Americké firmy v poslední době stále věnují velké sumy na dividendy a zpětné odkupy akcií. Co to znamená? Pro stávající akcionáře je to jenom dobře, ti to vítají. Akorát musí hlídat fundamenty vybrané společnosti. A to velmi pozorně.
Úrokové krytí totiž klesá. Mějme to všichni na paměti. Výsledkem může být zpřísnění podmínek pro financování firem. Přitom se společnosti logicky snaží využívat stávající extrémně nízké úrovně úrokových sazeb po co nejdelší dobu.
Nic se neděje jen tak, vše má další dopady. Pokud máte nějaké akcie ve svém portfoliu, pečlivě sledujte jejich fundamenty, sledujte vyjádření správců fondů, jaké společnosti preferují. A nenechte se nachytat na velké odkupy akcií. Že fungovaly v minulosti, neznamená, že budou fungovat i do budoucna.
To vše ovlivňuje ceny akcií.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
u dividend je vhodne koukat na velikost
– Dividend payout ratio tj. kolik procent je vyplaceno na dividendy cim nizsi tim lepsi – ale neni to nutne pravidlo
– velikost dluhu spolecnosti a schopnost je splacet – pri zvyseni uroku FEDem by toto mohlo byt hodne kriticke 🙂
– dale prilis vysoka dividenda v muze v pri dlouhodobem drzeni muze byt problem (pozor na REIT akcie)
– je dulezite kupovat podhodnocene akcie firem – dnesni problem je, ze podle Carla Icahna vetsina spolecnosti „umele“ nadhodnocuje vysledky firem napriklad jiz zminenym odkupem akcii (ono to visualne totiz uzpusobi EPS), ale pritom u spousta spolecnosti se revenues vubec nehejbou…
– dulezite je diverzifikovat napric ruznyma segmentama, ani bych se nebal kupovat hodne klesle segment napriklad oil…
Je to tak, triků na vylepšení EPS je celá řada
Jeden z nich (firma Intel) jsem popsal i tady v ebooku-, https://akcie.finakademie.cz/kniha-ziskove-akcie/
Je třeba pečlivě hlídat jak rozvahu, tak i výsledovku a cash flow firmy. A opravdu jít po GAAP výsledcích, ne těch „očistěných o vše, co se nehodí“.
Navíc zpětné odkupy přestávají fungovat tak, jak si Boardy firem představovaly.
Páka zisku na revenues také umí divy
odkupy delaji hlavne, protoze jsou levne penize na urok, dale si tim snizuji danovou povinnost a v neposledni rade zvysuji svuj vlastni dividendovy prijem protoze velmi casto je tam osobni zajem… bohuzel… zase jde ve vetsine pripadu o vlastni zisk. Lze najit i mnoho spolecnosti, ktere pro uspokojeni vyplaci dividenda na dluh…Takove maji velmi lukrativni vysoke payout rate, ale je to casovana bomba… ale je taky mozne, ze FED a jine svetove banky uz nikdy zadne urokove miry nezvysi… .-)
https://www.investopedia.com/articles/fundamental-analysis/financial-statement-manipulation.asp
Mimochodem, dividendy na dluh vyplácí i Apple…