Skandál LIBOR 2 se rozjíždí

Manipulovat lze jakýkoliv trh.

Dva základní a největší finanční trhy – devizový a úrokový se ukázaly jako manipulované.  Lze potom věřit bankovnímu systému jako celku? Sotva. Toto by si všichni lidé měli uvědomit, že peníze uložené v bankách nejsou jejich, ale bank.

Čím dál více se vynořují informace k manipulaci devizových trhů. Světové devizové trhy byly dlouhou dobu dávány za příklad efektivních trhů se silnou formou efektivity, tedy zahrnujících všechny informace, včetně insider a vzhledem k jejich velikosti defacto nemanipulovatelných. Jak se ukazuje, manipulovat lze jakýkoliv trh, vždyť denní obrat na světových devizových trzích je přibližně 5 biliónů dolarů.

Regulatorní orgány zatím vyšetřují možnost, že minimálně 4 banky, zdůrazňuji slovo minimálně, se podílely na manipulaci devizových kurzů. Zatím to vypadá, že mají pravdu, Citibank již postavil mimo službu několik svých top bankovních dealerů.

To není opravdu nic příjemného, zvláště v případě, kdy je stě neskončili vyšetřování skandálu kolem manipulací sazeb LIBOR, vždyť to je sotva pár týdnů, co nizozemská banka Rabobank dostala pokutu 1,5 miliardy dolarů.  Může být (spolu s dalšími pokutovanými bankami) ještě ráda za pokutu.

Pokud se klienti bank poučili z e skandálu kolem sazeb LIBOR, možná je nyní nebudou žadolvat za manipulaci trhu ale za náhradu škod, způsobenou těmito manipulacemi. Jak by něco takového dopadlo, lze jen sotva předvídat.

Jak jsem zmínil v úvodu – dva základní trhy – devizový a úrokový se ukázaly jako manipulované.

Lze potom věřit bankovnímu systému jako celku? Sotva. Toto by si všichni lidé měli uvědomit spolu s tím, že peníze uložené v bankách nejsou jejich, ale bank.

 

Komentáře

Přidat komentář