Pet: pár vsuvek – 16.9.2014 – Ruský ministr pro energetiku se nechal slyšet, že pokud cena ropy spadne ještě níže, bude jednat s OPEC.(Reuters)
Ruský rubl spadl na rekordní minima po tom co ruské společnosti začaly nakupovat devizy pro splacení dluhu denominovaného v zahraničních měnách. (Reuters)
Brent se drží těsně pod 98 USD za jeden barel na nejaktivněji obchodovaném fut. kontraktu na burze ICE. Zotavil se tak z minima pod 97 USD. (Reuters)——–
Ruská vláda nebude schopna pomoci všem státním podnikům, které se v důsledku západních sankcí dostaly do problémů při získávání financí. Důvodem jsou vysoké státní výdaje na sociální systém. Uvedl to podle agentury Reuters bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin na konferenci o podnikatelských a investičních podmínkách v Rusku.
Například největší ruská ropná společnost Rosněfť by údajně chtěla od státu získat zhruba 40 miliard dolarů. “Podniky se obracejí na vládu, její pomoc je však omezená,” uvedl Kudrin. Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič na konferenci prohlásil, že vláda bude hledat nové zdroje zahraničních investic, a to zejména v Číně a dalších asijských zemích. Kudrin tento plán přivítal, ale upozornil,!!!!!!!!!!!!! že bude trvat 20 let!!!!!!!!!!!!!, než se nové obchodní vztahy plně rozvinou. —————-
Podle výzkumu společnosti Barclays and Ledbury z více než 2 000 lidí ze 17 zemí světa, jejichž majetek dosahuje hodnoty 1,5 milionu dolarů a více, prozradilo 47 procent čínských milionářů svůj záměr emigrovat. Dalších 20 procent uvedlo, že zatím neví, zda vlast opustí.
To představuje nejvyšší míru plánovaného odlivu milionářů na světě. Na druhém místě je Katar s 36 procenty a na třetím místě region Latinské Ameriky s 34 procenty.
Jako důvod emigrace označilo 78 procent čínských respondentů hledání “lepšího vzdělání nebo pracovních příležitostí” pro své děti. Sedmdesát tři procent uvedlo, že hledá “ekonomickou bezpečnost” a 72 procent, že si přeje “příznivé ovzduší.” Jako ideální místo pro pobyt jich nejvíce označovalo Hongkong, Kanadu a USA.
Průzkum tak doplňuje zjištění čínského časopisu o bohatství a luxusu Hurun Report z počátku tohoto roku, podle kterého 64 procent čínských milionářů buď již emigrovalo nebo se k tomu chystá.
kubik: Břidlicová bublina
Je to po dlouhé době, co musím dát greenovi za pravdu (green, 18.09.2014 11:09:13). Byl jsem loni na konferenci v Kievě (letos taky) a měla tam přehledový referát jedna doktorka (Ruska), pracující v USA u firmy Schlumberger. Analyzovala všechna dostupná naleziště a ukázala, že díky frakování mají vrty na břidlicový plyn 3x menší životnost a ještě 2-3x větší náklady na provoz (nutné tlakování, čerpání vody, …). A to bez nákladů na sanaci vodních zdrojů, které se dnes neřeší. Tím jsou skutečné náklady na stejný objem plynu cca 10x větší než u klasických vrtů.
Vláda v USA tento rozpor zatím řešila dotacemi na nové vrty (byly dotovány až do výše 100% nákladů). Tyto dotace byly ukončeny v letošním roce. Pravděpodobně (podle mě) to souvisí s transferem peněz z jiných světových lokalit, které má USA pod kontrolou. Méně pravděpodobně to jde celkově na dluh federálního rozpočtu USA.
Obojí ale znamená, že je to jen bublina, která praskne a to velice rychle, protože je dlouhodobě neudržitelná. Pak teprve přijdou ke slovu skryté náklady na řešení otázek životního prostředí, které si zatím USA vůbec nepřipouští (asi z propagandistických důvodů).
Pet: Práh bolesti se přibližuje – Ruská vláda ve čtvrtek schválila nejúspornější střednědobý rozpočet od globální finanční krize roku 2008. Rozpočet na roky 2015-2017 umožňuje také poprvé od krize čerpání z rezerv. —-
Siluanov informoval, že tříletý plán počítá v příštím roce s vytvořením protikrizového rezervního fondu v objemu 190 miliard rublů. Peníze z něj by vláda použila ale jen v případě výraznějšího poklesu cen ropy. Vláda po nedávném poklesu světových cen ropy v rozpočtu !!!!!! snížila předpokládanou průměrnou cenu suroviny, u níž se dosud počítalo s úrovní 96 dolarů za barel. Na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu stojí zhruba dvě třetiny ruského vývozu a polovina příjmů do federálního rozpočtu. !!!!!! Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliardy dolarů na straně rozpočtových daňových příjmů.
Oracle @ Pet:
Rusi majú suroviny a kontakty, v najhoršom prípade im veci zafinancuje Čína, lebo vie keď padne Rusko v tejto vojne ona je na rade.
Druhá vec menové SWAPY s Čínou, nedávne oznámenie Gazpromu, že plyn bude predávať za Ruble a Yuany a nedávna emisia RMB dlhopisov Gazpromom umožní týmto firmám zostať nad vodou.
Tretia vec Číňania neprepáčili Západu tie ópiové vojny, takže je to jednak dôvod pomôcť Rusom a jednak to západné tlačenie obeživa v konečnom dôsledku destabilizuje aj ich ekonomiku (pred pár dňami aj oni oznámili, že urobia jedno QE).
–
Iste obaja hrajú nebezpečnú hru s ohňom na to poukazuje nedávny prepad Rubľu v dôsledku špekulatívneho útoku.
Takže keď Číňania nedostanú svoj kúpený kov, už nebudú môcť kúpiť v Afrike alebo na Západe čo iné kúpiť alebo USA vyvedie nejakú hlúposť. Hra skončila.
Pet@Oracle:
“prepad Rubľu v dôsledku špekulatívneho útoku” – jejky – začínáte vytvářet novou historii? – propad začal po okupaci Krymu a to ještě ani žádné sankce nebyly. Ale to je jedno co zde napíšete, je to Váš názor, názor ruské vlády je evidentně jiný a ruská centrální banka se bude muset fakt otáčet – rezervy cca 450 mld. USD se rozplynou asi dříve než padne USD a co potom až začnou lidi převádět ruble na tvrdou měnu? Zatím pokrývá firmy – https://www.zerohedge.com/news/2014-09-16/russia-central-bank-responds-domestic-dollar-shortage-starts-currency-swaps , ale až přijdoó mužici do banky a dostanou na rubl 2,5 % úroku při 7% inflaci – není potřeba domýšlet – historie zažila podobné situace mnohokráte – a jen vsuvka – Ruské energetické společnosti Rosněfť a Novatek žádají každá 80 až 150 miliard rublů ze státního fondu. S odvoláním na ministra financí Antona Siluanova o tom v pátek informovala ruská média – asi vědí proč – Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliardy dolarů na straně rozpočtových daňových příjmů. Tak už dopředu hlásí Kudrin – Moskva – Ruská vláda nebude schopna poskytnout domácí ekonomice potřebné investice. Důvodem jsou vysoké státní výdaje na sociální systém. Uvedl to podle agentury Reuters bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin – a nastavení finanční spolupráce s Chinou – reálně za 20 let !!!!!( podle ruských odhadů
daleko více je zajímavá jiná věc – Rusko pravdepodobne podporí energetické firmy Rosnefť a Novatek, a to každú sumou 3,9 miliardy USD z fondu národného bohatstva, ktorý krajina založila na pomoc penzijnému systému a to formou nákupu firemních dluhopisů.
A to je ještě dobré – v Číně došlo na QE – Čínská centrální banka přesouvá celkem 500 miliard jüanů do velkých státem vlastněných bank, aby podpořila zpomalující ekonomiku.
Finanční injekce má mít podobu tříměsíčních půjček s nízkou úrokovou sazbou. Čínská lidová banka (PBOC) ji prý poskytne pěti hlavním čínským bankám. Jsou jimi Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications Company.
Někteří čínští bankéři a představitelé poukazují na ochabující zájem čínských podniků o půjčky, což ovlivňuje neradostné vyhlídky ekonomiky.
Tedy výsledek bude stejný jako u TLTRO, když banky vyčerpaly jen 82,6 miliardy eur z celkové nabídky 400 miliard eur.
Centrální banky nebudou mít možnost za pár měsíců dostat money do ekonomiky, bo firmy si nechtějí půjčovat – tomu říkám změna systému.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
@kubik – Bridlicova bublina.
Ak dorbe rozumiem, zvysena produkcia plynu a ropy v USA ide na vrub bridlic. To je ale dlhodobe neudrzatelne. Ked to praskne, ceny tychto komodit musia zakonite vyletiet do vysin. Da sa predpokladat kedy to bude ?