou potenciální (Ruskem opravdu nezamýšlené?) „vedlejší“ dopady takového kroku na světovou ekonomiku. Takových dopadů se nabízí se řada – počínaje poklesem výběru daní ve vyspělých zemích (který by byl tím by byl tím relativně nejmírnějším dopadem), až po ten nejkrajnější, jakým je zjednodušení financování terorismu (tím nechci nijak tvrdit, že Rusko terorismus financuje).

Nový systém by měl výt spuštěn do léta příštího roku, nejprve se uchytí tam, kde probíhají platby v ruských rublech, nebo u transakcí, kdy jsou rubly konvertovány na jinou měnu.

Nový mezibankovní systém může vytvořit řadu příležitostí, které v dnešním prakticky „bezhotovostním“ světě zmizely. Najednou by se vyskytla možnost mezibankovních převodů mimo jurisdikci vyspělých západních zemí. Sice existuje bitcoin, ale ten má minimální rozšíření.

Zmizela by možnost dohledat odesílatele a příjemce plateb, respektive díky „prohnání“ peněz přes ruský systém, bez spolupráce s Ruskem by jiné země nebyly schopny tyto informace zjistit. Například Írán by mohl ruský systém elegantně využívat k obcházení vyloučení ze SWIFTU.

„Ruský SWIFT“ je tak velmi silným výstřelem v právě probíhající finanční válce. Je to opravdu náhoda, že první větší oslabení rublu následovalo chvíli poté, co Rusko oznámilo spustit do léta příštího roku svůj mezibankovní systém? Není to náhodou odpověď právě na toto Ruské oznámení a snaha vytvořit v Rusku jiné problémy, které by Rusko muselo řešit a přestalo se zabývat vlastním mezibankovním platebním systémem? No comment.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář