Toto je první článek posledního letošního kola soutěže čtenářů v roce 2013, k vydání jsou již připraveny dva další. Jenom připomínám, že zároveň probíhá i kolo celoroční.
Vážení investoři,
asi jako většina lidí zde – jsem podnikatel, v mém případě spoluvlastním menší firmu s obstojným ziskem. Vzhledem k tomu, že nevěřím naháněčům ovcí do hloupých, ničím nepodložených investic a také proto, že mám rád kontrolu nad svými penězi, začal jsem se zajímat, jak peníze efektivně investovat a hlavně jak na tom co nejvíce vydělat s co nejnižším rizikem nebo možná lepe řečeno s co nejmenším poklesem investovaného kapitálu. Nepatřím mezi lidi, co mají čas na příspěvky v diskuzích, ale udělal jsem si čas, abych vám sepsal můj pohled na dlouhodobé investování.
Je naprosto zřejmé, že poslední dobou vládnou trhu primárně fundamentální, makroekonomické události. Ať už je to FED se svým QE, Obama se zdravotní reformou, republikáni s dluhovým stropem, ECB se snižováním úrokové sazby nebo přímořské státy EU s dluhovým problémem, nelze jen na základě fundamentu bezhlavě do obchodu vstupovat nebo z obchodu vystupovat. Fundament nám dává dlouhodobý „názor“ trhu, ale je jen na investorech, kdy obchod otevřou a kdy jej uzavřou. Ať už obchodujeme akcie, komodity nebo forex, vždy platí jen jedno.
SELSKÝ ROZUM JE KLÍČEM K ÚSPĚCHU!
Jak správě investovat? Je lepší dát peníze do fondu nebo je vložit do longu na akciovém indexu? Kdybych jen úplně hloupě longoval index S&P500 od roku 1980, měl bych za 33let aktuální zisk necelých 1800%. Což by bylo průměrně cca 55% ročně.
OK je to trošku zkreslené, protože průměrný roční zisk je počítán z počátečního kapitálu, ale co tím chci říci? Jaký fond nebo jaká banka nám nabídne takové zhodnocení? A také se zároveň ptám, jsme na maximu indexů? No myslím, že rozhodně ne! OK může se stát, že po ukončení QE bude nějaká korekce, ale kdy bude konec QE? Zkusme se na to dívat z delšího časového horizontu. Je možné, aby S&P500 byl na maximu, které nebude překonané třeba dalších 20 let? Tak to pochybuji! Případná korekce po ukončení QE bude v řádu měsíců, ale určitě ne v řádu let. Myslím si, že nástup na korekci po případném ukončení QE bude jeden z nejlepších obchodů pro budoucích několik let. Dokonce i držitel poslední Nobelovy ceny za ekonomii Eugene Fama uvedl, že podniky podle něj po krizi z let 2008 a 2009 zvýšily svou efektivitu. „Reakcí firem bylo zeštíhlování a výrazné zvyšování efektivity. Staly se tak vysoce ziskovými a ceny jejich akcií rostou.“ Aktuální čistý růst bych já spíše přikládal FEDu, ale skutečnost nemusí být jen jednobarevná a je dost možné, že za růstem jsou i jiné faktory – viz ty, které uvedl Fama. Navíc jsou indexy stále optimalizovány, tedy výkonnější firmy s potenciálem nahrazují odpadlíky – jak dokonalé, kéž bych to uměl takto efektivně i ve své firmě! Předpokládám, že asi všichni zde víme, jak jsou indexy sestaveny, např. index S&P500 je počítán z 500 akciových titulů. A ptám se – není tedy ještě lepší možnost jak akciové tituly sestavit v efektivnější a ziskovější vlastní akciový index? Důkladně jsem zkoumal výsledky všech hlavních představitelů z Wall Street a z nějakého důvodu nemohu najít nikoho, kdo by to i v ročním pohledu uměl o moc lépe než je meziroční výkon indexu S&P500. Proč tomu tak je? Dle mého názoru je to hlavně z těchto dvou důvodů.
1) Jen málo lidí to skutečně umí, protože ve většině fondů jsou amatéři, kteří instrument kupují na vrcholu a longový obchod ukončují na low a to vše ještě podle nějakého analytika, který má za úkol popsat historii a ne efektivně určovat budoucnost.
2) Pak je zde skupinka investičních fondů, které to skutečně umí, ale výnos fondu je jen o pár procent vyšší než výkonost samotného indexu S&P500. Proč? Jednoduché – všechny zisky nad 10% fond protočí do poplatků v rychle otevřených a zavřených obchodech, ze kterých mají 100% zisku oproti případnému podílu na zhodnoceném kapitálu. Stačí se podívat, jak s koncem roku roste objem obchodů ve fondech. Takže také nic moc pro „malého“ investora…
Sám znám i menší investiční fondy, které jsou spíše postavené na pár šikovných traderech s kterými investoři komunikují jako s přáteli a jejich roční zhodnocení je vskutku velice zajímavé. Jen pro zajímavost menší info ze zákulisí – těmto menším fondům je často vyhrožováno za zveřejňování vyššího než běžného zhodnocení! Zajímavé že?
Co je tedy skutečným klíčem k úspěchu?
Ano, ano,.. už jsem to psal SELSKÝ ROZUM!
Každý rozumný člověk ví, že je velice důležitá diverzifikace a stejně je tomu i s rozložením investice do více aktiv. Burza je vrtkavá a tak kombinace různých titulů nebo i fondů může v tomto případě značně pomoci, protože pravděpodobnost špatného investičního roku se výrazně snižuje. Dle mého gusta, by mělo být správně složené portfolio ziskové v každém roce – ať už přijde krach další banky na Wall Steet nebo v Berlíně přistane UFO. Určitě záleží na správě zvolené diverzifikaci, aby spolu akcie byly co nejméně provázány. Pokud nechci obchodovat celý index, stačí vybrat 15-20 akciových titulů a dbát hlavně na to, aby spolu byly tituly co nejméně provázány a to jak v tvorbě ceny v čase, tak i oborově. Jsou i další formy diverzifikace portfolia. Třeba na základě jiných obchodních strategie zvolených pro obchodování různých akcií, nebo i porovnáváním průběhů ekvity mezi různými obchody, atd. O diverzifikaci by se dala napsat celá kniha nebo alespoň série článků a třeba se k tomu i někdy odhodlám. Dnes mi šlo hlavně o to, abych poukázal na to, že je lepší se o své peníze starat sám než je vkládat do velkého fondu. Když už to někdo neumí dokonale sám nebo investování nechce věnovat dostatek svého času, tak potom je nejlepší volbou kontaktovat skutečně šikovnými tradery, pro které je primární zájem zhodnocovat i svůj vlastní kapitál a hledat logické cesty k dosažení nadprůměrných zisků.
Možná bych závěrem můj pohled na investování shrnul takto:
Dosažení uspokojivých investičních výsledků je jednodušší, než si většina lidí uvědomuje, ale dosažení nadprůměrných výsledků je těžší, než jak to skutečně vypadá!
Přeji všem pěkné prožití svátků a hlavně štědrý rok 2014!
Děkuji všem za případný like,
Stanislav Čepelka
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Zajimavy clanek! Nicmene pozor, S&P 500 nedosahuje 55% rocne, ani nahodou. Vysledna hodnota indexu dnes oproti 1980 je dusledkem tzv. compound metody…nutno reinvestovat zisky kazdy rok…Od r. 1980 se jedna o rocni zhodnoceni 8,58% bez reinvestic dividend a 11,55% s reinvestovanymi dividendami. Napr. financni kalkulator zde: https://dqydj.net/sp-500-return-calculator/
Take kvalitni hedge fondy obvykled dosahuji vyrazne lepsich vysledku historicky nejen prumerne rocne, ale hlavne na rizikove ocistene bazi. Napr. S&P 500 mel drawdown v r. 2008-2009 pres 50%, coz temer zadny nediverzifikovany investor do jinych aktiv nevydrzi (Nasdaq 100 pres 80% v r. 2001-2, atd.). Kvalitni fond nikdy nedopusti vyssi pokles jak 20% rocne. Samozrejme, vsak, jedna se o fondy s aktivni spravou ne pasivnim nakup a drz…Pasivni fondy maji skutecne obrovsky problem prekonat index jak na absolutni, tak rizikove ocistene bazi…
Pěkný článek!!
Pan Lembák asi neumí číst,.. jasný, že SP500 nedosahuje ročně 55%,.. ale pokud by longoval obchod od 1980 měl by dnes 55% průměrné roční zhodnocení,.. a to sedí!
Viz to co píše autor:
OK je to trošku zkreslené, protože průměrný roční zisk je počítán z počátečního kapitálu, ale co tím chci říci?
Jinak musím v celku souhlasit, neznám žádné investory co jsou spokojeni s fondovou investicí,.. ale na druhou stranu je velice složité si investice řídit sám 🙁
Je možné, aby S&P500 byl na maximu, které nebude překonané třeba dalších 20 let?
je to mozne …
https://finance.yahoo.com/q/ta?s=%5EN225+Basic+Tech.+Analysis&t=my
Myslím si, že lze hovořit o zhodnocení 25,5% ročně. 1,255 na 33 = 1800.
Samozřejmě je třeba ještě odečíst inflaci.
Vždyť je to všechno špatně, správně má být 1,0915 na 33 = 18 (1800/100=18). Tedy roční nominální zhodnocení 9,15%. Reálné zhodnocení je 9,15% minus inflace.
Já autora chápu takto —>
Před 33 lety otevřel long na ceně 100, ten nezavřel a je stále otevřený až do dnešního dne, když je cena cca 1800 –> 18x větší = zhodnocení 1800% / 33 let = 54,5%
Kdybych jen úplně hloupě longoval index S&P500 od roku 1980, měl bych za 33let aktuální zisk necelých 1800%. Což by bylo průměrně cca 55% ročně. a následně dodává:
je to trošku zkreslené, protože průměrný roční zisk je počítán z počátečního kapitálu
Dnes jsem zde poprvé a to díky odkazu na FB!!
Naprosto perfekní web na fundament!!! Proč o Vás není nikde zmínka? Tohle už jsem dlooooooooooouho hledal!
Marek.Saradin:
Chápu jak to autor myslel. Nesouhlasím však, že je to „trošku zkreslené“. Ono je to hodně zkreslené a podle mne nemá taková hodnota žádný smysl pro rozhodování o investicích.
Pepan:
Naprostý souhlas,… správně by to mělo být v meziročním pojetí – asi to chtěl udělat zajímavější, ale slovy všechno špatně bych to nehodnotil, protože to v článku vysvětlil.. 🙂
Ale musím uznat, že máš také pravdu – běžně se zhodnocení počítá s meziročním údajem a ne celkovým za 33 let,.. na druhou stranu musím říci, že se mi to přirovnání fondů a samotného indexu velice líbí, protože i jak píše Lembák – fondy na dlouhodobé investice mají problém samotný index překonat… pak ti stačí otevřít účet např. u IBčka, spočítat MM, kliknou na myš a peníze jsou v bezpečí a ne u nějakého pochybného fondu,..
Marek.Saradin: V těch procentech za 33 let se určitě shodujeme. Pokud jde o investice, tam si myslím, že není ani tak podstatné, zda investor dokáže překonat trh (index), nějaké to procento nerozhoduje. Za podstatnou považuju „věčnou otázku“ zda ten růst (HDP, indexy) lze nějak švindlovat do nekonečna. Když ne, tak je tady stále riziko velkého pádu, po kterém už nedojde k návratu. Mírný růst HDP je dosahován prudce rostoucím zadlužením. Kdy se toto rozevírání nůžek stane neudržitelným?
Zase z toho nedělejme konec světa,..
Už je to jak konspiračka s Oraclem,…
Oracle: Ekonomický kolaps pred dverami
Oracle: Kolaps ktorý neprišiel?
Oracle: Kdy už konečně přijde ať mám pravdu 😀
Atd, atd,.. je to pořád dokola a ve finále to je všechno úplně jinak…
Rok 2008-2009 se přežil,… to že se někomu zdá, že v ČR je nějak hůře no dost možná ano, protože trh je poměrně rozebraný a začít znovu podnikat je o dost složitější, ale zase jsme dnes v roli např. Německa, kdy padla železná opona a můžeme vzít naše intervenované koruny a zkusit podnikat např. na Ukrajině. A k indexům a akciím – je dost kvalifikovaných lidí, kteří si myslí, že aktuální cena akcií je OK – viz poslední majitel nobelovky…
Fama se v dnešním rozhovoru vyjádřil rovněž k současným vysokým cenám akcií. Podniky podle něj po krizi z let 2008 a 2009 zvýšily svou efektivitu. „Reakcí firem bylo zeštíhlování a výrazné zvyšování efektivity. Staly se tak vysoce ziskovými a ceny jejich akcií rostou,“ uvedl Fama.
PS.: Tím nemám nic proti Oraclovi – jeho články jsou super a vždy mě hrozně baví! 🙂
Marek.Saradin:
Kdyby centrální banky neprováděly QE, mohly by podniky zeštíhlovat sebevíc a akcie by nerostly. V důsledku nedostatku peněz v ekonomice by podniky měly menší odbyt a tedy nižší zisky. Zrádnost QE spočívá v tom, že zvyšuje bohatství jen už bohatým majitelům cenných papírů, uměleckých předmětů apod. Ostatním pomůže jen málo prostřednictvím podpor, sociálních dávek a důchodu, které díky QE mohou státy vyplácet vyšší. Spotřebu dělají masy, nikoli hrstka boháčů. Zkrátka cena aktiv se odvíjí od QE. Pokud to skončí, cenu akcii nic neudrží. Nastartovat úvěrovou expanzi v situaci, kdy jsou státy a velká část domácnosti po uši v dluzích, je nemožné.
To se uvidí, až QE omezí – také myslím, že to nebude žádná hrůza,..
Ono se to možná neuvidí. Myslím si, že QE nikdy neskončí (pokud nedojde k zásadním politickým a ekonomickým změnám ve světě). Možná se omezí (jak píšeš), ale to se pak moc neuvidí.
S případnám koncem QE nás čekají ještě zábavné měsíce!!! A to zrovna příští týden ve středu…
https://czech.ruvr.ru/2013_12_11/Severni-Korea-prodava-zlato/
No,.. musí něčím tu armádu živit 🙁
Jen pro doplnění co jsem teď našel na netu,.. S&P500 stoupl o 24 procent v roce 2013. Tři kola monetárního stimulu od centrální banky pomohly zhodnotit akciový index o více než 160 procent z 12-letého minima od roku 2009.
Vztah QE a S&P500 jsem komentoval tady:
https://proinvestory.cz/americke-akcie-v-rukou-j-yellen
Doporučuji zejména graf v článku
Dvořák: no to je super graf! skutečně jsem zvědavý, jakou bude mít reakci případné omezení, ukončení QE!
Stále víc jsem přesvědčen, že k žádnému výraznému omezení nebo dokonce ukončení QE nedojde. Viz např. včerejší prohlášení Bernankeho: https://finance.yahoo.com/news/trim-qe-fed-no-less-193429665.html
Jen minimum lidí si po první dávce heroinu (prý je to úžasný a nepopsatelný pocit) nedá další a pak další a další…a všichni víme, jak to obvykle končí…
Jinak sám jsem se zamýšlel nad (jednoduchými) strategiemi, jak „překonat“ trh (trhem myslím index S&P500). Myslím bez tradingu, obchodování sem tam (s poplatky), věnování tomu spousty času na různé analýzy apod.
Napadly mě minimálně dvě možnosti:
1/ ETF zaměřené na akcie spin-off společností, např. ticker CSD na NYSE. Dle výzkumů dosahují takové akcie dlouhodobě vyšší výkonnosti než trh.
Stručné info v angličtině např. zde: https://beta.investinganswers.com/investment-ideas/value-investing/boring-trick-has-outperformed-sp-500-45-6874
2/ Nízkonákladové ETF zaměřené na dividendové akcie. Pokud by ještě dalším kritériem pro výběr akcií byla valuace společností (nějaké fundamentální ukazatele myslím), tím lépe. Vyplacené dividendy samozřejmě reinvestovat zpět, neprojídat:-) Takových ETF je spousta. Dle výzkumů dosahují investice do dividendových akcií dlouhodobě vyšší výkonnosti oproti akciím společností, které dividendy nevyplácejí nebo vyplácejí jen nepatrné dividendy.
Samozřejmě, že v roce 1980, kdy pan Čepelka teoreticky začal investovat, žádná taková ETF neexistovala. Ale máme obrovskou výhodu, že nyní již ano, a jsou přístupná i drobným investorům. Jen je třeba se zorientovat v záplavě těch ETF, dnes už jsou jich tisíce, nezapomenout nahlédnout do prospektu fondu, podívat se na roční poplatek, který si fond účtuje (čím nižší, tím lepší) atd. atd.