… (ne)má cenné údaje…
Je to půl roku, co jsem se věnoval „tvrdosti“ maroekonomických dat. Tvrdost a potažmo jejich vypovídací schopnost je jedna věc. Druhou věcí, je jejich spolehlivost, ať už je jejich „tvrdost“ jakákoliv. Podle mne stojí se nad zmiňovanou spolehlivostí trochu zamyslet a propojení těchto faktorů by asi poskytlo nejlepší pohled
Makroekonomické ukazatele se na nás valí ze všech stran a lidé se na ně spoléhají. Jak to tedy s nimi v současnosti vypadá? Jak asi tušíte, není to žádná sláva. Největším problémem těchto ukazatelů je skutečnost, že byly definovány před desítkami let a i přes některé úpravy neodpovídají realitě.
Minulý týden zveřejnila banka USB pohled na toto téma. Zde vybírám nejdůležitější body.
Průzkumy, které jsem i tak zmínil mezi měkkými daty, jsou ještě k tomu čím dál méně spolehlivé. Měknou bohužel i ukazatelé jako vývoj reálného HDP. Přitom to je klíčový ukazatel ovlivňující náladu na trzích. Avšak volatilita výsledků průzkumů roste. To není dobré znamení.
Vývoj toho či onoho ukazatele je zdůvodňován čímkoliv, co je po ruce. Je to podobné, jako když běžné denní fluktuace finančních trhů jsou vždy vysvětlovány tím či oním. Ještě jsem neslyšel, že by nějaký komentátor či analytik řekl, že je to jen běžná fluktuace. Vždy se hledá nějaká příčina.
Některé údaje bývají dezinterpretovány. Pokud podnikatelé začínají podnikání, často pořizují počítače, pořizují základní technické vybavení apod. Počítače koupí u prodejců elektroniky, řemeslník půjde třeba do Bauhasu či podobného jiného obchodů. V takovém případě, spadnou tyto nákupy do položky spotřebitelských výdajů, ačkoliv by měly být mezi investicemi. Do spotřebitelských výdajů spadne i nákup provozovatelů večerek v hypermarketech, kde nakupují zboží ve slevě. Tohle prostě statistiky rozlišit neumí.
Řada zemí sleduje odpracované hodiny jako jeden z ukazatelů. Pokud ale roste počet „OSVČ, tento ukazatel je čím dál méně přesný. Jak chtějí sledovat hodiny OSVČ?
Lze předpokládat, že nepřesnosti statistik dále porostou. Proto, až příště uvidíte růst HDP jako číslo plus mínus odchylka, vzpomeňte si na tento článek. Nebude to znamenat, že že si ČSÚ není jistý svými daty. Bude to dobré znamení, bude to totiž znak toho, že „dostal rozum“.