Ukrajina – o co tam jde?

Během posledních pár dní se objevily analýzy, kdy se situace na Ukrajině zdůvodňuje ropovody a plynovody přes Ukrajinu. Pro předplatitele mých služeb to není nic nového, takovouto analýzu jsem publikoval již 2. prosince, tedy přes cca 10 týdny. Zde je zpřístupněná všem. Pokud chcete i nadále mít informační náskok, neváhejte.

 

Událostí posledních dní je ukrajinské odmítnutí asociační dohody s EU. Pozadí těchto událostí se česká média věnovala jen povrchně. Jde ale o událost zásadního významu. Nejde o „pouhé“ připojení k EU, ale o bitvu na evropském energetickém trhu – EU a její spoluhráči Norsko,  Turecko a Ukrajina versus Rusko, které přetáhlo Ukrajinu na svoji stranu.

Norsko totiž letos v létě překonalo Rusko a stalo se jedničkou, pokud je o export plynu do EU, EU k tomu ještě pracuje na dopravě zkapalněného plynu z Turecka přes Ukrajinu. To si Rusko nenechá jen tak líbit… a jsme u posledních událostí na Ukrajině.

Přes Ukrajinu putuje 90% plynu exportovaného Ruskem do zemí EU, Rusko se proto snaží dostat plynovody na ukrajinském území pod svoji kontrolu. Spory mezi těmito země i jsou dlouhodobějšího rázu. Mapa plynovodů přes Ukrajinu je názorná:

Ukrajina se připojila k budovanému „Euroasijskému svazu“. Dala přednost Rusku, Bělorusku a Kazachstánu před Evropskou unií, pravděpodobně i pod ekonomickými výhrůžkami ze strany Ruska.

Rusko se cítí ohroženo rodící se o přepravě zkapalněného zemního plynu (LNG) Bosporským průlivem. Tato dohoda snižuje nezávislost EU na Ruském zemním plynu. To je to poslední, co si Rusko přeje, Evropa by snadno mohla dovážet zemní plyn např. z Ázerbájdžánu. Turecko by se díky této dohodě stalo jednou z klíčových tranzitních zemí, podobně jako se o totéž bojuje v Sýrii. Pokud ukrajinsko – tureckou dohodou Rusko překazí, významně na tom vydělá.

Došlo k dalšímu oslabení pozice Evropské unie. Ukrajina se raději připojila k Rusku než k Evropské unii. Takovýto signál si EU nemůže dovolit jen tak přejít.

Tento krok je dalším na cestě k budování euroasjiské zóny volného obchodu – tam se spojí některé země, tu se spojí jiné země atd.  Zbývá ještě krok Německa a osa Berlín – Moskva – Peking nebude nic nereálného.

 

 

P.S. dne 21. února

dodávám odkaz na analýzu Ukrajina se po Olympijských hrách dramaticky změní

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Chudák Evropa, ta dopadne, milióny výchoevropanů donedávna žijících v jeskyních a lesích mají volný pohyb po rozvinutém území a zanášejího šmelinou, krádežema, žebráním a natahováním rukou ke státu pro přídavky….

  2. marwin napsal:

    to VoDo-
    asi takový průšvih to bude,jako když v Austrálii půl miliónu Aboridžinců (kteří ještě nedávno jezdili na klokanech:) vyssává australské sociální dávky (v průměru 3/4 veškerých jejich příjmů) a vzápětí je proleje hrdlem…:)

  3. Zavacky napsal:

    Je nesprávne redukovať ukrajinský problém len na energetický problém. Ide o podstatne širšiu problematiku politickú, mocenskú, kultúrnu aj ekonomickú.

  4. Pepan napsal:

    No nevím, zájem o ropu a plyn může mít EU, ale proč se do toho pletou USA? Z toho bych usuzoval, že půjde spíš o vojenské základny, tak jako v Kosovu.

  5. VoDo napsal:

    marwin: rozdil je jen ten ze aboriginci tu byli driv nez belosi a belosi jim znicili jejich kultury, a zabrali nejlepsi mista na ziti, tim neobhajuji to ze chlastaji, ale opet driv nechlastali a uzivali si dusevniho zivota. Dnes je lepsi se jim vyhnout, ve mestech.

  6. Oracle napsal:

    @Pepan:
    Idú proti Rusku, preto, lenže sa prerátali. Východ a Krym chce mať Ruské Ruble, pretože žijú z Ruska (sú ich dodávatelia), Západniari zas si myslia že keď vstúpia do EU, tak sa zbohatnú, lenže sa mýlia, lebo ich EU vysaje, pretože ani EU nemá peniaze. 🙂

  7. Jan Dvořák napsal:

    Zavacky:
    Nejde o to, že ropa a plyn jsou důvodem problémů. Ropovody a plynovody jsou však důvodem takového zájmu ze strany EU a Ruka a tamní situaci.

    Pepan:
    USA chětjí oslabit Rusko

  8. marwin napsal:

    to VoDo-jasně,to je přece běžný „civilizační“ postup aplikovaný na této planetě odnepaměti…:)
    Ukrajince čeká pár let po vstupu do EU kruté procitnutí.A pak už jen neodbytné otázky,jestli jim to za to stálo…:(
    Ale pokud tam nevstoupí,nikdy neuvěří,že by to pro ně třeba mohlo být dobré…
    Už tady máme Rumuny,takže precedens je k dispozici…:)

  9. stas napsal:

    to Dvorak: cim Rusko vyhrozovalo??

  10. stas napsal:

    Rusko vidí svoji budoucnost na severu a východě, vůbec ne na svém jihozápadě. Arktida, Sibiř, Dálný východ, Čína a Pacifik, to jsou směry, kam se ruští stratégové u budoucnosti Ruska dívají, nikoliv na umírající a rozpadající se EU nebo zkrachovalé a nestabilní území Ukrajiny!

  11. marwin napsal:

    Ukrajina je drsný konkurent v zemědělství.Tamní půda je neuvěřitelně úrodná (vrstvy černozemě jsou místy 10-12 m-pro nás nepochopitelné.Dokáží pohodlně nakrmit celou Evropu-takže až to tam zkonfiskují EU vlčáci,tak si francouzští,němečtí a holandští zamědělcí si trošku cvrnknou…:)
    My až po nich…:)))

  12. Lime napsal:

    Lavrov směrem k „EU“: Opozice by měla urgentně začít plnit podepsanou dohodu V sobotu se ministři zahraničních věcí Francie, Polska a Německa (nejaktivnější trio) úspěšně pokusili dosáhnout dohody mezi znepřátelenými stranami a to v hlavním městě Ukrajiny – Kyjevě. Ruský ministr zahraničí Lavrov však veřejně uvedl, že opozice výše uvedenou dohodu porušila. Všichni tři ministři „EU“ odděleně hovořili s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který vyjádřil znepokojení nad selháním ukrajinské opozice ohledně plnění podmínek smlouvy.

    „Opozice nejenže nesplnila ani jednu ze svých povinností, ale již přichází s dalšími novými požadavky, přičemž je po celou dobu vedená ozbrojenými extrémisty a kriminálníky, jejichž aktivity představují přímou hrozbu pro ukrajinskou suverenitu a ústavní pořádek“, sdělil ministr Lavrov.

    Ruský ministr zahraničních věcí vyzval své protějšky k tomu, aby využili svého vlivu na ukrajinskou opozici a zastavili to, co popsal jako řádění živlů.

    „Je na čase přestat s vměšováním „EU“ a předstírat, že dnešní „Maidan“ se nese v zájmu celého ukrajinského lidu“, uzavřel Lavrov.

  13. Lime napsal:

    21.2. jsem k tématu Ukrajina napsal, že jde o geopolitiku a mocenské ambice velmocí.

    Upozorňoval jsem na to, že na Ukrajinu přijeli dva známí váleční štváči, kteří než vypukla válka v Libyi a Sýrii byli také tam. Výsledek známe.

    Jak jsem to myslel s těmi mocenskými ambicemi? Úplně stejně jak tento pán:

    „Převrat na Ukrajině je otevřeným útokem na Rusko: Uvědomují si Američané a občané zemí EU, oč se hraje? Na jaderné zbraně jsme už téměř zapomněli. Rychle se nám mohou připomenout “
    ze světa / Rusko |
    23. únor 2014 |
    Paul Craig Roberts: |

    PAUL CRAIG ROBERTS je jeden z mála známých expertů, kteří v Americe varují, že to, co se děje na Ukrajině nás může vrátit bleskově do dob studené války – pokud jenom studené…
    Paul Craig Roberts je americký ekonom a publicista. Byl poradcem ministra financí ve vládě prezidenta Reagana. Stal se známým jako spoluautor Reaganovy úspěšné ekonomické koncepce (Reaganomics). Jako redaktor a publicista pracoval ve Wall Street Journal, Business Week a psal pro řadu dalších významných periodik. Jako uznávaný expert častokrát vypovídal před kongresovými výbory.

    https://www.czechfreepress.cz/rusko/prevrat-na-ukrajine-je-otevrenym-utokem-na-rusko-uvedomuji-si-americane-a-obcane-zemi-eu-oc-se-hraje-na-jaderne-zbrane-jsme-uz-temer-zapomneli-rychle-se-nam-mohou-pripomenout.html

  14. Lime napsal:

    Demonstrace v Oděse a Sevastopolu. V Sevastopolu přišlo na Nakhimovo náměstí přes 50 tisíc lidí, byl zvolen nový starosta, který prohlásil, že město nebude poslouchat novou nacistickou vládu, která se dostala k moci násilím.

    Město také zřizuje jednotky sebeobrany.

    https://wertyzreport.com/2014/02/24/ukrajina-demonstrace-v-odese-a-sevastopolu/

  15. Jan Dvořák napsal:

    Uvidíme, jak to na Krymu dopadne. Rusky mluvící oblasti mohou dělat potíže

  16. Jan Dvořák napsal:

    Názor Craiga – bohužel může mít pravdu. USA se snaží dostat do NATO zemi, přes kterou Rusko exportuje ropu. Proto ta reakce Ruska. A může být hodně ostrá.

  17. Lime napsal:

    Libor Rouček pro Týden.cz: „Pokud Ukrajina nedostane víc peněz a Rusové budou tlačit na pilu, třeba co se týče cen plynu, tak země může urychleně zbankrotovat. Jsem ale skeptický, že by EU poskytla Ukrajině finanční pomoc, jež by odvrátila hrozbu bankrotu země a nahradila půjčku Ruska ve výši 15 miliard dolarů.“

    Nové ukrajinské vedení si je podle europoslance vědomo obrovských problémů v zemi, jejíž finance se hroutí a jejíž ozdravení si vyžádá bolestnou léčbu škrty a reformami. „Když to nepůjde dobře, situace se může během několika měsíců obrátit a hněv lidí na Majdanu se stočí na novou vládu,“ varuje. „

  18. Lime napsal:

    Nějak mevím co těm obyčejným Ukrajincům chtějí ještě škrtat…Opasky mají na poslední dírce.

  19. Lime napsal:

    Olympiáda je teď už za námi, což znamená, že Rusko může konečně zahajovat kroky, jimiž přiloží ruku k dílu pro splnění svého varování z minulého týdne, proneseného vyšším vládním činitelem pro FT, že „Když se Ukrajina rozpadne, spustí to válku,“ s dodatkem, že „první přijdou o Krym, my se do toho dáme a ochráníme jej, zrovna tak, jako jsme to udělali u Gruzie.“ A zatímco se objevují fotky (prozatím nepotvrzené) ruských vojenských vozidel směřujících k Ukrajině, tak to Rusko prozatím udržuje v překvapivě nízkém profilu. Až do teď.

    https://nwoo.org/view.php?nazevclanku=rusko-se-probouzi-obvinuje-novou-ukrajinskou-vladu-z-%84ozbrojeneho-povstani%93-a-rika-ze-predstavuje-%84skutecnou-hrozbu-nasim-zajmum-a-obcanum%93&cisloclanku=2014020131

  20. Lime napsal:

    Zatím poslední zpráva:

    Moskva je připravena bojovat o Krym, aby ochránila tamní etnické Rusy a námořní základnu v Sevastopolu. Deníku Financial Times to řekl vysoký státní úředník. Na poloostrově, který náleží Ukrajině, tvoří Rusové většinu obyvatel a v sevastopolském přístavu sídlí ruská a ukrajinská loďstva.
    Celé zde.

    https://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-61754170-vyjedou-na-ukrajinu-ruske-tanky-moskva-je-pripravena-vzit-krym-pod-sva-kridla

  21. Standa napsal:

    Bude-li chtít kterákoliv teroristická skupina na Ukrajině „potrestat“ EU (a případně Rusko), stačí provést útok na pár plynovodů a ropovodů. Za málo peněz hodně zmaru.

    Lákání Ukrajiny do EU je podle mne jen hra, která má Ukrajinu přimět k „harmonizaci“ legislativy. Jediné, co EU nabídla, je bratrství v dluhu, které tato „harmonizace“ bude stát.

    Pokud by ale došlo ke skutečnému hlasování o přijetí Ukrajiny do EU, Francie to tvrdě zablokuje. Kvůli dotacím do zemědělství.

    Ukrajina by byla třetí nejlidnatější zemí EU. Na to tvůrci legislativy EU také nepamatovali. Systém navržený tak, aby největší váhu měl hlas Německa a Francie, by najednou přestal vyhovovat.

  22. Jan Dvořák napsal:

    Standa: a přesně kvůli počtu obyvatel nemůže nikdy do EU vstoupit ani Turecko

  23. Lime napsal:

    Standa – vynikající postřeh. Navíc pokud , by se Ukrajina přimkla k EU, byla by to podle některých znalců sebevražda pro Ukrajinu a její chudší část obyvatel.
    Ukrajina by se stala překladištěm a tranzitem Německého zboží do Ruska. Proto také Německé organizace napojené na Angelu Merkelovou, podporují právě Klička…
    Ale je to samozřejmě složitější. Své zájmy zde má USA a právě oni se snaží do vlády na Ukrajině dostat na nejvyšší post svého člověka. Myslím , že to je Jasenčuk.

  24. diego004 napsal:

    Standa: presne tak, na dotacich stoji min. Francie, Nemecko + Rakousko berou take hodne…
    – btw vedeli jste, ze existuje „zemedelsky duchod“ ?! kdyz dotovany EU „farmar“ preda zivnost rodine, dostava velice peknou castku suverenne prevysujici statni duchod… aktualni info z CR…
    – a ted si predstavte, jake musi byt zem. duchody ve Francii, Nemecku a Rakousku… 🙂

  25. diego004 napsal:

    Samotná Francie ukrojí z celkového koláče dotaci zhruba pětinu – tedy více, než činí dotace pro všechny nové členské země dohromady …
    – jo to se jim to „zemedelcuje“ 🙂

  26. Lime napsal:

    Další zajímavý článek pana Craiga. Stojí za přečtení.

    Paul Craig Roberts

    Byl asistentem tajemníka ministerstva financí v Reagonově administrativě. Rovněž pracoval v redakci Wall Street Journal a dopisoval do National Review. Je spoluautorem knihy The Tyranny of Good Intentions. V současnosti členem vědeckých týmů Hooverova institutu Stanfordovy univerzity, Institutu pro politickou ekonomii a výzkumný pracovník Independent Institute.

    https://www.zvedavec.org/komentare/2014/02/5860-posunuje-se-ukrajina-k-obcanske-valce-a-velke-konfrontaci-velmoci.htm

  27. Oracle napsal:

    Ukrajina sa rozpadne resp sa rozpadá na 3 časti:
    -Východná teda Krym a Východný breh Dnepru sa pripojí k Ruskej Federácií ako nová gubernia/republika (pre nich výhodné, majú tam ťažký priemysel napojenú na Ruskú ekonomiku+Krym je/bola turistická destinácia pre Rusov);
    -Stredná Ukrajina teda Kyjev a okolie tiež vytvorí svoje pieskovisko a stane sa súčasťou Euro-Ázijského zväzu (pre ňu tiež výhodné-prístup na Ruské a Bieloruské trhy pre priemysel a poľnohospodárstvo);
    -Západná Ukrajina tá bude vyrabovaná a trieť biedu, v podstate sa buď rozpadne a absorbujú ju okolité štáty napr. Podkarpatsko absorbuje Maďarsko, Halič zas Poľsko alebo stane sa pieskoviskom okolitých krajín.

  28. Toxic napsal:

    Ukrajina má 48M obyvatel, takže její rozdělení na menší části by mohlo být např. pro Francii výhodnější, byla by to další malá země, do které by EU mohla vyvážet svoje přebytky a další země, které by EU mohla zlikvidovat část zemědělství (Ukrajina je obilnice Evropy, kvóty na pěstování pšenice budou určitě všemi EUvstupuchtivějšími Ukrajinci hojně kvitovány).

  29. kubik napsal:

    https://www.chelemendik.sk/DOBRA_SILA_TV_Prednaska_v_Nitre_o_zjednoteni_Slovanov_Cast_1_Pod_478141752.html

    Myslim ze se chlapci prepocitali a rusi si s amikama porcuji medveda(ukrajinu)

Přidat komentář