Technická analýza není moje parketa, proto se o ní zde na webu moc nedozvěděli. Tuhle oblast s radostí přenechám povolanějším.
Proto pro vás bude seriál technické analýzy připravovat Česká Národní Asociace Technické Analýzy. Půjde to pomalu krok za krokem, první část se věnujeme Anatomii burzovního grafu.
Základním nástrojem technické analýzy je cenový graf. Ukazuje nám vývoj ceny podkladového aktiva v čase. Nejrozšířenějším typem grafu je graf svíčkový, nebo čárový. Oba grafy ukazují tu samou informaci, pouze vizuálně trochu jinak. To, kterou vizuální formu cenové akce uživatel zvolí, necháme plně v jeho režii, protože pro dnešní článek to není důležité.
Zaměříme se totiž na základní stavební kámen cenového grafu, kterým je každá jednotlivá svíčka nebo čára. Když se detailně podíváme na svíčku (čáru), tak díky ní můžeme identifikovat čtyři klíčové ceny – otevírací, zavírací, nejvyšší a nejnižší (z angl. Open, Close, High, Low).
Na ilustraci 1 vidíme stejnou cenovou akci zobrazenou jak ve formě svíčky, tak ve formě čáry.
Cenové rozpětí, které svíčka pokrývá, se nazývá zkráceně rozpětí nebo se používá i anglický výraz range. Rozpětí vlastně představuje rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší dosaženou cenou podkladového aktiva během formování dané svíčky (čáry).
Svíčka se skládá z takzvaného těla a stínů. Tělo představuje cenové rozpětí od otevírací ceny k ceně zavírací. Stíny představují cenové rozpětí mezi nejvyšší a nejnižší cenou a tělem svíčky.
U cenové čáry identifikujeme pouze levý výčnělek, který vždy představuje otevírací cenu. Pravý výčnělek vždy představuje cenu zavírací. Vrchol cenové čáry představuje nejvyšší obchodovanou cenu během tvorby čáry a dno čáry představuje nejnižší obchodovanou cenu.
Na Ilustraci 1 je jak svíčka tak čára vybarvena do zelena. To je standardní nastavení softwaru NinjaTraderÒ, ale není nijak významné, protože každý software umožňuje uživateli vlastní nastavení barev růstových i klesajících svíček nebo čar podle jeho preferencí.
Zobrazené svíčky jsou zelené, rozuměj rostoucí, protože jejich otevírací cena je nižší než cena zavírací.
Podrobněji si o cenách Open, Close, High a Low povíme v příštím článku.
Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká Národní Asociace Technické Analýzy (ČNATA). Pořádáme praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Přijďte se bezplatně podívat na jedno z našich členských pracovních setkání. Více informací naleznete ZDE.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Vypadá to, že tu vypadly obrázky.
Já je vidím. Můžete to prosím zkusit znova? Díky.
Už je taky vidím.
Díky za info.
Kdyby byly zase jakékoliv problémy, ozvěte se.
Proboha, co to bylo za amatéra, který dělal ty obrázky?!!
Šipky se stínem a růžové popisky na růžovém pozadí?!! Nezlobte se, ale vypadá to, jako by to dělalo 8 leté dítě…