Pet: lehce odbočím, snad to nebude bráno jako spam —– celé mi to přijde , že bez ohledu na různé teorie, pokračuje China v přechodu na tržní ekonomiku – “Šanghajská zlatá burza připravuje plány na historicky první forwardy a opce na zlato v zemi. Nejen že by to z ní udělalo nejdůležitější měřítko ceny v Asii, ale mohla by konkurovat i londýnskému fixování ceny.
Čína v loňském roce předběhla Indii ve spotřebě zlata a stala se tak světovou jedničkou. Doposud země zakazovala obchodování s komoditními opcemi a forwardy, aby omezila spekulaci. Peking ale připravuje půdu pro takovéto deriváty a až se jim trhy otevřou, zlato by mohlo být první na seznamu. Zatím ale není jisté, kdy by k tomu mělo dojít.
Státem vlastněná Šanghajská zlatá burza (SGE) stojí v první linii čínských snah ovládnout oceňování zlata. Minulý měsíc otevřela mezinárodní burzu a zahraniční banky měly velký zájem na obchodování kontraktů denominovaných v juanech.
Vyšší objemy a nové produkty pro obchodování se zlatem pro mezinárodní hráče Číně přiblíží právo určovat cenu kovu v Asii. Změny přicházejí ve vhodném čase, protože na druhé straně světa bojuje londýnský fix s regulatorními prohlídkami a hledá nový způsob určování ceny zlata.
„Zavedení forwardů pro mezinárodní obchody na zlato si představujeme někdy v následujících šesti měsících až roce“, potvrdil zdroj z SGE, který odmítl být jmenován. „Na opce pomýšlíme také, ale bude to u nich pravděpodobně trvat delší dobu, protože musí být nejdříve zavedeny mezi domácími bankami“.
Již existující trh s futures v Číně je zaplněn maloobchodními investory, takže podle analytiků musí úřady najít způsob, jak ukočírovat spekulace těchto investorů a zároveň na nové trhy nalákat instituce.
Plány jsou zatím v začátcích, někteří analytici už upozorňují na překážky v jejich úspěchu. Nezdá se jim například absence zkušených brokerů v oblasti těchto produktů na čínských trzích. Kromě toho má Čína nevyspělý obchodní systém, kde je pouze hrstka institucí připravena kótovat nákupní a prodejní ceny, což by vedlo k problémům s likviditou u opcí.” CHAR. Zdroj: Business Standard
marwin: Osobně si myslím,že to neprojde,i když ten nápad se šíří napříč Evropou-po Německu,Holandsku a Švýcarsku zatoužili po svém zlatě i Francouzi (Marine Le Pen)…
Naopak- Evropu nejspíš čeká skvělá budoucnost plná létajících pečených holubů i bez repatriovaného zlata…!:)
https://www.blisty.cz/art/75623.html
Pepan: to Jan Altman:
Píšete, že peněz je mnohonásobně více než před 20 lety. Kde ale jsou? V domácnostech a státech jich moc není, jinak by Západ nebojoval s deflací. Jsou v akciích, uměleckých předmětech apod. Tedy mimo reálnou ekonomiku.
Proč tomu tak je? Protože vlivem globalizace a technického vývoje výroba na hlavu stoupá a mzdy téměř stagnují. Zato zisky výrobců lámou rekordy. Nůžky mezi vytvořenou hodnotou a mzdou se rozevírají. Jak donutit výrobce zvyšovat mzdy, když k výrobě potřebují stále méně lidí? Stále větší část firemních zisků jde do akcií a v reálné ekonomice chybí. Prudký růst akcií není způsoben jen QE. V letech 1995-2000 a 2003-2008 rostly akcie podobným tempem jako dnes a QE nebylo. Akcie byly hnány pouze úvěrovou expanzí. Jak nahradit peníze odcházející z reálné ekonomiky jinak než plošným rozdáváním natištěných peněz? Nemám na mysli distribuci vysokých částek vedoucích k hyperinflaci. Jde jen o to aby si lidé mohli koupit vše co vyrobí. V minulosti byly zmíněné nůžky rozevřeny méně a lidé byli méně zadluženi, takže deficit pokryly půjčky. Nyní jsou nůžky rozevřeny více a velká část lidí po uši v dluzích, proto se situace nedá řešit dalším zadlužováním a musí nastoupit “rozhazování peněz z vrtulníku”. Jinak se po zastavení úvěrové expanze v rozvíjejících se zemích (hlavně v Číně) globální ekonomika zhroutí.
marwin: Ředění (falšování) peněz vedlo,vede a vést bude k inflaci,ke znehodnocení vkladů všeho druhu-včetně penzí.
A je jedno,jestli se tiskne pro banky,nebo pro dělný lid.
No a deflace? Jsou ekonomové,kteří to považují za obecně rozšířený blaf (P.Kohout např.)Já to také považuji za blaf- z ryze praktických důvodů.
To,že stojí televize, digitální foťák,PC nebo hypotéka méně,to není důvod ke strašení deflací.Vynahradí to bohatě
služby,máslo,benzín,nájem,vodné+stočné,lékařská péče a jiné inflační legrácky…:)
Globální ekonomika založená na fiat měně a frakčním bankovnictví se zhroutí v každém případě,neboť se vydala po špatné cestě ,a cesta zpátky nevede.A rozdávání peněz to nezachrání,ale naopak- urychlí.
Fénix vylétne až z popela…:)
plukin 2 Pepan: penize maji ti kdo to s nima umi, ti kdo to s nima neumi maji kulovy ci drive ci pozdeji kulovy mit budou. To je jedina spravedlnost ktera existuje, aby si clovek uvedomil co ano a co ne. Rozhodte mezi lidi miliony a do par let bude vetsina tam kde byla. A jeste budou nastvani jak to mohli tak podelat. Penize se koncentruji tam kde se koncentruji, firmy ci bohati nebudou investovat kdyz vidi nejistotu a problemy na obzoru. Vyckaji az se vycasi a situace se vyjasni a pak budou investovat tam kde uvidi jakys takys poradek a klid..drive ne. A bude-li to na druhe strane sveta..tak to tak holt bude. Tihle lide maji penize proto, ze jsou opatrni a informovani. Muzeme si o nich myslet co chceme, ale tezko je budeme nutit riskovat penize nekde kde je prilis rizika a nejistoty.
Kazda krize je zaroven prilezitosti, zalezi na uhlu pohledu kazdeho. Koho strach z nejistoty a neznama nezastavi, ten ma uspech zarucen vzdy a vsude. Zbyvaji ti kteri se zatim strachu boji, coz chapu, protoze strach desivej je..nicmene takovi jednou bud prohlednou a nauci se se strachem zit..nebo padnou. A s timhle tezko nejaky politik bez zkusenosti a znalosti neco udela. Lide nepotrebuji penize, nepotrebuji ani ekonomiku, nepotrebuji ani nekoho kdo by jim kryl zada, potrebuji se pouze postavit svemu strachu ktery v nich je i kdyz si mysli opak (Ono myslet znamena prd vedet jak muze dosvedcit kdokoliv kdo kdy zkousel trading atd). Pak zjisti, ze je vsecko oukej a je uplne jedno jaky je svet okolo a co dela ekonomika a vlada atd..protoze oni vzdycky pujdou po te spravne ceste a bude se jim darit. Jako “zazrakem”.
František Sousedík: Pro Pepan:
Západ bojuje, dle Vás, s deflací? Co podle Vás, prosím, pojem deflace znamená?
Peníze jsou, dle Vás, v akciích, uměleckých předmětech apod?
Myslíte to tak, že vezmete akcii a natlačíte do ní stodolarovku? Že vezmete obraz a do jeho rámu natlačíte pětitisícovky?
Peníze jsou tedy, dle Vás, mimo reálnou ekonomiku? A už jste se zamyslel nad tím, co to udělá, když cena rohlíku stoupne celostátně o desetník? Obchodování s akciemi není, dle Vás, součástí reálné ekonomiky? Do jaké ekonomiky to tedy patří?
“Jak donutit výrobce zvyšovat mzdy, když k výrobě potřebují stále méně lidí?”
Vy myslíte, že je správné někoho k něčemu nutit? A k čemu je bude chtít nutit zítra? A k čemu budete chtít zítra nutit jiné?
“Jak nahradit peníze odcházející z reálné ekonomiky jinak než plošným rozdáváním natištěných peněz?”
Vy myslíte, že z “reálné ekonomiky” odchází i jiná měna než ta nadbytečně natištěná a nepotřebná v “reálné ekonomice”?
“Jde jen o to aby si lidé mohli koupit vše co vyrobí.”
Vy jste se setkal s tím, že by Vám v obchodě či zaměstnání někdy řekli, že na to nemají dost hotovosti? Nebavíte se o jablku a popisujete nikoli jen hrušku, ale dokonce tramvaj?
“Nyní jsou nůžky rozevřeny více a velká část lidí po uši v dluzích, proto se situace nedá řešit dalším zadlužováním a musí nastoupit “rozhazování peněz z vrtulníku”. Jinak se po
zastavení úvěrové expanze v rozvíjejících se zemích (hlavně v Číně) globální ekonomika zhroutí.”
A myslíte, že lidé budou takové měně stále věřit? I při zdražování základních potravin tempem 20 % ročně? A máte alespoň základní představu, co se stane až lidé přestanou měně věřit za stávajícího a většího objemu měny v oběhu?