Odhad růstu reálného HDP v USA za 1. kvartál 2012 se ukázal tento týden jako velmi nevýrazných 1,9% oproti předchozímu kvartálu na meziroční bázi. Jedná se tak o pokles růstu ze 4. kvartálu 2011, kde to bylo 3%. Historicky od r. 1947 činil průměrný růst amerického HDP 3,28%. I když se nejedná o změnu oproti předchozímu odhadu, tak deflátor HDP, který měří cenovou hladinu širokého spektra statků a služeb domácí produkce (oproti omezenému fixnímu koši indexu spotřebitelských cen) již vyšel 2% oproti předchozímu odhadu 1,7%. Co je zajímavé je, že zisky amerických firem poklesly v 1. kvartále o 0,3%, tj. první pokles od 4. kvartálu 2008! Zatímco zisky na domácí půdě rostly, tak v zahraničí naopak klesaly o 11,8%. Jedná se tedy zcela evidentně o ochlazování světové ekonomiky na pokraji propadu do další recese. Na následujících grafech můžeme shlédnout vývoj amerického růstu HDP na kvartální bázi a průběh zisků amerických korporací jednak na domácí půdě (zeleně), tak v zahraničí (červeně):
Zdroj: Bureau of Economic Analysis
O problematice zaměstnanosti jsme již několikrát na serveru psal a zdá se, že dle posledního vyjádření Fedu se jedná o alfu a omegu další možné výraznější akce centrální banky. Proto bude příští týden zajímavé sledovat čísla o zaměstnanosti v pátek (payrolls). Již v pondělí bude trh netrpělivě čekat na statistiky o důvěře v průmyslu ISM.Tento indikátor se oproti vývoji jinde ve světě stále držel, ale předchozí regionální indikátory jako Philly Fed PMI naznačují poklesy i v USA.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj velmi populárního kontraktu ES na akciový index S&P 500 na burze v CME v Chicagu od konce minulého století (kontinuální kontrakt, měsíční data):
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
zisky klesaji take z duvodu posilovani dolaru.
Ano, to samozrejme take. Dekuji za doplneni!