Cena ropy se opět přibližuje v posledních seancích spíše ke 40 USD za barel než aby existovala tendence se přehoupnout přes 50 a dostat se i přes 60, kde vidí OPEC cíl k fiskálnímu vybalancování svých členských zemí. Po nepřesvědčení investorů po svém zasedání to byl také report americké vládní Energetické informační agentury o nárůstu zásob o 3,3 miliónů barelů v období, kdy obvykle dochází k jejich poklesu před nástupem letní motoristické sezóny. Navíc EIA predikuje nárůst produkce USA přes 10 miliónů barelů za den do roku 2018, celosvětový pokles zásob v tomto roce o pouhých 0,2 miliónů barelů za den a v příštím roce jejich pokračující zvyšování o 0,1 miliónů barelů za den. Dále podle společnosti Shell se Nigérie chystá obnovit dodávku 250 tisíců barelů za den, což představuje pětinu dohoduté redukce OPECu. Podobně Lybie po stávkách má obnovit 270 tisíc barelů za den ze saharských vrtů a tak dále.
Před pár dny publikovaný BP Statistical Review of World Energy 2017 report poukazuje na slabší růst globální poptávky po energiích v roce 2016, třetí rok v řadě kolem 1% (polovina průměrného růstu minulé dekády). Z toho se polovinou na tomto růstu podílela Čína s Indií. Na druhé straně, konkrétně u ropy se však spotřeba komodity zvýšila o 1,6%, nad 10-ti letým průměrem. Globální produkce ropy pak rostla jen o 0,5%, nejnižší tempo růstu od roku 2009. Produkce OPECu se zvýšila o 1,2 miliónů barelů za den, zásluhou podstaných dodávek z Iránu, Iráku a Saudské Arábie. Na druhé straně se těžba snížila o 0,8 milonů barelů za den u producentů mimo kartel (největší poklesy u USA a Číny!). Zde je tedy patrné, jak důležité je vnímaní trhu dodržování produkčních škrtů OPECu a zda je a bude dostatečné. Podle Mezinárodní energetické agentury má však také těžba producentů mimo kartel příští rok dosáhnout 1,5 miliónů barelů za den, což je více než očekávaný růst poptávky.
Velkým vítězem je dle společnosti BP růst segmentu obnovitelných zdrojů, který zaznamenal zhodnocení 12%. Pohlédněme na růst jednotlivých zdrojů spotřeby a podílů primární energie od 60-tých let a predikce na léta nadcházející:
Podle reportu New Energy Outlook od Bloomberg New Energy Finance klesají náklady na produkci větrné a solární energie rychleji než se očekávalo. Do roku 2040 má být ve světě investováno 10,2 biliónů dolarů do nových produkčních kapacit elektřiny a dvě třetiny z toho připadnou dle reportu na alternativní zdroje. Větrná a solární energie má do roku 2040 nabýt podílu 48% celkové nainstalované elektrické capacity ze stávajících 12%. Náklady na solární energii poklesly za poslední dekádu o 75% a mají jít dolů dalších 66% během následujících 25 let. Podobně má dojít k značnému rozšíření elektromobilů.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny aktivního kontraktu na WTI ropu a její komoditní spread s kontraktem pro konec tohoto roku na burze v Chicagu (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: