Upravené SDR

Jak jsem již zmiňoval před dvěma týdny, vše směřovalo k tomu, že čínská měna se stane součástí SDR. V pondělí to bylo oficiálně oznámeno. V platnost to vstoupí od října 2016.

Podrobnější komentář připravuji na pondělí, nyní alespoň publikuji stávající a novou strukturu.

SDR

Nejen, že se juan stane pátou „vyvolenou“ měnou (po dolaru, euru, jenu a libře), ale dokonce přeskočí libru a jen a stane se třetí měnou v SDR, pokud jde o váhu.

Proti poslednímu „resetu“ nejvíce utratí euro.

 

Pokud investujete, vybírejte své akcie opravdu pečlivě.

 

 

Komentáře
  1. Petr Gejdos napsal:

    To jsou „plány“. Je nutno hledat pod povrchem = hledat „plány v plánech“, potažmo „plány v plánech plánů“. Osobně se domnívám, že je před námi horké období „nalézání pravdy“…

  2. fotrJeLotr napsal:

    otazka a k clanku; ako casto dochadza k uprave vah jednotlibyv hmien v SDR? Je to na nejak pravidelnej baze ? Co sa tam zohladnuje ? Velkost HDP ?

    neviem ci ste si vsimli ale ECB znicila klucovu sadzbu na -0,3 %.

    @diego004 :
    zaujmavy clanok. ak by isla inflacia hore a spolu s tym vynos dlhopisov, v mnohe staty by sa mohli dostat do problemov z financovanim statnych rozpoctov. Ale kedy a ako to pojde hore, je asi tazke predpovedat.

  3. VoDo napsal:

    https://www.imf.org/external/np/fin/data/rms_sdrv.aspx

    cesky bych rekl ze je to podle toho jak se s kterou menou obchoduje na denni bazi.

  4. VoDo napsal:

    Takze z toho vychazi ze USD ma porad jeste nejsilnejsi pozici a euro druhou, ano zapad porad jeste vladne, zapad je business at se to nekomu zamlouva ci nezamlouva. Cina stoji nad propasti, zabradli uz spadlo a cesta zpet je spalena.

  5. Oracle napsal:

    VoDo dokedy bude Západ vládnuť?
    Ostatne ste nepoložili jednu dôležitú otázku: Na čom primárne stojí ekonomika Číny? A odpoveďou je zaplaviť Západ lacným šuntom (aspoň to je vžitá koncepcia, ale pravda je taká, že Číňania už nevyrábajú LEN šunt ale aj napr. iPhone-y alebo USB kľúče či počítače), ak Západ ten šunt nekupuje. Tak Čína má problémy lebo tie pôžičky použité na špekulácie nebude kto splácať.

    Teraz sa vynára ďalšia otázka prečo nemá Západ na kúpu lacného čínskeho šuntu?
    Ľudia zväčša už nemajú peniaze na konzum a o tom hovorí aj 59% prepad v ťažkej nákladnej doprave v USA.

    Čo znamená, že aj Austrália má problémy, lebo tá vo vnútrozemí je hlavne o baniach, a keďže Západ nekupuje, tak Čína nevyrába a Austrália neťaží. A to celé má aj odraz v Baltic dry index resp. v jeho rekordne nízkych hodnotách.

    Celé sa to dá zhrnúť takto: Čína je nad pokrajom priepasti, Západ aspoň 2 kroky pred ním. A teraz Západ sa tvári, ako Kojot Willie na priepasťou.

    PS: Stále máte Austráliu za fajn miesto?

  6. Pet napsal:

    2 Diego – ten článek je slušné shrnutí a závěr článku v podstatě připomíná, že ke „krvavé lázni“ dojít nemusí, alespoň v krátké době. Stojí za to připomenout, že vyspělé státy( většinou ty více zadlužené) se chystají v příštím roce omezit emise dluhopisů, což může plány na růst výnosů výrazně omezit. Nejde o malé množství – USA „plánuje znížiť objem predávaných dlhopisov o 27% na 418 mld. USD z tohoročnej úrovne 607 mld. eur“ a „objem dlhopisov emitovaných vládami krajín eurozóny v budúcom roku poklesnúť na 863 mld. eur z tohtoročnej úrovne 895 mld. eur. Ide o pokles o 3,9% na najnižšiu úroveň od roku 2012“ . V tomto případě bych na brzký pokles ceny dluhopisů nesázel.

Přidat komentář