Ve zpravodajství se Ukrajina, zejména díky již několik týdnů trvajícímu příměří, pomalu stáhla z předních pozic. Na titulní strany se dostaly hlavně sankce Evropské unie proti Rusku. Tato válka se na přední stránky nedostala. Jde o boj o titan, respektive o podíl na globálním trhu s tímto strategickým kovem.
Titan je strategický kov zejména pro letecký průmysl, zároveň však jde o strategický kov pro Rusko. Například americký Boeing odebírá Titan z Ruska, konkrétně od společnosti VSMPO-AVISMA. Navíc v létě podepsal dlouhodobou smlouvu o spolupráci až do roku 2022.
Export této společnosti do USA loni činil cca 380 miliónů dolarů, z obratu přibližně 1,6 miliardy (export do Evropy činil 400 mil USD, prodej v rámci Ruska 670 mil USA). Při vysokých fixních nákladech by byl čtvrtinový výpadek tržeb pro společnosti kritický.
Alternativním dodavatelem pro Boeing by se nejspíše stala Ukrajina. Vždyť Spojené státy hledají možnosti financování kombinátu na zpracování titanu v ukrajinském Záporoží za účelem rozšíření tamní produkce. Produkce tohoto kombinátu byla loni v porovnání s ruským kombinátem cca třetinová.
Aby Boeing a další američtí odběratelé mohli zastavit spolupráci s ruským kombinátem, potřebují nejprve násobně zvýšit produkční kapacitu toho ukrajinského (a nyní Boeing v obavě před přerušením ruských dodávek raději vytváří větší zásoby titanu, než je obvyklé). Celkové nezbytné náklady takovéhoto navýšení jsou odhadovány na 3 miliardy dolarů, při ročním obratu mezi 500 až cca 1 miliardy dolarů. I
Návratnost takovéto investice by byla velmi dlouhodobá, šlo by tak spíše o geopolitickou, než finanční investici.