Toto je článek, který by byl od října dostupný pouze předplatitelům
…
Jako událost týdne jsem vybral prezentaci Johna Williamse – šéfa pobočky Fedu v San Franciscu. Její název je „Bubbles Tomorrow and Bubbles Yesterday, but Never Bubbles Today?“, prezentace prošla prakticky bez povšimnutí.
Podle něj bubliny vznikají jako nezamýšlené důsledky monetární politiky. Proto se jich nezbavíme, jejich vznik je důsledkem lidské přirozenosti. Přitom ale bubliny a následné pády cen různých aktiv ovlivňují i chod reálné ekonomiky.
Toto se dá prokázat i na modelech oceňování aktiv. Bohužel tyto modely jsou prakticky všechny založeny na podobných předpokladech – stejné základní faktory, racionální chování investorů a jejich racionální očekávání. Ne vše však vždy funguje. Jakékoliv odchylky jsou nazývány paradoxy, anomáliemi či něčím podobným.
Bublina je téměř vždy nazývána bublinou až ex post, nikoliv v době její existence. To, co by mělo být správně nazýváno bublinou, je ospravedlňováno vlivem změněných fundamentů, změnou everze k riziku či něčím podobným (vzpomeňme roku 1998-1999ú, kdy „nová ekonomika“ ospravedlňovala prakticky jakékoliv ceny „dot-com“ akcií.
Pokud se použije klasický model oceňování aktiv, pak se současná cena aktiva rovná diskontované hodnotě budoucích příjmů (pravidelný příjem (dividendy, úroky, nájemné – vše může v čase i růst) + prodejní cena aktiva). Čím větší růst pravidelného příjmu v čase, tím větší diskontovaná hodnota těchto příjmů a tím menší dnešní dividendový výnos.
Tato očekávání by však měla být racionální, ne vzdušné zámky. Korelace mezi dnešním oceněním a budoucím růstem příjmů (dividend u akcií, nájmů u nemovitostí) se ve Spojených státech ukázala jako statisticky nevýznamná. Šlo tedy o typické vzdušné zámky, tedy bublinu.
Ve hře zůstává ještě diskontní faktor, tedy sazby, jakou jsou budoucí příjmy diskontovány na dnešní úroveň. Pokud bychom ale změnu diskontní faktoru měli za hlavní příčinu změny ceny aktiv, mělo by ta řadu dalších dopadů. Třeba že by investoři měli očekávat výnosy podle současného ocenění aktiv. Když je ocenění vysoké, výnosy by měly být nízké a naopak.
Na akciových trzích to však funguje přesně opačně. Když je ocenění vysoké, investoři očekávají vysoké budoucí výnosy a když je ocenění nízké, investoři očekávají nízké výnosy i do budoucna – což potvrdily i výzkumy Gallupova ústavu z let 1996-2013 provedených ve vztahu americkému akciovému trhu.
Přesně toto chování investorů je důvodem vzniku i konci bublin všeho druhu. Cena aktiv se díky výše popsanému chování (když to roste, tak to poroste i nadále) výrazně odchýlí od diskontované hodnoty budoucích příjmů. Zpětná „pozitivně naladěná“ smyčka, respektive bublina je tu.
Nový model oceňování aktiv by měl mít v sobě zabudovanou funkci eliminace těchto smyček.
Všichni, kdo se pohybují na kapitálových trzích, y si této smyčky měli býti vědomi. Tradeři ji mohou využívat ke svému prospěchu, dlouhodobí investoři se zase musí naučit ji ve svých výpočtech eliminovat.
Podle autora jsou klasické bubliny (tedy pohyby cena aktiv beze změny fundamentů) událostmi, které nemají vliv na ekonomiku, jsou součástí chování ekonomiky jako celku. Proto by se měl změnit i pohled Fedu na to, zda a případně jak jeho kroky ovlivní ceny aktiv.
Bubliny to byly a nadále budou.
Fed musí vzít v úvahu, že investoři se chovají jinak, než předpokládá klasická finanční teorie a upravit podle toho své chování. Pokud to neudělá, může svými kroky v budoucnu vyvolávat nechtěné bubliny.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Už teraz môžem povedať, USA je gigantická bublina (EU je takisto bublina), ktorá začala praskať, lebo maloobchodný predaj klesá, tak isto aj predaj domov atď, de facto jediné veci čo rastú sú vojenské výdaje, úrokové sadzby a celková zadlženosť.
Bublinou je dokonca aj Grécko. Hoci mľandravou. Ak by sa do neho nepupmoval vzduch premený na poukážky a bity, už by dávno táto bublina vyfučala.
Občas se našel někdo, kdo bubliny včas detekoval a varoval ostatní. Samozřejmě takovému člověku není nasloucháno… Bublina má totiž jednu nepěknou vlastnost, dokud roste, všem se daří a když po prasknutí přijdou lidé o značnou část svých aktiv a iluzí, přemýšlejí jak se to mohlo stát. To už je pozdě. Navíc bublin je hodně a praskají postupně.
Vzhledem k tomu, že Summers stáhl svou kandidaturu na šéfa FEDu, bude s největší pravděpodobností šéfkou Yellenová. Ta je ještě více pro-QE naladěná než Bernanke, takže se možná nedočkáme omezení QE, ale třeba ještě jeho zvýšení. A bublina může růst ještě více..
Osobně tedy některé akcie nakoupím (právě analyzuji vhodné tituly), protože věřím v pokračování akciové rally a překonávání alltime highs..
Toxic alebo platí to, že „loď sa potápa potkany utekajú“ a vie, že by z toho sa nevylízal ako šéf FED-u, takže „pocty“ ponecháva niekomu inému.
Malý fakt Summers bol ten kto presadil u Clinton-a zrušenie Glass-Steagalovho zákona, čo bolo dôsledkom krachu 1929 a presadili ho bankári práve preto aby stabilizovali bankový systém USA, a tento zákon robil svoju prácu do roku 1998-1999.
Ad Grécko, mal by opustiť €-zónu a nechať sa zotaviť (maniaci posadnutý kontrolou ju ale po dobrom nepustia) a čo sa týka jej štatútu bubliny, tá sa môže nafukovať ako chce, pôvodnej veľkosti nedosiahne.
Draghi (ECB): Proces zotavování ekonomiky zemí platících eurem zůstává slabý, zatímco míra nezaměstnanosti se stále drží vysoko (ČTK)
Možná jsme zažili nejkratší válku v dějinách:
https://www.zvedavec.org/komentare/2013/09/5659-agrese-skoncila-v-okamziku-vypaleni-dvou-balistickych-raket.htm
kubik – JJ, také jsem to četl, asi to tak bylo…Putin udělal mistrovský diplomatický tah, ale nevěřím, že destabilizace Blízkého východu tím končí. USA uvažují asi takto, když to nejde tudy, půjde to jinudy.
Doklad zde: https://czech.ruvr.ru/2013_09_15/Prezidenti-USA-a-Iranu-si-vymenili-poselstvi/
Je nutné si uvědomit skutečnost, že Írán je cílem USA číslo jedna a hlavně proto, že není závislý na petrodolaru…
https://czech.ruvr.ru/2013_09_15/MZV-Iranu-chemicke-zbrane-v-Syrii-pouzili-ozbrojenci/
Pro kubik
Polovina syrských rebelů jsou džihádisté a islámští radikálové
Bezmála polovina bojovníků válčících v Sýrii proti silám prezidenta Bašára Asada patří k džihádistickým a radikálním islamistickým skupinám. V pondělí to uvedl britský deník The Daily Telegraph.
Celý článek vyšel dokonce na novinkách.cz zde:https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/313473-polovina-syrskych-rebelu-jsou-dzihadiste-a-islamsti-radikalove.html
No to je objev…. Jsou to totiž ti samí džihádisté, kteří byli najímáni, aby destabilizovali Libyi. Už jsem o tom psal dávno, naposledy 27. 8. zde:https://www.czechfreepress.cz/blizky-vychod/utok-na-syrii-se-jevi-byt-neodvratitelny.html
Cituji kousíček mého textu: „Nikdo také neřekl, jaké opatření by byla použita proti syrským povstalcům, kdyby se ukázalo, že chemické zbraně použili právě oni. O možnosti zásahu proti povstalcům, mimochodem nejradikálnějším, fanatickým islamistům napojených na Al Káidu se vůbec neuvažuje. Naopak těmto lidem se ve zvýšené míře dodávají nejmodernější zbraně.
Nelze se pak divit, že po světě bude přibývat útoků, právě těchto radikálních islamistů, proti křesťanské civilizaci a kultuře. Sami jim dodávkami zbraní v tomto napomáháme.“
To pro kubika a pro ty, které to zajímá.
Jsem rád, že lidé už nevěří těm báchorkám o vývozu demokracie a o ochraně lidských práv, protože nejvíce lidských práv porušují právě ti, které tak vehementně podporujeme.
Ropa už smazala nárůst způsobený Sýrií, přesvědčení o diplomatickém řešení narůstá
16.9.2013 17:23
Ropa Brent se nyní obchoduje kolem $111. Při eskalaci konfliktu šla nad $ 115 a to nedošlo k vojenskému zásahu. Pokud by došlo k zásahu mohla by být až $125.
Zde je pěkně vidět jak je ekonomika s politikou propojena.
Tímto se odhlašuji a dávám prostor ostatním.
Toxic popísal výborne psychológický zdroj rastu bublín. Ešte by mohol napísať, pri akých hodnotách by stratil dôveru v nakupované aktíva.
Bez ohľadu na to ale pri tomto vývoji fyzická ekonomika raz stratí svoj výkon a hodonota aktív pôjde dolu aj bez dôvery, či nedôvery. Na výber už nemáme.
Zavacky: Důvěru ztratím, až tomu bude sentiment (ne)přát, může to být pár dní, týdny, měsíce.. Nejsem věštec, abych předpovídal nějaké hodnoty.. Ale dokud se bude tisknout ostošest, dle mého názoru bude akciová rally pokračovat, tak proč se nesvézt..:)
Co výprodej dluhopisů?
Zdá sa, že moja poznámka o potkanoch a o potápajúcej sa lodi bola správna: https://www.zerohedge.com/news/2013-09-16/time-cross-donald-kohn-out-too
-má to asi súvislosť s nezmyselnosťou fiat meny (video): https://www.zerohedge.com/news/2013-09-16/monday-humor-insanity-fiat-money
Asi VoDo mal poznámku o „smart money“, že snažil ich postaviť do nepriaznivého svetla (sugeroval že väčšina z nich je vol na ktorého sadla šťastena). Myslím si, že nemal pravdu, ekonomické fundamenty jasne hovoria (v roku 2000 a 2007 jasne hovorili), že na burzách (a na trhoch s nehnuteľnosťami) je bublina, pretože FED a ECB tlačí peniaze.
Takže odstúpenie niekoľkých kandidátov na vedúcu pozíciu FED-u, nepriamo potvrdzuje to čo som povedal o „smart money“, že dávno odišli z akciových trhov, lebo čakajú na krach.
Podľa správ, nakupujú akcie ťažiarskych firiem, ťažiace primárne zlato a striebro+platinové kovy, asi zohľadňujú veľkosť dividend, potenciálne náleziská a ROI.
Pre Toxic.
Práve o to zvezenie ide. Ale je vylúčené, aby to pokračovalo donekonečna. Finančný sektor je odkázaný v konečnom dôsledku na fyzickú ekonomiku a tá túto akceleráciu nemôže uniesť. Stačí jediné malé zlyhanie a dlhom presýtený finančný sektor sa bude rúcať tak isto.
Takýto default scenár môže predbehnúť scenár hyperinflácie. To je ale druhoradé.
Obdobie pred októbrom 1929 dokladá principiálne rovnakú situáciu z hľadiska psychologického aj ekonomického.
Skrátka, rally nemôže byť nekonečná a napätia už dosahujú kritické hodnoty. Krach je relatívne blízko.
p.s.
Situácia vo FEDe len zvýrazňuje prechod od nervozity k histérii. My im do hrnca nevidíme, ale musí to tam vrieť. Prevziať teraz na seba zodpovednosť chce riadneho hrubokožca. Oni už musia vidieť, že manipulačným trikom je koniec. QE môžu skončiť, ale vzápätí ho budú musieť nahradiť niečim rozsiahlejším.
Zavacky: Nikde netvrdím, že rally pojede donekonečna, za pár týdnů/měsíců/let opět odstartuje akciový bear market. Samozřejmě, fundamenty nejsou dobré, ale kroky FEDu zcela mění situaci na trhu a to, co platilo dříve, na to se už nyní nedá spolehnout. Opravdu si myslíte, že zrovna nyní to vše krachne? 🙂 To tu někteří tvrdí intenzivně už několikátý rok a ne a ne to přijít 🙂
Samozrejme neviem, kedy dôjde k prepadu. Išlo mi skôr o tie Vaše vyjadrenia v duchu :
„Ale dokud se bude tisknout ostošest, dle mého názoru bude akciová rally pokračovat, tak proč se nesvézt..:)“
. Z toho vyplýva, že budete veriť aj o týždeň, mesiac, rok. Nikdy vlastne nebudete vedieť, kedy máte prestať. Sentiment to nemusí nijako zaregistrovať. Ten sa riadi svojimi zákonitosťami. Ale raz rally skončí. A to je ten rozpor vo vašej viere „tlačenie=pokračovanie“.
Toxic a sme pri psychológií davu, zatiaľ HFT algoritmy dvíhajú ceny akcií (a stláčajú dole ceny kovov) a malí investori sú v kľude, vďaka sentimentu.
Čo sa stane keď nie jeden ale viacero algoritmov sa „zblázni“? Nebude to ako na NASDAQ pred nedávnom, ale horšie, pretože vtedy to dokázali zastaviť čas.
Panika a pád trhu bude najmenší problém. Bez ohľadu na to, kto koľko peňazí vytlačil.
Iný scenár bude krach jednej väčšej regionálnej banky v EU, spôsobí to podobný podobný veľký problém, krach väčších bánk a kolaps finančného systému a ekonomík.
Takže je naozaj dobrý nápad viesť sa na vlne? Nebolo by lepšie odísť z trhu s istou výhrou a zakonzervovať si bohatstvo?
Zavacky: Každý člověk má, naštěstí, jiný pohled na dění kolem sebe a jinak na vzniklé situace reaguje. Někdo neudělá nic, jiný se krátkodobě sveze, další nakoupí put opce, drahé kovy .. V současné době vidím v krátkodobém horizontu pokračování býčího trhu, jak to budu vidět pozítří, příští týden, za měsíc, to netuším. Každopádně jsem připraven reagovat pokud se něco změní..
A o tom to je. Kouzlo a vzrušení. Vést se na bublině, vědět, že praskne a vystoupit včas před jejím zánikem…Jedni vystoupí včas jiní ne. Záleží na správném odhadu a dostatečném množství správně vyhodnocených událostí.
Este nezabudnite do tradingu zaratat aj to, ktorym smerom to tlacia manipulatori :-):
https://www.globalresearch.ca/big-banks-manipulated-gold-and-silver-markets/5350086?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=big-banks-manipulated-gold-and-silver-markets
„Vést se na bublině, vědět, že praskne a vystoupit včas před jejím zánikem“
aneb velmi pekna teorie, troufam si tvrdit, ze minimum prispevatelu se od roku 2009 veze na bezprecedentnim krasnem rustu indexu (pokud nekomu krivdim a za tuto dobu mu na ucte naskakalo mnoho zaslouzenych milionu tak gratulace, ale ja nikoho takoveho neznam).
Proc? protoze ze jsme (asi) v bubline se vetsinou pozna az pohledem na levou stranu grafu po mnoho letech jejiho formovani, kdy si clovek zpetne rekne „ze ja nebyl optimistejsi“ protoze to timto zpetnym pohledem bylo prece uz kdysi zcela jasne a pruhledne ze…
Ale pomerne casto je to o tom, ze kazdy rust na nova patra je obhajovan umelou bublinou a kazda korekce je jasnym zacatkem toho kolapsu, mno a nekomu toto zvlastni opacne smysleni vydrzi i celou jeho investorskou karieru, snad to dobre vynasi…
proste aktualne velmi dlouho rosteme, a muzeme klidne pomaleji rust i dalsich 5 let neni zadny duvod proc bychom rust nemohli, stejna jako muzeme dalsich 5 let klesat, proc bychom neklesali – jsme proste jen a jen ve vleku udalosti ktere neovlivnime a jen naivne sazime na cernou a bilou. Ale snazit se odhadovat co bude za mesic nebo za rok patri spis do sekce vykladani z karet, je tam tolik promennych ze predikce (at podozena miliony clanku a ananlyz) je IMHO tak akorat ztrata casu, trhy si delaji co chteji a ne to co my bychom radi ze…
prirozenosti indexu je ze stoupaji, at se to nekomu libi anebo ne, a za kazdu korekci anebo dalsi umely konec sveta budme radi, je to moznost nakoupit za polovicni ci ctvrtinove ceny, kdo ma pocit ze ted je to proste „jine“ tak hodne stesti, kolikrat ja uz to za svuj zivot slysel ze ted je prece doba „jina“, ne, IMHO neni. 🙂
pkud indexy propadnou za nekolik mesicu o 70 procent, je to dar z nebes, ale takove stesti nas potka zase az s novou vlnou investoru, ti stavajici si strach z let 2008 jeste dobre pamatuji a musime pockat na nove krky, ktere jej jeste nepoznaly a na to je IMHO jeste brzy…
Lulinak, stačí sa pozerať na fundamenty z posledných 6 mesiacov v historickom horizonte a hneď je vidieť, že akciové trhy sú bubliny pred prasknutím.
Akosi sme sa vzdialili od toho najpodstatnejšieho a to, že v súčasnosti už ide o globálnu bublinu. Tu už nejde o momentálny zisk, ale o celkovú konečnú stratu a to aj na fyzickom majetku. Papierové aktíva stratia obrovské hodnoty, ale aj dom,pozemok, zlato v komíne.
Je načase uvažovať o novom fin. systéme, kde by inflácia bola postavená mimo zákon. Na to by sme mali myslieť a robiť osvetu.
Iste pán Zavacký, bublina je globálna každá malá náhodná porucha ju môže vypustiť, a to sme nehovorili o zámernej sabotáži.
Takže šaráda na tému všetko je OK bude pokračovať do oznámenia výsledku Nemeckých volieb, potom Berlusconi potopí vládu Talianska; Španielske a Grécke banky spolu s Deutsche bank skrachujú.
Poznámka: Posledný som písal napolo vážne, napolo žartom. 🙂
To Zavacky:
Máte na mysli měnovou inflaci?
„Na to by sme mali myslieť“ – Máte nějaký konkrétnější návrh?
Podle mě jsme právě v této chvíli ve fázi, kdy velcí hráči(smart money) prodávají své akcie retailu(dumb money). A data to potvrzují(čisté nákupy cenných papírů 56,7M oproti -19M v min. obd.) Propady začnou při jakékoli zámince až budou vyprodáni.
davam jen odkaz, staci si precist posledni odstavec, co si Petra Fialu pamatuju jeste ca z let 2008 taky se jen uz 5 let neustale divi ze trh roste kdyz rust nema a stale vyhlizi ten finalni vrchol ….a on proste nikde. Jiny by mozna rekl ze je to naprosta ztrata casu…
https://www.finecharts.cz/articles/735-jak_to_vypada_s_us_dluhopisy_pred_zasedanim_fedu.htm
Lulinak: No posledný odsek síce dáva zmysel, ALE aj minimálne priškrtenie (t.j. 5 miliárd) môže vyvolať paniku na akciových trhoch, pokiaľ samozrejme sa nešpecifikuje kto nedostane tie peniaze.
To ale neznamená, že niekde inde nevypukne panika a nezmetie so sebou niečo iné, ktorá zas vyvolá reťazovú reakciu, ktorá nakoniec položí celý finančný a ekonomický systém na lopatky.
PS: Neverím, že FED teraz priškrtí, ALE skôr či neskôr bude musieť.
Pre Sousedíka: V podstate v tom duchu ako som to napísal. Začať tým, že zjednotíme záver našich diskusií na tom, že peňažná inflácia je príčinou dnešných a budúcich problémov a toto prenášať do všetkých ďalších diskusií. Čím viac ľudí to bude počúvať a čítať, tým menej priestoru bude pre ideologických plánovačov vymeniť jeden inflačný systém za druhý inflačný.
Je to generačná úloha. A ešte viac historická, lebo takmer všetky systémy doteraz skončili ako inflačné.
Pre Oracle:
Som presvedčený, že FED nepriškrtí expanziu natrvalo. Bude musieť zachraňovať blízke nebezpečenstvo. To vzdialené bude vždy druhoradé. Zosype sa to samovoľne. Tak ako viackrát v histórii. Keď som pozeral do histórie, nenašiel som ani jeden prípad, že by manipulátori meny zastali pred kolapsom. Vždy to ťahali do konca. Čisto psychologicky – nemajú inú možnosť.
Pro Zavacky: Přesně tak. Historie je pamětí lidstva a potvrzuje to co píšete.
to Zavacky, all
.. nedal byste nějaký tip na dobrou knihu k tomuto tématu? (historie měnových kolapsů)
Dík.
Celkem dobrý je dokument Vzestup peněz s Nialem Fergusonem:
https://www.youtube.com/watch?v=yiauJLPnzUk
Nebo si vygooglite něco o JOHN LAWovi, popř. https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomie-inflace-v-rimske-risi-de5-/p_ekonomika.asp?c=A090505_170230_p_ekonomika_wag , nebo https://ekonom.ihned.cz/c1-45304810-pad-rise-evropske . supr jsou texty Andreas Poppa na youťup je dobré shlédnout Andrease Clausse https://www.youtube.com/watch?v=PRH_iZiKpT0 a https://www.youtube.com/watch?v=6BO5NCcoZRw a blogy Milana Zeleného na aktualne.cz
Treba pozrieť naozaj mnoho rozdrobených zdrojov. Takým väčším je Huerta de Soto – Peniaze, banky a hospodárske krízy. Najlepšie zdroje sú z Rakúskej školy. Vynikajúci je Rothbard ale aj historické pramene napr.z obdobia 3.stor. Rímskej ríše a obdobia Franc.burž.revolúcie.
Snažím sa rýchlo prečítať mnoho materálu a sústrediť sa na obsah, takže mnohé menej významné mená a diela som pozabúdal.
Mnohé udalosti sú zaznamenané len veľmi stručne a v neznámych prameňoch.
Mimoriadne dôležité sú inflácie(expanzie)zlata. To si treba nechať na koniec.
No co jsem říkal, akciové indexy nám letí do stratosféry 🙂
Pro Zavacky:
Mimo zákon, hm, to bude asi hodně těžké. Myslíte, že alespoň většina ekonomů sdílí Váš názor? Přece, když roste HDP musí růst i objem měny. 🙂
Nebude příčinou toho, co předvídáte nízká nebo vysoká úroková míra, že lidé málo nakupují, že lidé vyžadují místo měny zlato a stříbro, že CB zareagovala jinak než měla, že bohužel zbrojní průmysl nemá důvod vyrábět mnohonásobně více, že je nízká progrese, že bohatí neplatí milionářskou daň, že krizi někdo plánuje, protože se při ní vydělá nejvíce? Atd., atd., atd. 🙂
Jak tedy za této situace „přesvědčit“ člověka bez zájmu o hluboké proniknutí do problematiky (mj. právníci a politici), že důvodem je měnová inflace?
Pro Zavacky:
Kdyby měli lidé zájem (? 🙁 ) o web, aplikaci, apod., kde by zadávali své útraty, mohli by pak zjistit, že jejich osobní „index spotřebitelských cen“ je jiný než oficiální. Mohli by pak přesvědčit sami sebe o tom, co potřebují.
Velmi děkuji za námět na super knihu. Ačkoliv jsem hledal důkladně, stejně v mých rukou neuvízla, potvůrka.