„Sell in May and Go Away“ – mýtus nebo realita?

Jsme za polovinou dubna, proto jsem se rozhodl podívat se na zoubek jednomu oblíbenému rčení obchodníků na akciových trzích. Jde o výraz „Sell in May and Go Away“.

To znamená, že by investoři měl počátkem května své akcie prodat a opustit akciové trhy. Koupit zpět by je měl zpět počátkem listopadu. Článek na toto téma tak pro řasu z vás není velkým překvapení. Proč ho tedy píši?

Protože mám k dispozici konkrétní čísla. Existuje studie zpracovaná Benem Jacobsenem, která se přesně tímto problémem zabývala. Včetně názorného grafu.

Za posledních 50 let období:

Květen – říjen: -0,1 procenta

Listopad- duben:  +7,5 procenta

 

SellInMayAndGoAway

 

Graf je z dlouhodobého pohledu naprosto výmluvný a všichni by se tím grafem měli řídit. Je tu však několik velkých ALE.

  1. Kdyby to však dělali všichni, snížilo by to ceny akcií v květnu a zvedlo cenu akcií na přelomu října / listopadu. Efekt by vymizel.
  2. Co to ale celé znamená? Výsledek -0,1 % za půl roku nesignalizuje nic katastrofického. Vlastně jen to, že je třeba nepanikařit a trhy v tomto období „vysedět“ a netrápit se nulovým výnosem. Navíc nemusíte řešit, kam s těmi penězi, vždyť za půl roku byste za ně opět kupoval akcie. To nemluvím o navýšení brokerských poplatků, zdanění kapitálových zisků apod.

Závěr?

Pokud jste krátkodobý trader, čas od času byste měl z aplikování tohoto přísloví radost. Opravdu ale jenom čas od času.

Pokud jste alespoň střednědobý investor, „sell in May and go away“ ignorujte. Dlouhodobě byste s tím měli více práce než užitku. Raději si kupte value akcie s dividendovým výnosem.

 

Komentáře

Přidat komentář